Chevrolet Camaro – amerykański samochód osobowy typu pony car produkowany w latach1967 – 2002 przez koncern General Motors pod marką Chevrolet, a także ponownie od 2009 roku. Prezentacja pierwszego egzemplarza odbyła się 12 września 1966 roku w Detroit. Pojazd dzielił podwozie oraz większość części z Pontiakiem Firebird.


Parametry techniczne:
Rok produkcji: 1968
Skrzynia biegów: manualna
Pojemność silnika: 489 ci / 8,0 litrów
Moc: 585 KM

W kwietniu 1965 roku w prasie motoryzacyjnej ogłoszono, że Chevrolet przygotowuje konkurencję dla pojazdu pod nazwą Mustang produkowanego przez inny amerykański koncern motoryzacyjny – Ford Motor Company. Po pierwszej, oficjalnej prezentacji modelu Camaro, kolejna odbyła się 19 września w Los Angeles. Pojazd trafił do sprzedaży 26 września 1966 roku jako rocznik modelowy 1967.

Jaka jest geneza nazwy? Słowo „Camaro” znajduje się w słowniku języka francuskiego. Używane w slangu znaczy ono „przyjaciel” lub „kompan”. W kilku czasopismach motoryzacyjnych model został nazwany „Panther”, jednak nazwa projektu GM to XP-836; kilka pierwszych zdjęć nadwozia Camaro opatrzonych było podpisem „Chaparral”. Dziennikarze zapytali wprost przedstawiciela Chevroleta „Czym jest Camaro?”, a on odpowiedział, że „To małe, złliwe zwierzę, które zjada Mustangi”. Nazwa Camaro świetnie pasowała do nazewnictwa Chevroleta stosowanego w tamtym czasie – większość nazw jego modeli zaczynała się na „C” (Corvair, Chevelle, Chevy II oraz Corvette).

Źródło:
Motoclassic Wrocław 2019
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chevrolet_Camaro