Jeśli nie jesteś jeszcze kierowcą, a chciałbyś nim zostać, to nie ma lepszego momentu, jak teraz. Prawo jazdy pozwala na ogromną niezależność, a także jest atutem na rozmowach o pracę. Dowiedz się, jakie formalności musisz spełnić, przygotuj się teoretycznie i praktycznie i zdaj egzamin bez najmniejszego problemu?

Prawo jazdy kategorii B krok po kroku

Kluczem do sukcesu jest determinacja i dobra szkoła jazdy, która przygotuje nas w odpowiedni sposób oraz sprawi, że nasze umiejętności za kółkiem będą na najwyższym poziomie. Im lepiej przygotujemy się do egzaminu, tym nasza pewność siebie będzie większa. Pamiętajmy, że zdobycie prawa jazdy to pierwszy krok do stania się dobrym kierowcą.

Od czego zacząć? Stan zdrowia i dokumentacja

Zastanawiasz się, jak zrobić dokument prawa jazdy w mieście Kraków? Musisz być w odpowiednim wieku. Na kategorię B musisz mieć skończone 18 lat, jeśli nie chcesz czekać do osiemnastki, to kategorię B1 możesz zdobyć w wieku 16 lat. Skupmy się na kategorii B i papierologii, którą musimy załatwić — bez tego ani rusz.

Przede wszystkim musisz wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy. Możesz wypełnić go w domu lub w urzędzie. Potrzebujesz także orzeczenia lekarskiego i aktualnego zdjęcia. Niezbędnymi dokumentami są także: dowód osobisty lub paszport i dokument potwierdzający zameldowanie. Jeśli dopiero wkrótce skończysz 18 lat, to idź do urzędu z rodzicem.

Szkoła nauki jazdy

Kolejnym krokiem jest wybranie szkoły, która przygotuje nas do egzaminu i jazdy po drogach. Wracając do kwestii lekarza — większość szkół jazdy współpracuje z lekarzem, który bada kierowców, więc tę kwestię załatwisz od ręki i jeśli spełnić wymagania, dostaniesz orzeczenie lekarskie.

Zarówno do egzaminu teoretycznego, jak i praktycznego przygotuje Cię wybrana przez Ciebie szkoła jazdy. To w niej poznasz wszystkie zasady ruchu drogowego, zaznajomisz się ze znakami, poznasz w teorii skrzyżowania i wszystkie niezbędne informacje. Kolejnym krokiem będzie nauka jazdy na placu, a potem wyjazd na drogi z instruktorem jazdy.

Testy na prawo jazdy i praktyka

Sama jazda to nie wszystko, aby zdobyć prawo jazdy, musisz zdać egzamin teoretyczny. Do tego kroku przygotuje Cię Twoja szkoła jazdy, jak i wykonywanie testów. Większość dobrych szkół oferuje możliwość wykonywania testów na swojej stronie, dostarcza także niezbędnych materiałów do nauki.

Nie stresuj się jazdą na drogach, instruktor czuwa nad każdym Twoim krokiem, posiada dodatkowy hamulec, który użyje w razie zagrożenia. Tylko praktyka czyni mistrza i tak samo jest w przypadku prawo jazdy.

Egzamin teoretyczny i praktyczny, czyli od zdobycia prawa jazdy dzieli Cię ostatni krok!

Aby podejść do egzaminów w Wojewódzkim rodku Ruchu Drogowego, musisz zdać egzaminy wewnętrzne. Jeśli zdasz egzamin teoretyczny, będziesz mógł zdawać egzamin praktyczny. Dopiero wtedy możesz zapisać się na egzamin państwowy.

Zdawanie egzaminów wewnętrznych to przygotowanie do tych oficjalnych, nie tylko na poziomie praktycznym, ale także emocjonalnym. Będziesz wiedzieć, co Cię czeka, co pozwoli na bezstresowe i skuteczne zdanie wszystkich egzaminów. Po zdanym egzaminie musisz zapłacić za wydanie prawa jazdy, zrobisz to w kasie urzędu lub przelewem na konto. Nie możesz jeździć autem do czasu wydania fizycznie dokumentu.

Co dalej? Prawo jazdy kategorii C

Zdanie egzaminów i zdobycie prawa jazdy w kategorii B otwiera przed Tobą różne drogi. Nie tylko te uliczne. Jeśli chciałbyś zdobyć prawo jazdy kategorii C, które uprawnia do jazdy samochodami ciężarowymi, musisz spełnić 3 warunki: mieć ukończone 21 lat, posiadać prawo jazdy kategorii B oraz zdać egzamin. Większość formalności wygląda tak samo, jak w przypadku kategorii B, ale to właśnie ona otwiera przed nami drogę do zastania kierowcą zawodowym.