Sześćdziesiąt lat temu na terenie, który wówczas był otwartym terenem wiejskim, rozpoczęto budowę fabryki Automobili Lamborghini. Firma powstała 6 maja 1963 roku, realizując marzenie Ferruccio Lamborghini o zostaniu producentem samochodów sportowych, w branży zdominowanej wówczas przez zaledwie kilka marek.


Od samego początku założyciel i jego bardzo młodzi inżynierowie wykazywali pasję do innowacji i chęć obalenia dogmatów świata samochodów sportowych, które były naprawdę przełomowe i doprowadziły do ​​radykalnej rewolucji. Te wartości, które do dziś stanowią kamień węgielny firmy, doprowadziły do ​​narodzin legendarnych samochodów, takich jak Miura, samochód, który ukuł termin „supersamochód” i od tego czasu inspiruje całą branżę motoryzacyjną swoim duchem i stylistyką. Przez lata Automobili Lamborghini ewoluowało, tworząc ikony unikalnego stylu, technologii i osiągów, inspirując całe pokolenia i miliony ludzi, dzieląc się swoim DNA i wartościami, na których zostało zbudowane.

Z okazji 60 – lecia Automobili Lamborghini organizuje na całym świecie serię wydarzeń, z których każda jest wyjątkowa, ale wszystkie angażują klientów i ich Lamborghini; oficjalne kluby Lamborghini; oraz dealerów i fanów na całym świecie.

Obchody 60 – lecia rozpoczęły się 19 stycznia wraz z otwarciem przebudowanego Muzeum Lamborghini w Sant’Agata Bolognese, zlokalizowanego na terenie pierwotnej fabryki. Specjalnie na te obchody muzeum zostało wyremontowane i przearanżowane wystawą pt. Przyszłość zaczęła się w 1963 roku.

Lamborghini Day Japan – 60. rocznica, która odbędzie się 23 lutego na japońskiej Suzuce, jest pierwszą międzynarodową imprezą rozpoczynającą obchody. Setki pasjonatów i kolekcjonerów zgromadzi się na jednym z najważniejszych rynków dla firmy z Sant’Agata Bolognese.

W Wielkiej Brytanii tor Silverstone Circuit będzie miejscem Lamborghini Day UK, które odbędzie się 29 kwietnia z okazji 60. rocznicy powstania firmy. W wydarzeniu weźmie udział ponad 300 właścicieli Lamborghini.

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie trasa 60° Anniversario Giro we Włoszech, która zakończy się 28 maja na głównym placu Bolonii Concorso in Piazza : concours d’elegancja i uroczysta impreza otwarta dla publiczności, podczas której setki Lamborghini, kolekcjonerzy i fani z całego świata zbiorą się, aby uczcić znakomitą historię marki.

W Stanach Zjednoczonych, najważniejszym rynku dla Automobili Lamborghini, tego lata zaplanowano „60th Anniversary Giro” .

Przyjdź we wrześniu, obchody 60. rocznicy będą kontynuowane na drugim co do wielkości pojedynczym rynku Automobili Lamborghini w Chinach kontynentalnych, gdzie klienci Lamborghini wezmą udział w jego charakterystycznym „Giro China” dziewiąty rok z rzędu. Ponad 100 właścicieli i entuzjastów Lamborghini zgromadzi się, aby zakończyć obchody „Kolacją z okazji 60 – lecia”.

 

Również we wrześniu Lamborghini Polo Storico, dział odpowiedzialny za ochronę, zachowanie i renowację motoryzacyjnego dziedzictwa marki, planuje zorganizować we Włoszech „60. rocznicę Polo Storico Tour”, zarezerwowaną dla klasycznych samochodów Lamborghini.

W październiku na torze Vallelunga w Rzymie odbędzie się pierwszy Festiwal Lamborghini. Podczas tego wielkiego wydarzenia, zorganizowanego po raz pierwszy i otwartego dla wszystkich fanów, Dom Sant’Agata Bolognese będzie celebrował markę i jej samochody zorientowane na tor.

Z kolei w listopadzie na torze Vallelunga w Rzymie odbędą się Wielkie Finały Super Trofeo Lamborghini, mistrzostw jednej marki zarezerwowanych dla samochodów wyścigowych Huracán Super Trofeo EVO2, gromadzących samochody z trzech kontynentów.

Oficjalne kluby Lamborghini na całym świecie, obecne w 24 krajach i liczące ponad 1600 członków, planują również rocznicowe trasy i wydarzenia w swoich krajach, a także szereg tras we Włoszech z ostatecznym celem w siedzibie Lamborghini w Sant’ Agata Bolońska.

Źródło: https://media.lamborghini.com/english/latest-news/automobili-lamborghini-celebrates-60-years-as-an-icon/s/aa84fb44-3c5f-4015-b2a6-5e0681687f94