W procesie spalania paliwa w silniku samochodowym wydziela się ciepło. Szacuje się, iż tylko jedna trzecia energii uzyskanej podczas działania silnika przekłada się na pracę, reszta jedynie nagrzewa silnik i otoczenie. Dlatego właśnie w samochodach stosuje się płyn chłodniczy, który przyjmuje wydzielane ciepło, oddając je w chłodnicy. Sprawny układ chłodzenia oraz zastosowanie odpowiedniego płynu chłodniczego to podstawa prawidłowego działania silnika, w innym przypadku po prostu nastąpi przegrzanie, co może poskutkować nawet koniecznością wymiany silnika. Czy ważny jest kolor płynu chłodniczego i jaki płyn do chłodnic warto stosować?

Płyn chłodniczy – jakie rodzaje można zastosować?

Płyny chłodnicze występują w trzech rodzajach. Płyny typu OAT zawierają dodatki organiczne, które znacznie polepszają ich właściwości. Trwałość takiego płynu chłodniczego może wynosić nawet pięć lat, bardzo dobrze również wymienia ciepło. Płyny te można wykorzystywać w układzie chłodzenia nowszych pojazdów, w starszych mogą one uszkadzać uszczelki. Dlatego w nich stosuje się odmianę płynu do chłodnic IAT, czyli zawierająca dodatki nieorganiczne. Ma on jednak znacznie gorsze właściwości odprowadzania ciepła, jest również bardziej podatny na korozję. Kompromisowym rozwiązaniem są płyny HOAT, które są połączeniem dwóch poprzednich rodzajów. Można je stosować niezależnie od materiałów, z jakich wykonany jest układ chłodniczy.

Jaki rodzaj płynu chłodniczego zastosować – koncentrat czy płyn gotowy?

Płyn chłodniczy możemy kupić w postaci gotowej do użycia lub koncentratu. Koncentrat płynu chłodniczego wymaga rozcieńczenia w odpowiedniej proporcji z czysta wodą lub wodą destylowaną. Gotowy płyn chłodniczy często jest lepszym rozwiązaniem, gdyż jest od razu gotowy do użytku. Koncentrat z kolei może zostać źle przygotowany podczas rozrabiania, co spowoduje utratę jego właściwości chłodzących, zwłaszcza iż czysty koncentrat może zamarznąć już przy temperaturze -15 stopni Celsjusza. Dlatego kiedy nadchodzi czas, by wymienić płyn chłodniczy, powinniśmy raczej zdecydować się na gotowy płyn.

Jaki kolor płynu chłodniczego zastosować?

Jaki kolor plynu chlodniczego zastosować? Czy można mieszać ze sobą płyny o różnych kolorach? Wbrew pozorom, odpowiedź jest prosta – można. Kolor płynu chłodniczego zależny jest tylko od tego, jaki barwnik zastosowano podczas jego produkcji, ale nie ma on wpływu na właściwości. Mieszanie płynów chłodniczych o różnych kolorach jest więc jak najbardziej dozwolone, ważne jest jedynie, by były one tego samego rodzaju. Wymiana płynu chłodniczego przyniesie najlepsze efekty, gdy zastosowany płyn zgodny będzie z normą PN C 40007