Paski zębate służą do przenoszenia napędu. Mają różnorodne zastosowanie, przez co dostępne w bardzo wielu modelach. Są one jednym z elementów przekładni pasowych, które pracują przy bardzo dużych prędkościach, nawet do 80 m/s. Posiadają one grube i niskie zęby, zazębiające się z uzębionymi kołami.

Powstałe połączenia kształtowe ma za zadanie przenosić obciążenia i zapewniać stałe przełożenie, w sytuacji gdy oba koła są uzębione. Dzięki temu wstępne napięcie pasa nie jest wymagane, co sprawia, że wał i łożyska są mniej obciążone w porównaniu do pasa płaskiego, czy też klinowego.

Jak zbudowany jest pasek zębaty?

Pasek zębaty może być uzębiony z jednej lub z obu stron. Jego konstrukcja zależy od zastosowania. Paski uzębione z dwóch stron sprawdzą się w połączeniach, gdzie ma ze sobą współpracować kilka kół. Paski zębate wykonuje się z gumy syntetycznej, dzięki czemu są odporne na niekorzystny wpływ substancji chemicznych. Posiadają one również elementy nośne, czyli linki stalowe albo poliamidowe. Są one wtopione w gumę. Najważniejsze cechy pasków zębatych to: elastyczność, wytrzymałość, odporność na zużycie i mała rozciągliwość.

Na rynku można znaleźć wiele modeli pasków zębatych. Najczęściej wybierane są te jednostronne. Jednak oprócz nich występują także paski dwustronne symetryczne i paski dwustronne naprzemianległe. Z kolei ze względu na swój kształt dzielą się one na cztery rodzaje: okrągły, trapezowy (wykorzystywane w silnikach spalinowych), ewolwentowy oraz podwójny (stosowany w napędzie układów rozrządu obciążonych silników). Różne rodzaje pasków zebatych można kupić w sklepie Akcesoria CNC – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/26-mechanika/pasy-zebate-kola-zebate Wszystkie paski mają jedną wspólną zaletę, a mianowicie pracują bardzo równomiernie.

Gdzie najczęściej stosuje się paski zębate?

Zastosowanie pasków zębatych jest niezwykle szerokie. Korzysta z nich bardzo wiele dziedzin przemysłu. Najczęściej można je spotkać w przemyśle ciężkim jako element napędowy. Używa się ich również w urządzeniach takich jak: wiertarki, prasy, napędy przenośników rolkowych, napędy przenośników taśmowych, a nawet w wentylatory.

Z kolei w połączeniu z kołami zębatymi paski zębate tworzą bardzo ważną całość, czyli przekładnię, która jest niezbędnym elementem większości maszyn. Odpowiadają za działanie urządzeń i silników spalinowych. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu precyzyjnego i cicho pracującego urządzenia, pamiętaj o odpowiednich elementach przekładni, ponieważ to od nich często zależy, czy sprzęt będzie działał sprawnie.

Jeśli szukasz solidnych pasków zębatych, kół zębatych, paski klinowe, koła pasowe bądź inne części mechaniczne koniecznie sprawdź ofertę sklepu internetowego Akcesora CNC pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/9-mechanika