Kiedy zbliża się pełnoletność, często pojawia się pytanie — „kiedy mogę zacząć?”. Jest to moment, w którym najwięcej osób decyduje się na zrobienie prawa jazdy kat. B. Auto zapewnia niezależność, której tak bardzo pragnie się w młodym wieku. Sprawdź, kiedy możesz rozpocząć naukę jazdy samochodem i podejść do egzaminu państwowego.

Prawo jazdy kat. B – co to? Jakie pojazdy można prowadzić?

Prawo jazdy to urzędowy dokument, który poświadcza, że kierowca ma uprawnienia do prowadzenia samochodów osobowych. Aby zdobyć upragnione prawo jazdy, należy ukończyć kurs nauki jazdy.

Składa się on z:

  • kursu teoretycznego, w wymiarze 30 lekcji, które trwają po 45 minut każda;
  • kursu praktycznego, w wymiarze 30 lekcji trwających po 60 minut.

Prawo jazdy kat. B – jakie pojazdy można prowadzić? 

Umożliwia ono nam dużo więcej, niż prowadzenie wyłącznie samochodu osobowego z dmc do 3,5 t. Dokument uprawnia także do:

  • kierowania samochodem dostawczym lub ciężarowym o dmc do 3,5 t;
  • do ciągnięcia przyczepy lekkiej;
  • do ciągnięcia przyczepy cięższej, której dmc pojazdu i przyczepy nie przekracza 3,5 t;
  • kierowania ciągnikiem, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem pojazdów do 3,5 t;
  • kierowania jednośladem z silnikiem o pojemności do 50 cm3 i mocy do 4 kW 
  • kierowania motocyklem z silnikiem o pojemności do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej maksymalnie 0,1 kW/kg (posiadanie prawa jazdy kat. B minimum 3 lata);
  • kierowania trójkołowcami (o pewnych wymogach)
  • kierowania czterokołowcami (np. mikrosamochód i quad).

Kurs na prawo jazdy tak. B – kiedy można zacząć?

Aby rozpocząć kurs na prawo jazdy kat. B, należy spełnić pewne wymagania wiekowe. Sam egzamin państwowy można zdać po uzyskaniu pełnoletności. Na kurs prawa jazdy można się zapisać na trzy miesiące przed ukończeniem 18 roku życia. Należy wtedy zgłosić się ze zgodą rodzica.

Przed rozpoczęciem kursu nauki jazdy trzeba wykonać badanie lekarskie. Następnie z orzeczeniem lekarskim oraz kolorowym zdjęciem o wymiarach 3,5 × 4,5 cm (oraz zgodą rodzica – jeśli dotyczy) należy zgłosić się do Starostwa Powiatowego po numer PPK. Dopiero po wypełnieniu tych formalności można rozpocząć naukę jazdy.

Prawo jazdy kategorii B — przeciwwskazania

Aby otrzymać pozytywne orzeczenie lekarskie, należy poddać się badaniu. W jego trakcie zostaną wykluczone wszelkie przeciwwskazania do kierowania samochodem. W przypadku chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, niewydolność nerek czy padaczka, kandydaci na kierowcę muszą zgłosić się do lekarza orzecznika wraz z dokumentacją medyczną, aby ten mógł ocenić, czy nie będą sprawiać zagrożenia na drodze.

Osoby, które z różnych względów mają ograniczenia zdrowotne, mogą uzyskać prawo jazdy ze specjalnym kodem. Taki kod informuje o tym, co jest ograniczeniem i w jaki sposób ma być dostosowany samochód lub przygotowany kierowca, np. jazda w okularach. 

Jaka szkoła jazdy we Wrocławiu – kategoria B?

Stając przed wyborem szkoły jazdy, należy dobrze zastanowić się, która z nich będzie najbardziej odpowiednia dla nas. Najtańsza opcja nie zawsze okazuje się tą najlepszą. Przy wyborze miejsca, które przygotuje nas do egzaminu państwowego, powinno się zwrócić uwagę na kadrę oraz osiągnięcia szkoły nauki jazdy.

Warto się także kierować tym, czy tryb nauki pasuje do naszego trybu życia. Ciekawą opcją jest szkolenie teoretyczne w formie zdalnej w Akademii Dobrej Jazdy we Wrocławiu. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na dojazdach i samodzielnie możesz wybrać czas oraz miejsce do nauki.

Czy kurs na prawo jazdy przepada? 

Na pytanie o to, czy kurs prawa jazdy przepada, nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy bowiem od tego, kiedy był on robiony. Jeśli po 1 lipca 1998 r.; to nie ma się o co martwić. Tego dnia nastąpiła zmiana przepisów i kurs prawa jazdy stał się ważny bezterminowo. Trzeba się jednak zgłosić do Starostwa Powiatowego o nowy numer PPK wraz z aktualnym orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań. Osoby, które odbyły kurs przed tą datą, będą musiały zrobić go na nowo.