Według raportu Policji, w 2021 w Polsce zgłoszonych ponad 420 tysięcy kolizji drogowych. Najczęściej były to wypadki boczne. Podczas takich kolizji najczęściej zniszczeniu ulegają fragmenty karoserii, czasem jedynie niewielkie jej elementy. Jak naprawić taką blachę, szybkim i tanim sposobem?

Co to jest spotter?

Spottery (zgrzewarki) to urządzenia, którą służą do powierzchniowej naprawy karoserii. Najczęściej naprawie podlega blacha na masce, dachu czy drzwiach, pokrywa bagażnika, progi. Za pomocą spottera wykonasz panelową naprawę nadwozia. Zwróć uwagę, aby dobrze dobrać parametry zgrzewania, by blacha nie uległa przegrzaniu. W skład zestawu spottera wchodzą akcesoria, które pomogą w sprawnym i bezpiecznym wyciągnięciu blachy czy jej naprawy.

Zobacz film na kanale ALLWELD!

 

Do czego służy spotter?

Spotter blacharski ma szerokie zastosowanie w naprawie i zgrzewaniu blachy. Sprzęt będzie przydatny w warsztacie przydomowym, samochodowym, blacharsko-lakiernicznym czy w większych zakładach przemysłowych. Spotter ma możliwość punktowego przygrzewania (kołków, podkładek czy innych elementów) Rozpoczyna podgrzewanie dopiero w momencie zetknięcia się elektrody z naprawianą blachą, nie jest konieczne zastosowanie palnika gazowego, przez co proces jest bezpieczniejszy. Dodatkowo spotter wykorzystasz do łatania, spęczniania blachy, zgrzewania blachy czy bańkowania. Uważany jest za niezbędny sprzęt do naprawiania blachy, jednak ważne są jego parametry techniczne, którego powinien posiadać w zależności od potrzeb. Za pomocą spottera usuniesz wgniecenia z blachy przy pomocy ramion, uchwytów czy młotków kinetycznych.

Jaki spotter wybrać?

Na rynku mamy wiele spotterów. Każdy znajdzie produkt do swoich potrzeb.

Parametry spotterów

Najważniejsze parametry, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze spottera do naprawiania i zgrzewania blachy to:

  • moc urządzanie, zwykle od 10 do 15 kW. Wpływa ona na efektywność spottera. Im większa moc, tym szybkość i jakość pracy jest wyższa
  • regulacja czasu zgrzewania, najczęściej wartość ta wynosi od 0 do 99 ms i pozwala na płynne przejście
  • regulacja prądu zgrzewania, która pozwala na dobranie parametrów w zależności od rodzaju zgrzewanej blachy
  • dioda sygnalizująca przegrzanie
  • maksymalna grubość zgrzewanego materiału,
  • Droższe modele posiadają także wentylatory chłodzące, by zapobiec przegrzaniu spottera.
  • ilość trybów pracy spottera — automatyczny dobór parametrów zgrzewania blachy (prądu i czasu zgrzewania)
  • wymiary spottera, w zależności od potrzeb należy zastanowić się, czy potrzebujemy spottera na kółkach, czy kompaktowej wersji łatwej do przenoszenia (Zobacz na zdjęciu, dwa różne modele spotterów, które mają całkowicie inne rozmiary)

Akcesoria do spotterów

Spottery posiadają bogate zestawy akcesoriów umożliwiających pracę w różnych trybach. Najczęściej powtarzające się elementy akcesoriów to:

  • elektroda węglowa
  • podkładki okrągłe
  • bańkowanie
  • podkładki trójkątne
  • podkładki proste skręcane
  • drut falisty
  • trzpienie-nity

Warto zaopatrzyć się spotter z Quick Puller, który umożliwi Ci wyciągnięcie wgniecenia z blachy, ma możliwość regulacji wysokości trzpienia czy szerokości podstaw.

Spottery najbardziej popularne z niska cena

Najbardziej popularne spottery to modele marki Ideal i Weldman. Każdy z nich jest w dwóch rozmiarach — mobilna i poręczna wersja oraz wersja na kółkach, większa.

Wersja mniejsza nadaje do obróbki podstawowej:

  1. Spotter Weldman 4500
  2. Spotter Weldman 5500 400 V
  3. Spotter IDEAL 5800
  4. Zgrzewarka Spotter GYS Gyspot 34.04

Spottery dla zaawansowanych

Jeśli potrzebujesz sprzętu dla zaawansowanych i oprócz blachy stalowej np. do zgrzewania aluminium wybierz produkty z wyższą ceną, ale jeszcze większą ilością funkcji i lepszą jakością.

Spottery są mocniejsze i możesz nimi naprawić grubsze blachy np. w ciężarówkach. Natężenie prądu zgrzewania ma wyższą wartość.

Zobacz przykład spottera:

Weldman Spotter 8000 ALU FE

Spotter Zgrzewarka GYS Gyspot 32D.X COMPLETE