Jeśli chcemy, żeby felgi nie tylko długo nam służyły, ale i przez cały czas świetnie się prezentowały, musimy o nie odpowiednio dbać. Tylko jak się do tego zabrać, aby nasze starania przynosiły jak najlepsze rezultaty? Mamy kilka wskazówek!

Felgi trzeba regularnie myć

Tak samo felgi aluminiowe, jak i stalowe podczas codziennego użytkowania brudzą się kurzem oraz błotem. Osadza się na nich też pył hamulcowy, pozostawiający wyraźne, ciemne ślady. Są one narażone także na kontakt ze szkodliwymi substancjami, takimi jak sól drogowa albo spływające po ulicach chemikalia. Dlatego regularne mycie to nie tylko kwestia estetyki, ale i utrzymania obręczy w dobrym stanie przez cały okres eksploatacji. Ogólna zasada jest taka, że im częściej będziemy czyścić felgi, tym mniej kłopotu będzie nam to sprawiało.

Rozpoczynamy od wstępnego mycia kół oraz nadkoli za pomocą strumienia wody. W ten sposób pozbędziemy się choćby piasku. Uwaga – zawsze odczekujemy, aż felgi ostygną po jeździe. Następnie na obręcze nakładamy preparat przeznaczony do ich czyszczenia (zwykłym szamponem do karoserii nie usuniemy zapieczonego na lakierze brudu). Tego należy używać tylko zgodnie ze wskazówkami producenta, dość szybko przechodząc do ręcznego mycia za pomocą szczotki. Za jej pomocą powinniśmy dotrzeć do wszelkich zakamarków.

Dalej za pomocą gąbki lub szmatki postarajmy się usunąć wszelki pozostały brud. Na rynku dostępne są specjalne szczoteczki i pędzle do czyszczenia, które przydadzą się przy bardziej skomplikowanych wzorach tarczy. Na zakończenie koniecznością jest dokładne opłukanie całych kół, tak aby na felgach ani oponach nie pozostały żadne pozostałci detergentu. Procedurę można uzupełnić o polerowanie suchą ściereczką. Więcej o zaletach oraz poprawnym polerowaniu felg dowiesz się tutaj.

Czy felgi aluminiowe i stalowe wymagają innego podejścia?

W kwestii mycia właściwie nie. Bez względu na to czy obręcze wykonane są ze stali, czy aluminium, dbanie o ich czystość jest równie ważne. W oby przypadkach będziemy korzystać ze specjalnych preparatów – ważne jednak, aby były one dostosowane do materiału, z którego wykonana jest obręcz. Nie zmienia się też to, że warto przygotować sobie szczotkę, szmatkę i ewentualnie pędzelek, a regularność mycia jest niezwykle istotna.

Opłaca się woskować felgi

Dzięki woskowaniu można zabezpieczyć wcześniej umyte i wysuszone felgi przed przywieraniem do nich zanieczyszczeń, w tym zwłaszcza tych, pochodzących z układu hamulcowego. Czynność ta wpłynie również na prezencję obręczy – będą się ładnie błyszczały. Trzeba pamiętać, że przed użyciem dedykowanego preparatu musimy dokładnie zapoznać się z instrukcją i upewnić się, że sprawdzi się on w przypadku naszych kół.

Co z renowacją?

Jeżeli w aucie zamontowane są opony z rantem ochronnym, rant felgi zabezpieczony jest przed wieloma uszkodzeniami. Wciąż jednak istnieje ryzyko, że obręcze się zarysują, pojawi się na nich rdza albo – co gorsza – dojdzie do pęknięcia lub wykrzywienia. O ile drobne uszkodzenia lakieru można bez większego problemu naprawić, o tyle poważniejsze usterki wymagają zasięgnięcia opinii fachowca. Faktem jest, że wiele zakładów oferuje szeroko zakrojoną renowację, ale nie zawsze warto korzystać z takich usług. Niektóre awarie sprawiają, że obręcze, nawet po naprawie, tracą swoje właściwości, a poziom bezpieczeństw ich użytkowania drastycznie spada.