Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w naszym pojeździe, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie serca samochodu, jakim jest silnik. Czy jednak wystarczy, że regularnie będziemy uzupełniać stan oleju? Ważne jest jeszcze to, jakiego oleju silnikowego używamy do swojego samochodu. Najczęstsze problemy są związane właśnie z wykorzystywaniem niskiej jakości olejów. Czym różnią się od siebie różne oleje silnikowe? Czym kierować się wybierając oleje i płyny samochodowe?
Dlaczego olej silnikowy jest ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania pojazdu?
Olej silnikowy to płyn, który odpowiada za trwałość i odpowiednią precyzję pracy elementów silnika oraz innych jego elementów jak na przykład rozrząd. Dzięki olejowi silnikowemu zmniejszone jest tarcie, opór i hałas uruchomionego silnika. Dobrej jakości olej ma wpływ na mniejsze zużycie paliwa, a także uszczelnienie komory spalania i odprowadzania zanieczyszczeń. Jak widać, olej spełnia wiele istotnych funkcji, dlatego tak ważne jest, by olej był regularnie wymieniany, by zapewnić jego optymalny poziom w silniku.
Czy wszystkie oleje silnikowe są takie same?
Ze względu na specyfikę produktu, olej silnikowy to w ponad 75% baza olejowa. Kolejne składniki to regulatory lepkości oraz inne dodatki uszlachetniające. Regulator lepkości stabilizuje pracę silnika bez względu na jego temperaturę. Natomiast wspomniane dodatki uszlachetniające odpowiadają za neutralizację zanieczyszczeń, a także chronią przed zbyt wczesną korozją silnika. To właśnie te dwa składniki i ich udział w oleju stanowi o jakości oleju silnikowego.
Najważniejsze to wybrać olej, który jest odpowiedni do silnika w naszym pojeździe. Z reguły producent wyszczególnia, jaka klasa lepkości oleju jest najlepsza do naszego pojazdu. Czym jest klasa lepkości?
Klasa lepkości to wyznacznik oporu płynięcia jednej warstwy oleju po drugiej. Przyjmuje się uniwersalnie, że im niższa lepkość, tym olej jest rzadszy. O klasie lepkości świadczy też informacja na każdym opakowaniu oleju silnikowego. Często możemy zauważyć nic niemówiącą nam kombinację cyfr i liczby jak na przykład 10W/40. Co to tak naprawdę oznacza?
Przy oleju o symbolu 0W możemy być pewni, że silnik może zostać uruchomiony nawet w temperaturze -35 stopni. Każda kolejna klasa to 5 stopni więcej. Co natomiast oznacza liczba występująca w drugiej części tajemniczego kodu? To właśnie parametr lepkości oleju. Obecnie funkcjonuje jedna skala, zgodnie z którą 0 to najmniejszej lepkości a 60 to te, które charakteryzują się najwyższą możliwą lepkością.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu oleju silnikowego
Najważniejsze to dobrać olej silnikowy zgodny z zaleceniem producenta. Nie branie tych wytycznych pod uwagę może skutkować problemami z działaniem silnika a w najgorszym wypadku z awarią serca naszego samochodu. Oprócz klasy oleju warto zwrócić również uwagę na jakość oleju. Odpuśćmy sobie tanie produkty nieznanych firm. Z reguły produkty dobrej jakości są oferowane przez znane firmy i to właśnie te oleje powinny być przez nas używane.