Posiadanie samochodu to niewątpliwa wygoda, pozwala komfortowo dojechać w dowolne miejsce, oszczędza czas, ale wiąże się z wysokimi kosztami. Do ceny paliwa i bieżących napraw, należy jeszcze doliczyć koszty OC, które są wysokie i często zniechęcają do posiadania upragnionego pojazdu. Warto poznać sposoby, które pozwolą obniżyć składki i cieszyć się z zaoszczędzonych pieniędzy oraz komfortu, jaki gwarantuje własny samochód.

Ubezpieczenie OC – co to jest?

OC to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, niezbędne dla posiadaczy wszystkich pojazdów mechanicznych. OC chroni osoby poszkodowane w wypadku, spowodowanym przez kierującego pojazdem, który należy do osoby posiadającej polisę. W praktyce oznacza to, że sprawca wypadku może liczyć na to, że powstałe szkody zrekompensuje ubezpieczyciel. OC pokrywa koszty poniesionych szkód w trakcie kierowania pojazdem, ale również w czasie wsiadania i wysiadania z samochodu, postoju oraz załadunku i rozładunku pojazdu. Jest obowiązkowe, a jego brak wiąże się z wysokimi karami. Obecnie kary wynoszą do 5600 zł dla właścicieli samochodów osobowych oraz maksymalnie 8400 zł dla właścicieli ciężarówek. Nie warto ryzykować i narażać się na ogromne koszty, lepiej poszukać firmy ubezpieczeniowej, oferującej atrakcyjne OC. Posiadanie ubezpieczenia OC zapewnia poczucie bezpieczeństwa, dlatego nie można z niego rezygnować.

Jak obniżyć koszt ubezpieczenia OC samochodu?

Jest kilka sposobów, które pozwolą obniżyć cenę ubezpieczenia samochodu. Oto kilka z nich, wybranych z poradnika z 13 sposobami na tanie OC:

  1. Dopisz do ubezpieczenia doświadczonego kierowcę – ta rada jest dobra dla młodych kierowców, którzy dopiero stali się właścicielami pojazdu. OC jest zawsze wyższe w przypadku młodych, niedoświadczonych kierowców, których ubezpieczyciele postrzegają jako bardziej nieostrożnych na drogach. Aby kwota OC była mniejsza, warto dopisać do ubezpieczenia kierowcę z wieloletnim stażem, np. rodziców czy starsze rodzeństwo, które posiada zniżki. To świetny sposób, pozwalający zaoszczędzić sporo gotówki.
  2. Wybierz odpowiedni samochód – cena OC uzależniona jest od modelu i marki samochodu oraz pojemności silnika. Aby ubezpieczenie było niższe, należy kupić samochód, który nie jest przesadnie szybki i ma niewielką pojemność silnika, co dla ubezpieczycieli oznacza niższą szkodliwość i mniejsze ryzyko spowodowania wypadku. Warto unikać aut z przeróbkami, które również mogą mieć wpływ na cenę ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe mają wykaz samochodów, które najczęściej powodują wypadki i odpowiednio dopasowują ceny polis. Trzeba zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze – szybkie auto czy niskie OC? Obecnie najtaniej można ubezpieczyć Dacie i Skodę, najdroższe składki dotyczą BMW. Aby zaoszczędzić, lepiej unikać aut terenowych i sportowych.
  3. Dbaj o bezpieczną jazdę – kierowcy, którzy jeżdżą bezpiecznie, nie powodują wypadków i kolizji drogowych, mogą liczyć na niższą cenę ubezpieczania OC. Najlepsi kierowcy, którzy przez lata jeżdżą bezkolizyjnie, mogą uzbierać nawet 70 procent zniżek. Im dłużej jazda jest bezwypadkowa, tym OC jest niższe.
  4. Przyjrzyj ofertę różnych firm ubezpieczeniowych – nie opłaca się kupować ubezpieczenia w pierwszej napotkanej firmie. Aby zaoszczędzić, warto dokładnie przeanalizować wybrane oferty, sprawdzić dostępne w sieci kalkulatory i wybrać najbardziej dopasowaną ofertę, w dobrej cenie. Są firmy, które nagradzają stałych klientów, inne zachęcają nowych, oferując zniżki na skorzystanie na powitanie. Nie warto być sentymentalnym i ciągle trzymać się jednej ubezpieczalni. 
  5. Wybierz najtańszą metodę płatności – wiele firm ubezpieczeniowych oferuje płatności w ratach. To tylko pozorna oszczędność, bo po przeliczeniu okazuje się, że sporo przepłacamy. Aby zaoszczędzić, najlepiej zapłacić wymaganą kwotę jednorazowo. Czasami firmy zachęcają do płatności kartą kredytową lub debetową, co również pozwala zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy.
  6. Nie zwlekaj – szukaniem atrakcyjnego ubezpieczenia lepiej zająć się kilka tygodni przed upływem ważności polisy. Jeżeli termin OC właśnie mija, nie będzie czasu na studiowanie ofert, a to najczęściej oznacza zakup pierwszego zaproponowanego OC. Mając czas, można próbować negocjować z firmami, co często pozwala obniżyć cenę ubezpieczenia.
  7. Zmień miejsce zameldowania – nie tylko koszty utrzymania zależą od miejsca zameldowania. Ma to również wpływ na cenę OC. Mieszkańcy dużych miast płacą dużo więcej niż osoby zameldowane na wsiach i w małych miasteczkach. Ma to związek z ilością kolizji, do jakiej dochodzi w miastach, pełnych samochodów i sieci dróg.

Płacenia OC nie można uniknąć, ale można poszukać rozwiązań, które pomogą obniżyć składki. Warto dać sobie trochę czasu, spokojne podjąć decyzję, a także postarać się jeździć tak, aby nie powodować kolizji i stłuczek. To najlepszy sposób, aby składki OC nie były zbyt wysokie