Usługi auto detailingowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Uwagę na nie zwracają już nawet ci kierowcy, którzy dotychczas ograniczali pielęgnację samochodu do wizyty na myjni. Czym tak naprawdę jest detailing? Czy każdy może zajmować się tym profesjonalnie? 

Fachowa pielęgnacja samochodu

Auto detailing, nazywany także car detailingiem, to pakiet usług, które mają pielęgnować i chronić samochodu. Są to zabiegi zarówno wewnątrz pojazdu, jak i na zewnątrz. Zaliczamy do nich czyszczenie, konserwację, renowację. 

Usług wewnątrz skupiają się wokół tapicerki i plastików, ale także wokół detali – uszczelek, listew itd. Na zewnątrz wykonywane prace obejmują m.in. czyszczenie i zabezpieczenie lakieru, felg, kół. Auto detailing może trwać nawet kilka dni, kiedy wykonywana jest kompleksowa usługa pielęgnacyjno-ochronna, lub krócej, jeśli kierowca chce skupić się tylko na jednej rzeczy np. wyczyszczeniu i zabezpieczeniu felg. 

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że auto detailing to po prostu wieloetapowe czyszczenie pojazdu połączone z pracami renowacyjnymi. 

Jakie usługi obejmuje auto detailing?

Zakres usług świadczonych w ramach auto detailingu różni się zależnie od studia. Do najczęściej oferowanych można zaliczyć: 

  • polerowanie lakieru, 
  • korektę/renowację lakieru,
  • nałożenie powłoki ochronnej (ceramicznej, ale też woskowanie), 
  • oklejanie samochodu specjalną folią, 
  • czyszczenie tapicerki, 
  • renowacja tapicerki, 
  • czyszczenie i odżywienie plastików,
  • zabezpieczenie felg.

Kto może zajmować się auto detailingiem?

Teoretycznie każdy. Część prac wykonywanych w specjalistycznych salonach można bez większych przeszkód wykonać samodzielnie, chociaż trzeba liczyć się z tym, że wymagają czasu i podstawowego researchu. Z odpowiednimi środkami, które są dostępne w profesjonalnych sklepach samochodowych typu Clinic4Car, można zdziałać naprawdę wiele i to w domowych warunkach. 

Niemniej, niektóre prace są obciążone dużym ryzykiem np. polerowanie lakieru, nałożenie powłoki czy czyszczenie skórzanej tapicerki. Są to zadania, które lepiej jest powierzyć specjalistom, bo wykonane samodzielnie mogą skończyć się fatalnie. Tylko kim jest taki specjalista? 

Musi być to osoba posiadająca odpowiednią wiedzę i uprawnienia np. taka, która ukończyła kurs auto detailingu Clinic4car. Co ciekawe, z takich szkoleń korzystają też osoby niepracujące w profesjonalnych salonach. Są to zarówno laicy, którzy chcą zająć się własnym autem, jak i biznesmeni prowadzący np. myjnię. Dzięki temu wiedza auto detailingowa jest dostępna dla każdego, chociaż oczywiście trzeba pamiętać, aby podejmować współpracę jedynie ze sprawdzonymi fachowcami, najlepiej prowadzącymi własny salon.