Lancia Aurelia już od 70 lat kojarzy nam się z niewielkim sedanem klasy średniej, który na początku lat 50-tych uchodził za niezwykle dopracowaną konstrukcję. Przedni napęd w połączeniu z umieszczoną z tyłu skrzynią biegów w układzie transaxle był jak na tamte lata przełomowym osiągnięciem marki.
Prócz tego warto zwrócić uwagę na niebanalne „opakowanie” całości będące efektem pracy projektanta Vittorio Jano. Pomimo dość opatrzonej sylwetki, tylne drzwi dyskretnie otwierały się pod wiatr. „Zwyklejszą” Aurelię napędzał silnik w układzie V6 o mocy 56 KM i pojemności 1.8 litra, która w miarę rozwoju samochodu zwiększyła się do 2,5 litra. Podobnie jak w wielu późniejszych Lanciach, elementami w pełni wykonanymi z aluminium były blok silnika i głowica.
Prócz cenionej odmiany sedan oraz kilku innych propozycji nadwoziowych z włoskich studio projektowych, ogromne emocje rozbudzała nieco odważniejsza wersja – Aurelia B24 Spider. Jej proporcje były niemalże wzorowe, bowiem wyszły one wprost spod pióra studia Pininfariny. Jej styl doceniono także w Stanach Zjednoczonych, gdzie przez pewien czas samochód był oferowany. Wyprodukowano ich około 761 sztuk.
Model Aurielia B24S Spider z 1956 roku odegrał ważną rolę w kultowym włoskim filmie drogi „Il Sorpasso” („Fanfaron”), w którym główny bohater Bruno Cortona grany przez Vitorrio Gassmana porusza się właśnie takim kabrioletem. Samochód wyróżniał się przede wszystkim melodyjnym klaksonem, który jak echo niósł się po włoskich drogach.
Przy realizacji produkcji użyto dwa egzemplarze Lancii w takiej specyfikacji. Zadecydowano tak, ponieważ jeden z nich został uszkodzony na planie filmowym. Auta różniły niewielkie drobiazgi jak kolor tapicerki czy nieco inna barwa nadwozia. Nie miało to jednak wielkiego znaczenia, bowiem film był czarno-biały. W rzeczywistości tytułowy kabriolet miał mieć jasnoniebieską barwę nadwozia.
Prócz małego incydentu z uszkodzeniem karoserii Lancii, samochody tej marki były traktowane na planie filmowym z należytym szacunkiem. W jednej ze scen, aby zapobiec unicestwieniu pięknej Aurelii, zniszczono Fiata 1100 Tv w wersji z otwartym nadwoziem, który został specjalnie upodobniony do pojazdu głównego bohatera filmu.
Jedna z oryginalnych Aurelii, która użyta była podczas realizacji filmu istnieje do dzisiaj. Jest w doskonałej kondycji zewnętrznej, a jej silnik wciąż gotowy jest do dynamicznej jazdy. O drugim egzemplarzu póki co nie wiadomo zbyt wiele.
Jakie są ceny modelu Lancia Aurelia B24 Spider?
Ceny w Niemczech w Euro. Podajemy je dla 2 okresów, aby pokazać wpływ wprowadzonych stanów epidemicznych w różnych krajach Świata, na zmiany cen tego modelu.
Lancia Aurelia B24 Spider, 1954-55, roadster, 2,5 l, 110 KM:
okres 2015-2019 / okres 2016-2020
Stan 1: 850 000 / 780 000
Stan 2: 600 000 / 550 000
Stan 3: 490 000 / 430 000
W pierwszy okresie, do 2019 roku, ceny wzrosły w ciągu ostatnich 5 lat o 63%. Analizując drugi okres łącznie z rokiem 2020 widzimy spadek cen o 28%. Wg nas ceny tych bardzo rzadkich i pięknych samochodów będą stabilne z lekką tendencją do wzrostu na poziomie 3-4% rocznie, na przestrzeni kilku najbliższych lat.
Zdjęcia: Car brochures&adverts, IMCDB.org, archiwum prasowe Lancii