Poznaj dzisiaj pięć najpopularniejszych gier e-sportowych i dowiedz się o nich czegoś więcej. Z pewnością Ci się przyda ta wiedza, jeśli chcesz wejść w e-sport!

Najpopularniejsze gry komputerowe do obstawiania

E-sport to gatunek gier wideo o różnej tematyce, które mają charakter ściśle rywalizacyjny. A to oznacza, że oprócz możliwości samego tylko grania w te gry, fani mają także możliwość obstawiania zakładów w MrBet na rozgrywki oparte o te właśnie gry.

Biorąc pod uwagę szeroką gamę e-sportów, na które można obstawiać, warto poznać kilka najlepszych i najpopularniejszych gier wideo zdaniem tych, którzy lubią obstawiać tę branżę rozrywki. Niezależnie od tego, czy chodzi o dobrą zabawę, granie ze znajomymi, obstawianie zakładów online, czy nawet profesjonalną rywalizację, gry e-sportowe cieszą się dużym powodzeniem wśród publiczności we wszystkich zakątkach świata. Czy znasz najpopularniejsze tytuły z tej kategorii? 

Poniżej prezentujemy pięć najczęściej wybieranych i oglądanych gier e-sportowych na świecie. Dodatkowo dowiedz się więcej o każdej z nich:

League of Legends

Wydana przez Riot Games i oficjalnie opracowana w październiku 2019 roku, League of Legends (LoL) to dostępna dla komputerów PC gra wideo typu MOBA — czyli wieloosobowa arena bitewna online. Innymi słowy, rozgrywająca się na arenie i rozgrywana z udziałem więcej niż jednego gracza. Krótko mówiąc, tytuł tej gry pozwala graczom wybierać swoich bohaterów i wykorzystywać zdolności wybranego bohatera do pokonania przeciwników.

W trakcie rozgrywki w League of Legends gracze mogą zdobywać różne umiejętności, a także dokonywać zakupu przedmiotów w celu zwiększenia siły ich ataku lub obrony. Głównym celem gry w LoL-a jest zniszczenie bazy wroga. Aby dać Ci pewne wyobrażenie o znaczeniu tej gry na rynku, to powiemy tylko, że liczba obserwujących rozgrywki była większa niż dla ligi NBA i innych renomowanych wydarzeń na scenie sportowej.

Dla tych, którzy lubią obstawiać, LoL jest świetną opcją. Gra dostępna jest na licznych stronach bukmacherskich, jako że ten typ e-sportu umożliwia różne rodzaje zakładów. Na przykład zakłady na wynik końcowy, sumę według map, pierwszy zgon i inne opcje.

Według „Esports Charts” w 2022 roku League of Legends przez drugi rok z rzędu była najchętniej oglądaną e-sportową grą wideo.  Na przykład finał mistrzostw świata pomiędzy zespołami DRX i T1 zgromadził rekordową widownię pod względem transmisji rozgrywek w LoL: zwycięstwo DRX obejrzało ponad pięć milionów widzów — liczby te oznaczają wzrost o milion widzów w porównaniu z rokiem poprzednim.

Gra do teraz wyróżnia się atrakcjami wykraczającymi poza dołączenie do rzeczywistego meczu. Na przykład obstawianie LOL to sposób na dobrą zabawę w tej najpopularniejszej grze e-sportowej. Ta aktywność faktycznie może być dobrą alternatywą dla tych, którzy są oczarowani grą, ale nie mają dobrego przygotowania, aby sięgnąć po tę formę rozrywki.

Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO)

Opracowana przez Valve Corporation i Hidden Path Entertainment gra Counter-Strike: Global Offensive, popularnie znana jako CS:GO, została wydana w sierpniu 2012 roku i od tego czasu zdobyła sobie wielu wielbicieli na całym świecie. Jeśli grałeś już kiedyś w starszą wersję, Counter-Strike 1.5, to z pewnością znasz już dobrze ten tytuł i wiesz, co oznacza Counter-Strike. W tę klasyczną strzelankę typu FPS, pieszczotliwie znaną wśród fanów jako CS, gracze często grali w kafejkach internetowych. Jeden z głównych celów tej gry jest banalnie prosty: trzeba pokonać całą drużynę przeciwną.

Oprócz po prostu możliwości zastrzelenia wszystkich przeciwników, terroryści mogą spróbować podłożyć bombę, a jeśli wybuchnie, odniosą zwycięstwo. Antyterroryści będą z kolei starali się uniemożliwić terrorystom podłożenie bomby albo będą próbowali ją rozbroić po tym, jak została już podłożona. Gracz może wybrać przed rozpoczęciem gry, po której stronie zamierza się opowiedzieć.

Zakłady na CS:GO można wybierać na przykład w celu zgadywania, która drużyna wygra rundę, a także obstawić w stylu handicapowym, wskazać wynik końcowy po rozegraniu kompletu map, podać zakłady na poszczególne mapy i także skorzystać z wielu innych opcji. Counter-Strike: Global Offensive jest nie tylko niezwykle popularnym tytułem wśród fanów hazardu, ale także cieszy się dużą popularnością wśród graczy online.

Ze względu na swoją popularność CS:GO jest podstawą dla kilku niezwykle znanych turniejów, takich jak Majors. W 2022 roku zawody finałowe odbyły się w Antwerpii, a rozgrywkę o ostateczne zwycięstwo pomiędzy FaZe Clan i Natus Vincere obejrzało ponad 20 tysięcy widzów — na żywo, nie w Internecie. Bo wydarzenie było również transmitowane w Internecie i osiągnęło w szczytowym momencie widownię obejmującą 2,1 miliona osób.

Dota 2

Jeśli chodzi o wysokość nagród w e-sporcie, Dota 2 to pierwsza gra, która przychodzi na myśl większości osób mających rozeznanie w tej branży. Dzieje się tak dlatego, że gra jest jedną z najbardziej cenionych pod tym względem. W 2022 roku w ramach ponad 110 zorganizowanych konkursów Dota 2 rozdała wygrane w wysokości dokładnie 32,78 mln dolarów (co odpowiada wartości około 120 milionów złotych).

Wydana w lipcu 2013 roku gra wideo firmy Valve jest kontynuacją Defense of the Ancients (Dota) i oprócz wysokich nagród dla profesjonalnych graczy wygrywających oficjalne turnieje, jest także jedną z najchętniej oglądanych popularnych gier przez fanów.

W 2021 roku, podczas głównych rozgrywek sezonu, mecz finałowy oglądało łącznie 2,7 mln widzów w tym samym momencie. Na liście najpopularniejszych e-sportów, na które można obstawiać, pierwsze miejsce zajmuje także właśnie Dota 2. Podobnie jak opisany wcześniej LoL, Dota 2 to gra typu MOBA, w której biorą udział dwie drużyny po 5 graczy, z czego niektórzy pełnią rolę mistrzów. Mistrz to postać posiadająca specjalne zdolności, które można udoskonalać w trakcie gry.

Głównym celem rozgrywki w Dota 2 jest zniszczenie bazy przeciwnika. Jednak oprócz dowodzenia bohaterem gracze mogą także tworzyć struktury chroniące ich bazy. Jako przykład możemy wymienić wieże, które atakują przeciwników zbliżających się do bazy.

Nie można zaprzeczyć, że Dota 2 to bardzo popularna gra wideo, na którą można stawiać zakłady. Wystarczy spojrzeć na relacje tworzone w celu transmisji online wydarzeń takich jak The International, gdzie wiele drużyn z całego świata gra przeciwko sobie w celu zgarnięcia nagrody wartej milion dolarów. W przypadku Dota 2 rynki zakładów są bardzo podobne do tych w CS:GO.

Przykładowe opcje zakładów na Dota 2 obejmują między innymi:

  • handicap na zabójstwa, 
  • handicap na wieżę, 
  • sumę na mapę, 
  • zwycięzcę na mapę, 
  • zwycięzcę meczu 
  • inne opcje. 

Mobile Legends: Bang Bang

Wydana na rynek w lipcu 2016 r. gra Mobile Legends: Bang Bang została opracowana przez firmę Moonton. Pomimo tego, że jest stosunkowo nową produkcją, stała się jedną z najpopularniejszych gier e-sportowych, zdobywając wielu fanów w różnych miejscach świata.

Dzięki różnym trybom tematycznym i mapom mistrzostwa w Mobile Legends: Bang Bang osiągnęły szczytową liczbę 2,8 miliona widzów podczas starcia pomiędzy drużynami EVOS.Legends i RRQ Hoshi.

Foto: [email protected]