Zamiana auta poprzedzona jest długimi rozważaniami i analizami. Każdy z nas ma inne upodobania, preferencje i priorytety dlatego wybieramy różne samochody. Samochód elektryczny nie zmienił naszego podejścia do tego w jaki sposób dochodzimy do podjęcia decyzji zakupowej. Sprawdzamy, analizujemy, pytamy aż w końcu jesteśmy gotowi na zakup. Najważniejsze w tym całym procesie jest to, żeby swoją decyzję opierać na wiarygodnych danych. Dzięki temu będziemy mogli bez problemu powiedzieć sobie po zakupie, że był to dobry wybór.

Co decyduje o wyborze auta elektrycznego?

O tym w jaki sposób wybrać najlepszy samochód elektryczny należy rozmawiać i przedstawiać schemat, a nie sugerować konkretne rozwiązania. Każdy z nas ma inne cele i priorytety, dlatego znalezienie najlepszego dla siebie rozwiązania to sprawa indywidualna. Wiele z poniższych kryteriów będzie identyczne jak w przypadku samochodów spalinowych. Będą też nowe czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę decydując się na wybór takiego czy innego auta. Przejdźmy zatem do konkretów:

  1. Cena – tutaj nic się nie zmienia. Jeśli chcemy kupić auto to w pierwszej kolejności definiujemy sobie budżet, w którym musimy się zmieścić. Trzeba pamiętać o tym, że na dzień dzisiejszy koszt samochodu elektrycznego jest wyższy niż tradycyjnego
  2. Zasięg – w przypadku aut elektrycznych ma on często kluczowe znaczenie. Przy autach spalinowych, to czy na jednym tankowaniu będziemy mogli przejechać 800 czy 1200 kilometrów nie ma większego znaczenia. Ze względu na dużo mniejsze zasięgi istotna jest informacja w autach elektrycznych jak daleko pojedziemy na jednym ładowaniu.
  3. Szybkość ładowania – to też nowość, która w przypadku aut spalinowych nie występuje. To w jakim czasie naładujemy nasze auto elektryczne zależy także od samej ładowarki, ale auto tutaj również ma znaczenie.
  4. Dostępność ładowarek samochodów elektrycznych. Z infrastrukturą w Polsce w tym zakresie jest bardzo słabo. Przed dłuższą podróżą trzeba dokładnie sprawdzić gdzie znajdują się ładowarki, tak aby po drodze nie spotkała nas jakaś niemiła niespodzianka. Pozytyw jest taki, że liczba ładowarek do aut elektrycznych rośnie lawinowo.
  5. Wielkość auta – czy będzie to tzw. drugie auto w rodzinie i będziemy chcieli nim jeździć na zakupy czy będzie to podstawowy środek transportu.

W zależności od naszego budżetu, miejsca zamieszkania czy sposobu wykorzystania auta definicja naszego najlepszego samochodu elektrycznego będzie różna. Każdy z nas musi sobie na to pytanie odpowiedzieć sam.

Dlaczego chcemy mieć auto na prąd?

Warto też napisać parę zdań na temat samej motywacji do zakupu aut elektrycznych. Na dzień dzisiejszy na pewno nie jest to kwestia ekonomii, bo te auta są zwyczajnie droższe. Jednocześnie trzeba dodać, że ekonomiczne może być ładowanie takich samochodów. Jeśli w domu posiadamy stację ładowania auta elektrycznego i fotowoltaikę będziemy mogli bez problemu doładować swoje auto.

Tutaj od razu rysuje się druga ważna rola, o której mówi się rzadko. Chodzi o wykorzystanie samochodu elektrycznego jako magazynu energii. Akumulator auta może w takim trybie pracować. To bardzo ważne, szczególnie w kontekście zmian w prawie, które mają mobilizować prosumentów do auto konsumpcji prądu w czasie rzeczywistym.

Co w takim razie decyduje o tym, że chcemy mieć w swoim garażu auto na prąd? Naszym zdaniem ważne są poniższe kwestie:

  • moda – tych, których na to stać wolą mieć auto elektryczne
  • ekologia – dla wielu temat kontrowersyjny, ale nie ulega wątpliwości, że spalin do atmosfery samochody spalinowe nie emitują
  • strach przed zmianami. Może się okazać, że w ciągu kolejnych 5-10 lat nikt samochodów spalinowych nie będzie chciał kupować, więc jeśli ktoś kupuje auta na lata to już teraz wybierze elektryka