Wyciągarka samochodowa to jeden z najistotniejszych elementów samochodu przygotowanego do pokonywania bezdroży. Może ocalić nam ona skórę gdy zakopiemy się w błocie podczas weekendowej przejażdżki lub podczas rajdu tenorowego. O czym więc należy pamiętać podczas doboru wyciągarki samochodowej, tak aby sprawdziła się ona w warunkach, w których będziemy jej używać?

Kluczowe parametry wyciągarki

Na rynku dostępnych jest kilka rodzai wyciągarek o różnych parametrach pracy.

Dzięki temu bez problemu coś dla siebie znajdą zarówno profesjonaliści jak i ci, którzy są jedynie entuzjastami offroadu i ograniczają się jedynie do sporadycznych wypraw na bezdroża.

Podczas poszukiwań idealnego sprzętu do naszych potrzeb, przeglądając oferty różnorodnego sprzętu, natrafimy na opisy odnoszące się do różnych parametrów wyciągarek.

Wyciągarki – jakie parametry mają kluczowe znaczenie podczas jazdy w terenie?

Jakiego rodzaju wyciągarkę wybrać?

 

Jakiego rodzaju wyciągarkę wybrać?

Pierwszą cechą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest rodzaj napędu wyciągarki.

Na rynku najpopularniejsze są trzy:

  • wyciągarka elektryczna: wyciągarka napędzana jest silnikiem elektrycznym zasilanym z akumulatora samochodowego
  • wyciągarka mechaniczna: wyciągarka zasilana jest z układu napędowego pojazdu
  • wyciągarka hydrauliczna: wyciągarka zasilana jest z własnego układu hydraulicznego.

Pierwszy typ wyciągarki, czyli wyciągarka elektryczna, jest najtańszym rozwiązaniem, przez co najczęściej polecana jest ona osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w offroadzie lub też nie spodziewają się tego, że będą poruszać się po ekstremalnie ciężkim terenie.

Jeżeli jednak planujemy zająć się eksploracją bezdroży bardziej profesjonalnie, to zdecydowanie warto zainwestować w wyciągarkę mechaniczną tudzież nawet hydrauliczną.

Moc i uciąg

Dwoma najistotniejszymi parametrami wyciągarki są jej moc oraz uciąg.

Na rynku znajdziemy wyciągarki, które bez problemu poradzą sobie z ciężarami większymi niż 5 ton.

Należy jednak zastanowić się nad tym czy faktycznie potrzebujemy maszyny o tak dużym uciągu.

Przyjmuje się, że wystarczający uciąg to taki, który wynosi półtorej maksymalnej dopuszczanej masy naszego pojazdu.

Dlatego też uciąg wynoszący 5 ton będzie zdecydowanie zbyt duży dla niewielkiej terenówki.

Podobnie sprawa wygląda z mocą tego urządzenia. Wyciągarki o mocy powyżej 9 KW stosowane są w pojazdach ciężarowych, których dopuszczalna masa przekracza 4 tony.

Warto więc zastanowić się, czy faktycznie chcemy przeznaczyć nasze środki na zakup urządzenia, którego potencjału nigdy nie wykorzystamy w całci.

Pozostałe podzespoły wyciągarki

Warto też przyjrzeć się ogólnemu wykonaniu wyciągarki. Temu czy jest ona dobrze uszczelniona, tak aby woda i błoto nie przedostało się i nie uszkodziło jej mechanizmu.

Dobrze też jeżeli wyciągarka wyposażona jest w linę syntetyczną – jest ona lżejsza, co ma niebagatelne znaczenie jeżeli chodzi o masę całkowitą urządzenia, która jest nie bez znaczenia jeżeli chodzi o ogólne właściwości jezdne pojazdu.

Należy też upewnić się, że hamulec oraz przekładnia użyte w danym modelu wyciągarki są dobrej jakości.

Dobre bo Polskie

Warto też spojrzeć na markę sprzętu, który zamierzamy nabyć.

Wyciągarki samochodowe nie należą do najtańszych urządzeń, dlatego też warto dobrze ulokować swoje środki już za pierwszym razem, zamiast przeznaczać je cyklicznie na wymianę kiepskich jakościowo maszyn.

Warto rozejrzeć się wśród lokalnych produktów, możemy bowiem pochwalić się naszym rodzimym producentem wyciągarek samochodowych.

Wyciągarki Dragon Winch – bo to o nich mowa, używane są na całym świecie zarówno przez profesjonalistów jak i osoby zajmujące się offroadem hobbistycznie.

Przez wiele lat użytkowania dały się poznać jako solidny i wytrzymały sprzęt wysokiej klasy.