Kamera samochodowa to niezwykle przydatne akcesorium, które pozwala na rejestrowanie naszych podróży. Takie nagrania mogą być niezastąpione w sytuacjach, gdy jesteśmy świadkami wypadku, bądź gdy sami bierzemy udział w kolizji. Modele od popularnych producentów często oferują nam już rozdzielczość nagrywania materiału wideo 4K. Od czego zależy wysoka jakość obrazu i dźwięku w przypadku kamer samochodowych? Jakie funkcje dodatkowo oferują nam te urządzenia? Wyjaśniamy!
Jak działa kamera samochodowa?
Kamera samochodowa, znana też pod nazwą wideorejestratora, to niewielkich rozmiarów urządzenie, które montowane jest na przedniej szybie podobnie, jak uchwyt na telefon. By działała poprawnie, musimy wyposażyć ją w pojemną kartę pamięci oraz zapewnić temu akcesorium dostęp do źródła zasilania (najczęściej może to być gniazdo 12V w naszym samochodzie).
Na rynku mamy jednak dostępne także takie wideorejestratory, które korzystają ze specjalnych, dedykowanych powerbanków ze względu na funkcję aktywnego trybu parkingowego. Głównym zadaniem kamerki samochodowej, jak już powiedzieliśmy sobie we wstępie, jest rejestrowanie przebiegu naszej podróży. To jednak niejedyna funkcja, jaką może pełnić to niewielkie, pożyteczne urządzenie.
Aktywny i pasywny tryb parkingowy – co to?
Wiele kamer od wiodących producentów, na przykład Nextbase, oferuje nam dostęp do funkcji trybu parkingowego, tak zwany tryb inteligentnego parkowania. Wbrew pozorom może okazać się on dla nas zbawienny w niektórych sytuacjach, w których dochodzi do stłuczek na parkingu pod naszą nieobecność.
Tryb parkingowy dzielimy na aktywny i pasywny. Oto czym się one różnią:
- Aktywny tryb parkingowy – to bardziej zaawansowane rozwiązanie z tego duetu. Warto jednak pamiętać, że decydując się na zakup urządzenia w nie wyposażonego, musimy mu zapewnić stały dostęp do źródła zasilania (np. poprzez zastosowanie specjalnego, samochodowego powerbanku) oraz pojemną kartę pamięci – ze względu na ciągłość rejestracji materiału wideo przez kamerkę. Zasada działania aktywnego trybu parkingowego jest bardzo prosta. Wideorejestrator wyposażony w taką funkcję w trakcie podróży nagrywa przebieg trasy w sposób ciągły w pętli. Takie nagrania realizowane są w najwyższej możliwej jakości i rozdzielczości. Po wykryciu przez kamerkę postoju natomiast aktywowany zostaje tryb parkingowy. Możemy w tej sytuacji wybrać w ustawieniach jeden z trybów pracy kamery:
- Tryb detekcji ruchu – inicjuje nagrywanie zdarzenia w momencie, w którym zostanie wykryty ruch w polu widzenia kamery, bądź gdy kamera wykryje wstrząs (na przykład na skutek stłuczki). Przydatną funkcją w przypadku niektórych kamerek jest tzw. buforowana detekcja ruchu. Inicjuje ona pracę wideorejestratora już kilka sekund przed faktycznym zdarzeniem, które wywołało reakcję urządzenia.
- Tryb time-lapse – czyli po prostu nagrywanie poklatkowe. W tym trybie kamera robi zdjęcia w odstępie jednej sekundy. Następnie składa je w nagranie. Dzięki takiemu zabiegowi oszczędzić można miejsce na karcie pamięci. Czasem jednak zdarza się, że taki sposób rejestrowania w trybie parkingowym sprawia, że przegapia się jakieś ważne dla kolizji zdarzenie.
- Tryb low-bitrate – polega na nagrywaniu materiału wideo w obniżonej jakości. Warto go stosować w sytuacjach, w których nie dysponujemy pojemną kartą pamięci. Wideo w wysokiej rozdzielczości może bowiem dość szybko zapełniać pamięć przenośną ze względu na to, że już kilkuminutowe nagranie w rozdzielczości 4K to przynajmniej kilkaset MB zajętej przestrzeni na nośniku microSD.
- Pasywny tryb parkingowy — po zatrzymaniu samochodu wideorejestrator wyposażony w takie rozwiązanie przechodzi w tryb uśpienia. Pierwsze skrzypce zaczyna wtedy odgrywać czujnik przeciążeń (G-Sensor). Jego zadaniem jest wykrywanie wstrząsów spowodowanych na przykład przez uderzenie naszego auta przez inny samochód. Gdy takowe zdarzenie nastąpi, kamerka inicjuje nagrywanie obrazu.
Wideorejestratory z funkcją kamery cofania
Tryb parkingowy to nie jedyna przydatna funkcja wideorejestratorów. Niektóre z tych urządzeń bowiem oferują użytkownikom także możliwość skorzystania z kamery cofania. To bardzo przydatna funkcja, chociażby podczas parkowania na zatłoczonych parkingach. Bardzo często kamera tego typu montowana jest w miejscu lusterka wstecznego.
Z reguły nie różni się od niego kształtem. Miejsce tafli szkła zajmuje jednak ekran wyświetlający obraz zarówno z tylnej kamery zamontowanej najczęściej za tylną szybą, bądź nad tablicą rejestracyjną), jak i ten rejestrowany przez urządzenie podczas jazdy. Dostępne są także moduły, które instalowane są na tylnej szybie. Wówczas, podczas cofania obraz z kamery wyświetla się na ekranie wideorejestratora.
Na rynku dostępne są także urządzenia tego typu w nieco bardziej klasycznej formie (czyli w postaci zgrabnego rejestratorka). To jednak mniej wygodne w użytkowaniu rozwiązanie, gdyż takie kamerki wyposażone są w niewielkie ekrany, które może i dobrze sprawdzają się jeśli chodzi o nagrywanie przebiegu naszej trasy, ale będą niewygodne jako ekran podglądu kamery cofania. Warto wziąć ten czynnik pod uwagę decydując się na zakup.
Od czego zależy wysoka jakość obrazu i dźwięku w kamerach 4K?
Kamery samochodowe rejestrujące materiały wideo w rozdzielczości 4K to ciągle rynkowa nisza. Zdecydowana większość urządzeń dostępnych na rynku rejestruje obraz w rozdzielczości HD, bądź Full HD. Poszukując dobrego wideorejestratora powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że im lepszą jakość nagrań będzie nam oferowało owo urządzenie, tym też po prostu będzie droższe.
Sprzęt rejestrujący materiały w rozdzielczości 4K nierzadko cenowo zbliża się do pułapu 1000 złotych, bądź nawet przekracza tą kwotę (na rynku są dostępne też tańsze modele mniej prestiżowych marek). Tak wysoka jakość wideo to także ogromny rozmiar plików, w których zapisywane są nagrania. Do kamery 4K zdecydowanie warto zakupić kartę pamięci microSD o pojemności 128 GB bądź 256 GB. Wtedy będziemy mieć pewność, że miejsca na nagrania nam nie zabraknie.
Kamera samochodowa 4K od renomowanego producenta, na przykład Nextbase, oferuje możliwość nagrywania materiałów wideo wysokiej jakości. Powinny być one bogate w szczegóły. Takie nagrania z reguły cechuje także spora ilość FPS (klatek na sekundę) – najczęściej 30 FPS, bądź w ekstremalnych przypadkach 60 FPS.
Oczywiście sprzęt oferujący nam tak dobre parametry nagrywania musi być wyposażony w dobrej jakości obiektyw oraz podzespoły odpowiedzialne za przetwarzanie obrazu (przyzwoity procesor oraz odpowiednią ilość pamięci operacyjnej). Szczególnie ważne są te drugie.
Jeśli nie byłyby odpowiednio wydajne, to nie poradziłyby sobie z nagraniami zarejestrowanymi w rozdzielczości 4K. Najlepsze wideorejestratory wyposażone są także w wysokiej klasy mikrofony odpowiedzialne za nagrywanie dźwięku bez zbędnych szumów, zakłóceń i trzasków. Po co nam takie wyśrubowane parametry nagrań?
Przede wszystkim wyższa jakość rejestrowanego obrazu i dźwięku to jednocześnie mniejsza szansa na to, że umkną nam jakieś ważne detale nagrywanego zdarzenia. A te niejednokrotnie są kluczowe jeśli chodzi o dochodzenie swoich praw u ubezpieczyciela, bądź w sądzie.
Zarejestrowany wizerunek sprawcy, kolor samochodu, który uczestniczył w kolizji bądź nawet numer rejestracyjny — to informacje które mogą w znaczący sposób wpłynąć na ustalenie sprawcy kolizji bądź na późniejszą możliwość ukarania go za będący przedmiotem wykroczenia, bądź przestępstwa, występek.
Przykładowe kamery samochodowe 4K
Najpopularniejsi producenci wideorejestratorów posiadają oczywiście w swojej ofercie urządzenia nagrywające wideo w 4K. Na które modele w szczególności warto zwrócić uwagę? Całkiem niezłą propozycją może być Nextbase 622GW. To jedna z tych kamerek, które niezłe parametry łączą z atrakcyjną ceną.
Otrzymujemy wideorejestrator nagrywający w wysokiej rozdzielczości. Jego atutami jest także moduł Wi-Fi, czy wsparcie dla kodeku H.256. Model 622GW, wyposażony w funkcje stabilizacji obrazu, tryb ekstremalnej pogody i what3words, posiada szereg rozwiązań zastosowanych po raz pierwszy na świecie, które wzięły świat kamer samochodowych szturmem.
Drugie z przykładowych urządzeń to wielokrotnie nagradzana kamera Nextbase 522GW, która na nowo definiuje możliwości kamery samochodowej w tej cenie. Kamera 522GW, wyposażona w przełomowe, nowe funkcje, w tym Emergency SOS Response i Alexa Voice Control, a także nagrywanie w technologii 1440p HD i wbudowany obiektyw z filtrem polaryzacyjnym, jest prawdziwie niezbędna osobom pragnącym zapewnić sobie ochronę na drodze.
Przykładem taniej, a świetnej kamery samochodowej jest też model 322GW tego samego producenta. Zawiera rewolucyjne, nowe funkcje bezpieczeństwa, dzięki którym podróż będzie bezpieczniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Model 1080p HD wykorzystuje funkcję Emergency SOS, która w razie wypadku wezwie służby ratownicze do Twojej lokalizacji. Model 322GW, wyposażony w nowy ekran dotykowy IPS HD, Bluetooth i wbudowane Wi-Fi, jest kamerą samochodową o wyjątkowo dobrej łączności.
A jakie są Wasze doświadczenia z wideorejestatorami? Korzystacie z jakiegoś ciekawego urządzenia na co dzień? A może dopiero planujecie zakup? Zapraszamy Was do dyskusji w komentarzach. Być może uda się nam doradzić Wam w zakupie sprzętu skrojonego na miarę Waszych potrzeb!