Dobra pensja, niezależność od stanowiska i po prostu pasja do wykonywanej pracy – to główne czynniki, które kierowcy wskazywali jako zalety swojego zawodu. Z drugiej strony jest też wiele mankamentów pracy. Zobaczmy, czy warto pracować jako kierowca.

Popyt na usługi szoferskie gwałtownie rosną od marca 2022 r. Kandydaci są zaproszeni do pracy w prywatnych przedsiębiorstwach, taksówkach, usługach pocztowych, firmach kurierskich i organizacjach zajmujących się logistyką dalekobieżną. Do zatrudnienia nie jest potrzebne wyższe wykształcenie, a często nawet doświadczenie. Możesz pracować zarówno samodzielnie, jak i na pojeździe służbowym. Istnieje wiele ofert pracy dla kierowców kategorii B na stronach wyszukiwania ofert pracy, takich jak Jooble. Jest więc z czego wybierać.

Opis

Kierowca – specjalista odpowiedzialny za kierowanie pojazdem, dostarczanie towarów lub pasażerów. Ponadto do jego obowiązków często należy konserwacja i drobne naprawy.

Aby pracować jako kierowca, musisz mieć prawo jazdy odpowiedniej kategorii, doświadczenie zawodowe (od trzech lat), znajomość i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, uważność.

Plusy pracy

Przyjrzyjmy się korzyściom:

  • Nie jest wymagany dyplom ukończenia szkoły średniej. Jeśli masz prawo jazdy i ukończony kurs prawa jazdy, możesz rozpocząć pracę;
  • Możliwość łączenia kilku prac jednocześnie. Możesz nie tylko wypełniać zlecenia jako kierowca, ale także wyjeżdżać w celu rozwiązania osobistych problemów;
  • Możliwość zwiedzania różnych miejsc. Realizując zlecenia, możesz lepiej poznać miasto i uzyskać wiele przydatnych informacji. Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami;
  • Nie ma potrzeby ciągłego rozwoju. Taksówkarz nie musi doskonalić swoich umiejętności i dążyć do samodoskonalenia. Poziom zarobków zależy wyłącznie od pracowitości. Dodatkowo możesz zwiększyć swoje dochody, jeśli kupisz samochód wyższej rangi (istnieją różne plany taryfowe w usługach taksówkarskich);
  • Praca kierowcy jest stosunkowo spokojna i tego samego typu. Wystarczy przestrzegać zasad ruchu drogowego i uważać na drodze, aby nie wpakować się w nieprzyjemne sytuacje;
  • Brak forsownego stresu fizycznego lub psychicznego.

W dużych miastach kierowca to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów. Pozwala wykonywać proste prace i uzyskiwać przyzwoity dochód. Ale zanim dostaniesz pracę w taksówce, powinieneś pomyśleć o wadach tego zawodu.

Wady zawodu

Każdy kierowca musi zrozumieć, że po tym, jak zasiądzie za kierownicą swojego pojazdu, spoczywa na nim poważna odpowiedzialność. Dotyczy to bezpieczeństwa własnego, bezpieczeństwa pasażerów, pieszych i innych kierowców. Dobry kierowca musi być odpowiedzialny i rozumieć konsekwencje wykroczeń drogowych. Niestety nie wszyscy kierowcy mają takie cechy.

Popularne oferty pracy dla kierowców w Krakowie

1. Kierowca-dostawca

Wymagania: prawo jazdy kategorii B, odpowiedzialne podejście do pracy, doświadczenie w dostarczaniu towarów do klientów (jest to możliwe bez doświadczenia w pracy, ale jeśli jest duża chęć nauki), mile widziane doświadczenie z kasami fiskalnymi, terminalami, listami przewozowymi.

Warunki pracy: aktywnie rozwijająca się firma rekrutuje osoby energiczne, chętne do pracy i rozwoju w przyjazny i zgrany zespół z miłą atmosferą. Harmonogram pracy w zależności od obciążenia pracą: około 8 godzinny dzień pracy, terminowa wypłata wynagrodzenia, a także praca przy samochodzie firmowym.

2. Kierowca międzynarodowy kat. B

Wymagania: prawo jazdy kategorii B, doświadczenie jako kierowca ciężarówki – min 1 rok, punktualność i odpowiedzialność, podstawowa znajomość języka angielskiego lub niemieckiego, znajomość technicznych zagadnień eksploatacji pojazdu, chęć do pracy, utrzymywanie wydanego pojazdu w czystości.

Co oferują: stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, terminowe wynagrodzenie, potrzebne narzędzia, przyjazną atmosferę pracy, samochód służbowy, przeszkolenie z pracy z dokumentacją, zasady bezpieczeństwa kierowcy i ładunku, a także pojazd, spokojną pracę pod okiem spedytora.

3. Kierowca-kurier VIP

Wymagania: prawo jazdy kategorii B, doświadczenie w kierowaniu mikrobusem (autobusem), a także doświadczenie jako kurier, punktualność, odpowiedzialność, etyka pracy i chęć wykonywania pracy, brak przeciwwskazań ze względów zdrowotnych.

Co oferują: samochód przypisany do kierowcy, przejrzyste warunki współpracy, grafik pn-pt, stabilna praca, przyuczenie zawodowe, możliwość zatrudnienia na umowę o pracę po okresie próbnym.

Specjalizacje

Praca zawodowych kierowców dzieli się na kilka kategorii. Osobisty kierowca zajmuje się transportem określonej osoby, wykonuje jego instrukcje. Kierowca spedytora realizuje transport i dostawę towaru (cargo). Taksówkarz jest zajęty przewożeniem pasażerów. Kierowca transportu publicznego prowadzi autobus, taksówkę o stałej trasie, tramwaj lub trolejbus. Kierowca ciężarówki przewozi towary w obrębie miasta lub regionu. Kierowca ciężarówki to kierowca ciężkich pojazdów, przewozi towary na duże odległci.

Kolejną specjalizacją jest kierowca sprzętu specjalnego. Jego praca różni się od prowadzenia konwencjonalnego pojazdu. Nie tylko jeździ specjalnymi pojazdami, ale także wykonuje różne prace, do których ten pojazd jest przeznaczony. Kierowcy specjalnego sprzętu są potrzebni w usługach mieszkaniowych i komunalnych oraz pracach budowlanych. Muszą być dokładni, odpowiedzialni, pracowici. Odpowiadają za jakość wykonywanej pracy, a także za bezpieczeństwo sprzętu, którego używają.

Aby pracować w każdym z kierunków, należy spełnić określone wymagania, np. uzyskać zezwolenie na przewóz towarów niebezpiecznych i łatwopalnych, mieć uprawnienia odpowiedniej kategorii.

Znaczenie zawodu kierowcy

Kierowcy są potrzebni niemal wszędzie – w służbie zdrowia, zakładach użyteczności publicznej, transporcie ładunków, handlu, sektorze usług, więc zapotrzebowanie na ten zawód nie słabnie od wielu lat.

Niektórzy eksperci są przekonani, że wraz z rozwojem pojazdów bezzałogowych zawód kierowcy będzie stopniowo odchodził w zapomnienie. Dziś jednak technologia wciąż nie jest w stanie całkowicie zastąpić człowieka-kierowcy.

Aktualne oferty pracy dla kierowców znajdziesz na stronie lub w aplikacji Jooble. Wykwalifikowani specjaliści poszukują:

  • Przedsiębiorstwa wydobywcze;
  • Instytucje państwowe;
  • Sieci supermarketów;
  • Sklepy online;
  • Firmy transportowe itp.

Konieczność przemieszczania towarów, towarów i ruchu transportu pasażerskiego nie ustaje, dlatego zawód kierowcy jest bardzo poszukiwany. Nie grozi mu wyginięcie w najbliższej przyszłci. Odpowiedzialny i uważny kierowca zawsze znajdzie pracę, ponieważ na rynku pracy jest wystarczająco dużo wolnych miejsc.