Okres wiosenno – letni obfituje w liczne podróże samochodem, te bliższe i dalekie. Dlatego dzisiaj przygotowaliśmy dla Was zestawienie przydatnych akcesoriów z podziałem na te obowiązkowe oraz nieobowiązkowe, które warto a nawet należy wozić w samochodzie.

Akcesoria obowiązkowe

Na początek zaczniemy od akcesoriów obowiązkowych, w końcu w podróżowaniu chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo nasze oraz pasażerów. W przypadku aut zarejestrowanych w Polsce obowiązkowym wyposażeniem samochodu są trzy elementy:

  • wietlone tablice rejestracyjne,
  • łatwo dostępną i sprawną gaśnicę (zwróćcie uwagę na datę gwarancji oraz okres legalizacji),
  • trójkąt ostrzegawczy.

Zgodnie z obecnym taryfikatorem brak gaśnicy czy trójkąta ostrzegawczego może wiązać się z mandatem od 20 do 500 zł.

Zapewne wiele osób zadaje sobie teraz pytanie, a co z naklejką z numerem rejestracyjnym, apteczką czy kamizelką odblaskową? Tym samym przechodzimy do wyposażenia nieobowiązkowego.

Akcesoria nieobowiązkowe

Naklejka z numerem rejestracyjnym

Przypominamy, że z dniem 4 września 2022 roku zniesiono obowiązek posiadania na szybie naklejki z numerem rejestracyjnym. Tym samym zmaleje Wam opłata za rejestrację pojazdu, gdyż wydanie naklejki kontrolnej z numerem rejestracyjnym auta to koszt rzędu około 18 zł. Tym samym możecie powalczyć z usuwaniem naklejki – kto raz tego próbował wie, że sprawia to sporo kłopotu. Najczęściej polecana metoda to podmuch ciepłego powietrza np. za pomocą suszarki (pamiętajcie, by nie robić tego bezpośrednio w jeden punkt szyby gdyż może Wam pęknąć szyba), a resztki kleju usunąć za pomocą benzyny ekstrakcyjnej lub zmywacza do paznokci.

Kamizelka odblaskowa

W przypadku kamizelki odblaskowej w Polsce nie ma obowiązku wyposażania w nią samochodu. Jednak pamiętajcie, że kamizelka służy temu byście byli bardziej widoczni na drodze, zwłaszcza po zmroku. Kierowca opuszczający pojazd po zmroku np. w sytuacji awarii pojazdu, czy wypadku staje się pieszym, wówczas obowiązują go przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, które mówią wprost: „Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów”. W wielu krajach Europy kamizelka odblaskowa jest elementem obowiązkowym wyposażenia aut, dlatego warto ją mieć przy sobie podczas dalszych podróży.

Apteczka samochodowa

Kolejnym elementem wyposażenia, które nie jest wymagane przez Polskie prawo, ale zdecydowanie warto je mieć na wyposażeniu samochodu to apteczka. Warto zwrócić uwagę na miejsce jej przechowywania, tak by w razie wypadku dostęp do niej był łatwy i szybki – najlepszym miejscem będzie na przykładek schowek.

Apteczka samochodowa będąca podstawowym zestawem ratowniczym powinna zawierać:

  • opatrunek indywidualny – dający możliwość zaopatrzenia ran,
  • plastry opatrunkowe różnej wielkości – do zabezpieczenia drobnych uszkodzeń skóry,
  • plastry bez opatrunku – do podtrzymania mniejszych opatrunków z gazy,
  • opaski elastyczne lub półelastyczne – przydatne przy skręceniach i zwichnięciach stawów,
  • bandaże dziane ( 5 i 15 cm.) – podstawowy środek mocującym opatrunki,
  • kompresy jałowe z gazy – do bezpośredniego zaopatrzenia małych i dużych ran,
  • chusty trójkątne – do stabilizacji kończyn w przypadku np. złamań, skręceń,
  • nożyczki – niezbędne do rozcięcia ubrania, a w razie konieczności przecięcia pasów bezpieczeństwa,
  • rękawice lateksowe – dla zabezpieczenia rąk ratownika przed zakażeniem,
  • koc ratunkowy( folia RNC ) – do przykrycia poszkodowanego, by go ogrzać lub ochłodzić,
  • maseczka – do sztucznego oddychania.

Nie zaleca się przechowywania w apteczce leków z uwagi na warunki panujące w samochodzie (upał, ujemne temperatury) oraz datę ważności.

Pamiętajcie, że zgodnie z polskim prawem, kierowca, który jest uczestnikiem wypadku drogowego zobowiązany jest do udzielenia pomocy osobom poszkodowanym.

Fotelik dziecięcy

Nie możemy oczywiście zapomnieć o bezpieczeństwie przewożonych dzieci. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każde dziecko do 3go roku życia musi bezwzględnie podróżować w foteliku samochodowym. W przypadku dzieci starszych, głównym kryterium nie jest wiek, tylko wzrost – w foteliku samochodowym należy przewozić dziecko do momentu osiągnięcia 150 cm wzrostu. Temat doboru odpowiedniego fotelika wymaga zgłębienia tematu, pamiętajcie, że nie każdy fotelik będzie odpowiedni do każdego samochodu. Prawidłowy wybór i montaż fotelika wymaga konsultacji z ekspertem.

Koło zapasowe

Każdy kto złapał kiedykolwiek gumę w trasie przyzna, że posiadanie koła zapasowego w aucie niesie za sobą szereg korzyści. Jeśli Wasz samochód nie posiada miejsca na koło zapasowe, wystarczy, że odpowiednio je ułożycie w bagażniku (najlepiej w pozycji poziomej), przydatny może być również pokrowiec na koło. Macie dwie opcje do wyboru: pełnowymiarowe koło zapasowe i koło dojazdowe.

Zestaw żarówek zapasowych

Już od kilkunastu lat w naszym kraju istnieje obowiązek jazdy na światłach do jazdy dziennej – od świtu do zmierzchu. W przypadku kontroli policji czeka na Was sroga kara w postaci mandatu, a nawet punktów karnych. Jednak co w sytuacji, gdy jedno ze świateł nie działa? Wówczas możecie uniknąć mandatu jedynie w sytuacji, gdy jesteście w stanie wymienić uszkodzoną żarówkę na miejscu. Jeśli tego nie zrobicie oprócz mandatu policja zatrzyma Wasz dowód rejestracyjny. Jak widzicie warto przygotować się zawczasu i zaopatrzyć się w komplet zapasowych żarówek. Oczywiście warto pamiętać o regularnej kontroli stanu wietlenia samochodu, zwłaszcza przed dalszym wyjazdem.

Inne nieobowiązkowe elementy wyposażenia auta

Na co polecamy jeszcze zwrócić uwagę zaopatrując się w dodatkowe wyposażenie auta, z pewnością na uwagę zasługują takie elementy jak: kable rozruchowe, linka holownicza, rękawice, latarka, zestaw narzędzi, czy lewarek. Nie zaszkodzi zaopatrzyć się w zapasowe szmatki, czy ręcznik papierowy. Z innych przydatnych w trakcie jazdy dodatków, które zapewnią Wam komfort warto wymienić słuchawkę bluetooth i zestaw głnomówiący, czy ładowarkę samochodową zwłaszcza, gdy telefon służy Wam za GPS.

Na zakończenie przygotowaliśmy dla Was listę czynności jakie warto wykonać przed wyruszeniem w dalszą podróż:

  • sprawdźcie poziom płynów eksploatacyjnych (olej silnikowy, płyn hamulcowy czy chłodniczy)
  • skontrolujcie stan klocków i tarcz hamulcowych
  • sprawdźcie stan akumulatora
  • skontrolujcie działanie świateł i zaopatrzcie się w zestaw zapasowy
  • sprawdźcie stan ogumienia i zbieżność kół
  • sprawdźcie wycieraczki i płyn do spryskiwacza
  • zadbajcie o obowiązkowe wyposażenie samochodu – gaśnica i trójkąt ostrzegawczy (w przypadku wyjazdów zagranicznych warto sprawić jakie przepisy dot. obowiązkowego wyposażenia aut obowiązują w danym kraju)

 

Źródło zdjęć: https://www.freepik.com