Współcześnie mamy do wyboru wiele sposobów przemieszczania się: pieszo, rower, pociąg, tramwaj, samolot, samochód i inne. Jednym z najbardziej popularnych jest oczywiście jazda samochodem, dlatego, że możemy korzystać z niego w dowolnym momencie. Na rynku dostępnych jest wiele typów samochodów, ale ostatnio szczególną popularność zyskują auta na wodór.

Czym są samochody na wodór

Auta na wodór według wielu osób stanowią przyszłość motoryzacji. Silniki wodorowe można spotkać w dwóch wersjach: spalinowej oraz elektrycznej. Pomimo tego, że do obu typów silników tankujemy wodór, ich działanie jest całkowicie odmienne.  Auta na wodór – jak już wspomniano – mogą być pojazdami ze silnikami spalinowymi.  Montuje się w nich – zamiast zbiornika na benzynę, LPG lub CNG – zbiornik na wodór, który jest podtrzymywany w zbiorniku pod wysokim ciśnieniem. Ze zbiornika wodór jest wstrzykiwany do komory silnika w wyniku czego następuje eksplozja – tłok jest odpychany, kręci wałem korbowym oraz wytwarza ruch obrotowy przekierowywany następnie na koła. Drugim rodzajem silników wodorowych są silniki elektryczne. Stanowią one doskonałą alternatywę dla akumulatorów występujących w samochodach elektrycznych, których utylizacja jest często kosztowna. W celu wyeliminowania akumulatorów zaczęto generować prąd z ogniw paliwowych. Wówczas unika się składowania energii napędzającej silnik w akumulatorach czy bateriach – jest ona na bieżąco wytwarzana z paliwa w baku – wodoru.

Tankowanie samochodów napędzanych wodorem i dostępność wodoru

Posiadacze aut na wodór nie zauważają różnicy w czasie tankowania pomiędzy tymi samochodami, a samochodami zasilanymi innymi rodzajami paliw (na przykład benzyną czy olejem napędowym). Dostrzegalną różnicą jest ciężar pistoletu do tankowania – w przypadku tankowania wodoru pistolet jest znacznie cięższy, a samo tankowanie realizowane jest w kilogramach a nie w litrach. Zbiorniki dedykowane przechowywaniu wodoru wykonuje się z włókna węglowego, co oznacza, że są tak samo bezpieczne jak innego rodzaju zbiorniki do przechowywania paliw. Na obszarze Polski wciąż istnieje jeszcze niewiele stacji zapewniających możliwość tankowania wodorem. Stacje tego typu zlokalizowane są wyłącznie w większych miastach i większość z nich obsługuje jedynie autobusy komunikacji miejskiej.

Jeżeli szukasz firmy, która zbuduje Ci stację ładowania samochodów na wodór to skontaktuj się z firmą TSG za pośrednictwem strony internetowej – www.tsg-solutions.com/pl/wodor/

Zalety samochodów wodorowych

Do niewątpliwych zalet aut na wodór należy zaliczyć zerową emisyjność do atmosfery szkodliwych gazów. Dodatkowo są to pojazdy ciche co  – w połączeniu z zerową emisyjnością – czyni je bardzo przyjaznymi dla środowiska. Dodatkowo wodór stanowi jeden z najczęściej występujących pierwiastków na świecie, a jego pozyskiwanie możliwe jest z odnawialnych źródeł energii. Kierowcy aut na wodór mogą cieszyć się szeregiem przywilejów. Wśród nich należy wyróżnić chociażby możliwość wjazdu do określonych stref miasta (stref zielonych), gdzie zakaz wjazdu mają samochody spalinowe, a także możliwość korzystania z bus pasów czy też darmowego parkowania w centrach miast.  Dodatkowym atutem aut na wodór jest ich zasięg – na jednym tankowaniu zazwyczaj mogą przejechać więcej niż 500 kilometrów, a jak wspomniano już wcześniej – czas ich tankowania jest porównywalni z tankowaniem samochodów spalinowych (około 5 minut).