Wyjazd w góry, czy to solo czy z rodziną, to świetny sposób na aktywne spędzenie urlopu. Wycieczka taka wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Jeśli wybieramy się w góry samochodem, powinniśmy o niego odpowiednio zadbać przed wyjazdem.

Wybór transportu

Wyjazd w góry często wiąże się z zabraniem mnóstwa bagażu. Przygotowując się do wędrówek górskimi szlakami nie możemy zapomnieć o odpowiednim ubiorze, butach, plecaku i apteczce. A może wybieramy się pod namiot lub zabieramy dodatkowo sprzęt sportowy? Zimą natomiast, ekwipunek będzie dużo cięższy i wymagać będzie bardziej profesjonalnego przygotowania. Wszystko to przemawia na korzyść posiadania własnego środka transportu, do którego będziemy mogli zapakować wszystkie nasze bagaże. Własny samochód to podstawa dłuższego wyjazdu w góry. Jeśli jednak nie posiadamy auta lub jest ono nieodpowiednie do pokonywania długich tras, warto skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów. Wypożyczalnia samochodów Gdańsk oferuje auta idealne na górskie wyprawy.

Jakie auto wybrać?

Wybierając się w góry z rodziną najlepiej wybrać auto z pojemnym bagażnikiem. Warto sprawdzić, czy ma ono światła przeciwmgielne. Napęd na cztery koła również może się okazać przydatny w górskich warunkach. System HSA (Hill Start Assistant), wspomagający ruszanie pod wzniesienie, także jest pożądaną opcją. Nie bez znaczenia jest także fakt, czy samochód posiada klimatyzację latem i opcję podgrzewania foteli zimą, wygodne siedzenia, system GPS i radio z Bluetooth, umożliwiające odtwarzanie własnej muzyki.

Jak zadbać o auto przed wyjazdem?

Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy auto posiada aktualne ubezpieczenie OC, AC, NWW czy Assistance. Jeśli wyruszamy własnym samochodem, można parę dni wcześniej skierować go na przegląd techniczny, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko przykrych niespodzianek w drodze. Sprawdzić należy poziom płynów eksploatacyjnych i płynów do spryskiwaczy, ciśnienia w oponach oraz stan ogumienia, stan wycieraczek oraz wietlenia. Następnie patrzymy, czy nie brakuje koła zapasowego oraz koniecznego wyposażenia dodatkowego (trójkąta i gaśnicy). Warto zabrać też latarkę, kamizelkę odblaskową i apteczkę – nie kosztują wiele, a mogą się okazać niezbędne. Zimą dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w łańcuchy, które pozwolą nam poruszać się po oblodzonych górzystych trasach.

Co ze sobą zabrać?

Gdy mamy już do dyspozycji auto z przestronnym bagażnikiem, możemy przystąpić do pakowania wszystkich niezbędnych rzeczy. Wybierając ubrania pamiętajmy, że pogoda może się szybko zmieniać, a w wysokich górach z pewnością przyda nam się kurtka przeciwdeszczowa. Zimą postawmy na ciepłe sportowe kurtki z membraną. Do wycieczek górskich najlepiej nadają się buty trekkingowe podtrzymujące kostkę. W żadnym wypadku nie wybierajmy się na Giewont w tenisówkach. Zimą pamiętajmy o nakładkach z kolcami, a wybierając się w wyższe góry, zaopatrzmy się w raki.

Dobry plecak to podstawa. Jeśli obawiamy się jego ciężaru, wybierzmy taki który można zapiąć w pasie – odciążymy w ten sposób ramiona. Spakujmy do niego jedzenie i pożywne przekąski, wodę niegazowaną lub termos z ciepłą herbatą, a także apteczkę i „pakiet awaryjny”: latarkę, scyzoryk, płaszcz przeciwdeszczowy, krem z filtrem i trochę banknotów (nie we wszystkich schroniskach może być możliwość płatności kartą). Na szlak możemy też zabrać ze sobą kijki – ułatwią nam one górskie wędrówki.

Tak przygotowani, możemy spokojnie ruszać w trasę. Witaj przygodo!