Rok 2019 obfituje w poważne zmiany, które dotkną wszystkich kierowców. Wśród nich powinniśmy spodziewać się m.in.: droższego paliwa, wprowadzenia kar poprawiających bezpieczeństwo na drogach, a także mniejszej ilości papierologii administracyjnej. Niektóre ze zmian obowiązują już od 1 stycznia. Sprawdź, co czeka kierowców w bieżącym roku.

Opłata paliwowa, czyli kolejny podatek nałożony na paliwo

Od 1 stycznia weszła w życie ustawa o opłacie paliwowej. Opłata paliwowa sprawi, że każde 100 litrów oleju napędowego i benzyny obciążone będzie dodatkowymi 8 zł podatku, co oznacza podwyżkę cen paliw o ok. 8 groszy na litrze. Jednak rząd uspokaja i ogłasza, że opłata nie będzie miała wpływu na finalną cenę paliwa na stacjach. Według rzeczników dodatkowy podatek obciąży wyłącznie koncerny paliwowe.

Mimo to według szacunków analityków wychodzi, że realna podwyżka ceny paliwa na stacjach wyniesie ok. 2%. Środki, które wpłyną do budżetu państwa z tytułu opłaty paliwowej, mają trafić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Wprowadzenie kar poprawiających bezpieczeństwo

Pod koniec 2019 roku do przepisów o ruchu drogowym trafić ma dodatkowe obostrzenie. Na jego mocy nakładane będą kary na kierowców, którzy na drodze szybkiego ruchu nie zachowają odpowiednio bezpiecznej odległci od pojazdu poprzedzającego.

Taki zapis funkcjonuje m.in. u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie kary za „trzymanie się na czyimś ogonie” są dość surowe. Nad projektem nowych regulacji pracuje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Mniej papierologii i większe oszczędności

Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury od stycznia 2019 roku mają w planach stopniowo wprowadzać dodatkowe ulgi, które odczują wszyscy kierowcy. Poza korektami przepisów metodycznie poszerzana będzie również funkcjonalność bazy CEPIK.

Wśród wprowadzanych ulg wymienić należy m.in.:

  • zlikwidowanie karty pojazdu,
  • brak kar za nieposiadanie dokumentu prawa jazdy podczas kontroli,
  • brak konieczności wymiany tablic rejestracyjnych przy zakupie używanego pojazdu,
  • zlikwidowanie nalepek kontrolnych na szybę,
  • wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdu całkowicie online.

Takie zmiany wiążą się z realnymi oszczędnościami. Koszt samej karty pojazdu to wydatek rzędu 75,5 zł, a nowe tablice i nalepka na szybę to dodatkowe 99,5 zł.

Leasing a wynajem długoterminowy samochodu w 2019

Ustawodawca wraz z początkiem roku wprowadził zmiany, które zmienią sposób rozliczania samochodów osobowych użytkowanych w działalnościach gospodarczych. Wśród zmian wymienić należy m.in. ograniczenie możliwości odliczania wydatków eksploatacyjnych do 75% w przypadku użytkowania samochodu do celów firmowych i prywatnych, a także ograniczenie w rozliczaniu leasingu samochodów droższych od 150 tys. zł brutto.

Z tego też względu przewiduje się wzrost zainteresowania przedsiębiorców inną formą finansowania pojazdów w firmach – m.in. zyskującym na popularności abonamentem na samochód. Więcej o wynajmie długoterminowym możesz dowiedzieć się na stronach konkretnych firm zajmujących się takimi usługami, jak np. https://carsmile.pl/ – u doradców zawsze zasięgniesz aktualnej wiedzy na tematy wynajmu samochodów lub leasingu samochodu.