Planujesz wyposażyć swoją firmę w używany samochód? Możesz nie tylko kupić go za gotówkę, lecz także skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. Sprawdź, jakie korzyści zapewnia auto z rynku wtórnego i czym kierować się podczas jego wyboru.
Dlaczego warto zdecydować się na używane auto?
Podstawową zaletą używanych samochodów jest niska cena ich zakupu. Możesz nabyć pojazd z drugiej ręki w dobrym stanie nawet za kilkanaście tysięcy złotych. Unikniesz też ryzyka szybkiej utraty wartości nowego samochodu w pierwszych latach po zakupie. W przypadku leasingu i kredytu będziesz opłacać niższą ratę w porównaniu z finansowaniem nowego pojazdu.
Jeśli wybierzesz używany samochód, zmniejszysz swoje obawy o jego uszkodzenie, np. w wyniku stłuczki czy awarii. Gdy zdecydujesz się wykupić nieobowiązkową polisę AC, zapłacisz niższą składkę niż w przypadku nowego modelu. Ze względu na stosunkowo niski koszt zakupu, możesz sobie pozwolić na wybór auta z segmentu premium. Pojazd taki zapewni Ci ponadprzeciętne osiągi, wysoki komfort i bezpieczeństwo jazdy, a także pomoże budować prestiżowy wizerunek firmy.
Jak wybrać używany samochód dla firmy?
Niska cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru auta z drugiej ręki. Jeśli chcesz uniknąć częstych i kosztownych napraw, zwróć uwagę na stan techniczny pojazdu. Sprawdź jego przebieg i dotychczasową historię. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku samochodów powypadkowych. Warto oddać takie auto do warsztatu, aby specjalista ocenił jego aktualny stan.
Decyzję podejmij także na podstawie marki pojazdu. Najczęściej rejestrowane samochody są zarazem postrzegane jako niezawodne. Jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, najpopularniejsze marki aut na rynku wtórnym to obecnie Volkswagen, Ford, Opel, Audi i BMW.
Unikniesz ryzyka związanego ze złym stanem technicznym pojazdu, jeśli wybierzesz auto poleasingowe. Będzie to samochód, który leasingobiorca zwrócił firmie leasingowej – np. po rezygnacji z wykupu czy odebraniu samochodu z powodu zaległości w opłacaniu rat. Samochody poleasingowe mają dobrze udokumentowaną historię i są w nienagannym stanie technicznym.
Korzystnym rozwiązaniem może być także auto używane sprowadzone z zagranicy. Można importować pojazd w niedostępnej w Polsce wersji nadwozia czy wyposażenia. Auta używane za granicą często są zachowane w lepszym stanie technicznym i wizualnym w porównaniu z pojazdami, które jeżdżą po polskich drogach. Polacy najczęściej sprowadzają samochody z Niemiec, Francji i Belgii. Do najpopularniejszych modeli zaliczają się Audi A4, Opel Astra, Volkswagen Golf, BMW serii 3 i Ford Focus.
Jak sfinansować używany samochód?
Samochód od poprzedniego właściciela możesz kupić za gotówkę. W takim przypadku od razu po zakupie zostaniesz prawnym właścicielem pojazdu. Będziesz mógł korzystać z niego w dowolny sposób i unikniesz dodatkowych kosztów związanych z oprocentowaniem, prowizjami czy opłatami manipulacyjnymi. Ubezpieczysz samochód w dowolnym towarzystwie, a wykupienie polisy AC będzie dobrowolne. Poświęcisz jednak swój cenny czas na poszukiwanie pojazdu na rynku wtórnym, a także ocenę jego historii czy stanu technicznego. Wadą zakupu za gotówkę jest również konieczność zamrożenia kapitału, który mógłbyś zainwestować.
Możesz też wziąć samochód na kredyt. W tym przypadku bank podda ocenie Twoją zdolność kredytową, co będzie się wiązać z czasochłonnymi formalnościami. Musisz również wnieść dość wysoki wkład własny, a także przygotować się na koszty oprocentowania, prowizję i opłaty manipulacyjne.
Jeszcze innym źródłem finansowania jest leasing samochodu, który polega na użytkowaniu pojazdu należącego do firmy leasingowej. Przez cały okres umowy leasingobiorca opłaca raty, które składają się z części kapitałowej i odsetkowej. Leasing jest łatwo dostępny dla firm bez względu na branżę, rodzaj działalności czy staż na rynku. Mogą z niego korzystać nawet przedsiębiorcy bez wysokiej zdolności kredytowej. Dzięki zastosowaniu uproszczonej procedury weryfikacyjnej można uzyskać decyzję o przyznaniu finansowania już w dniu złożenia wniosku. Leasingobiorca ma prawo wykupić pojazd na własność po zakończeniu umowy lub zwrócić go firmie leasingowej. Przedmiotem leasingu mogą być m.in. auta poleasingowe i sprowadzane z zagranicy, w ramach transakcji Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towarów (WNT).
Materiał zewnętrzny
Grafika: freepik.com