Marian Pudełko: „Prototyp stworzony do zabawy

Samochód: Chevrolet Corvette

Rok produkcji 1967, data pierwszej rejestracji 02.01.1968

Silnik: V8 o pojemności 5359 cm3

Moc: 300KM
Chevrolet Corvette (5) Chevrolet Corvette (2) Chevrolet Corvette (3)

Dlaczego interesujesz się takim autem?
Jesteśmy w rodzinie motorowodniakami. Ten klasyk jest z włókna szklanego i ma silnik V8. Podobne konstrukcje mają niektóre łodzie motorowe. Jestem fanem tego modelu Chevroleta. Samochód ten sam wyszukałem i kupiłem na aukcji w 2012 roku.

Czy auto jest „fabryczne” , czy ma jakieś modyfikacje?
Zmieniona jest tapicerka na skórzaną bo nie odpowiadał mi amerykański plastik i lakier jest metaliczny. Reszta jak w oryginale.

Czy sam odnawiałeś samochód?
Stan techniczny auta w momencie zakupu był bardzo zły. Ale ponieważ mam warsztat samochodowy, to bez problemu sam odnowiłem auto. Trwało to dwa lata. Jedna istotna uwaga: laminat trzeba umieć naprawiać.

Jakie ma zalety, wady?
Na pewno nie jest tak wygodny jak ładny. Zawieszenie jest starego typu i to największy mankament tej Corvetty. A spalanie? Nie wiem jakie jest, ale wiem, że 4-gardzielowy gaźnik jest w stanie podać każdą ilość mieszanki do komory spalania. Poza tym jest przepiękny, a dopełnieniem jego urody jest wspaniały dźwięk silnika.

Często nim jeździsz? Jak go użytkujesz?
Użytkuję Corvettę tylko wtedy, kiedy jest ładna pogoda. Uwielbiam nią jeździć. Rocznie przejeżdżam ok. 6000-7000 km. Uczestniczę w zlotach, rajdach, pokazach i imprezach okolicznościowych związanych z motoryzacją.
DSC00131 Chevrolet Corvette (29) Chevrolet Corvette (25) Chevrolet Corvette (9)

Ile kosztuje eksploatacja tego auta?
Koszty utrzymania to przede wszystkim koszty związane z wydatkami na paliwo. Mimo, że jestem kolekcjonerem klasyków, to auta traktuję użytkowo.

Jaka jest dostępność części zamiennych? Gdzie je kupujesz i ile kosztują?
Auta staram się odnawiać na częściach oryginalnych, najczęściej to 95% całci. Nie chcę repliki tylko klasyka po odrestaurowaniu. Sztuką jest odnawianie starych części.
Chevrolet Corvette (12) Chevrolet Corvette (13) Chevrolet Corvette (15) Chevrolet Corvette (16) Chevrolet Corvette (19) Chevrolet Corvette (21) DSC00019

Gdzie i jak auto jest przechowywane?
W ogrzewanym garażu, na dywanie i pod specjalnym pokrowcem.

Czy uczestniczysz w rajdach i zlotach? Jak często? Co Ci się podoba a co nie?
Podoba mi się praca innych miłników klasyków, pasja ludzi do motoryzacji. Z przyjemnością jeżdżę na imprezy motoryzacyjne, poznaję ludzi, nowe miejsca. Organizatorzy Rajdu Beskidzkiego wykonują wspaniałą robotę. Brawo.

Należysz do jakiego klubu lub stowarzyszenia?
PZM Bielsko-Biała
Chevrolet Corvette (4) Chevrolet Corvette (6) Chevrolet Corvette (11) Chevrolet Corvette (31) Chevrolet Corvette (32)

Komu polecasz to auto?
To specyficzne auto dla miłników amerykańskich V8

Co byś doradził tym, którzy by chcieli kupić ten samochód?
Najlepiej sprowadzić auto z USA, ze stanów gdzie nie panuje zima, z uwagi na to że korozja znacznie podwyższa koszty remontu. Podstawą jest kompletne, nie rozebrane auto. Wtedy renowacja jest prostsza i tańsza.

Dziękuję za rozmowę.