Samochody spalinowe znacząco przyczyniają się do wzrostu emisji dwutlenku węgla. Wiedza ta wraz z danymi na temat postępujących zmian klimatycznych skłoniła Unię Europejską do stworzenia planu, którego celem jest redukcja emisji CO2. Zmiany klimatu nie omijają nikogo, ale jest coraz więcej sposobów na to, by ilość dwutlenku węgla trafiającego do atmosfery była mniejsza. Można to osiągnąć m.in. przez inne spojrzenie na transport.

Dekarbonizacja floty samochodowej — kluczowy krok w kierunku zrównoważonego rozwoju

Dekarbonizacja floty jest jedną z kwestii, o jakiej powinna myśleć każda firma mająca samochody służbowe. Wdrażając strategie z tego obszaru, można z jednej strony zadbać o lepszy klimat, z drugiej podnieść prestiż firmy, a przy odpowiednim zarządzaniu także generować oszczędności. Dekarbonizacja floty samochodowej to świadome działanie, które w dłuższej perspektywie umożliwia zrównoważony rozwój.

Elektromobilność — rewolucja w sektorze transportu

Dekarbonizacja floty samochodowej jest najskuteczniejsza wtedy, kiedy firma stawia na elektromobilność. Samochody elektryczne oznaczają transport zeroemisyjny, z czym wiąże się szereg zalet. Na pierwszym planie jest redukcja emisji CO2, a to oznacza lepsze powietrze w mieście i dbałość o zdrowie. Oprócz tego firma pokazuje, że jej polityka jest wyrazem odpowiedzialności społecznej. Ekologiczne floty pojazdów są spotykane coraz powszechniej, co już teraz można porównać do rewolucji, a tendencja ta będzie się umacniać.

Wykorzystanie paliw alternatywnych

Dekarbonizacja floty może się odbywać przez inwestycję w samochody elektryczne, ale można podążyć w stronę paliw alternatywnych. Odnawialne źródła energii także zmniejszają emisję CO2. Biogaz, biopaliwo, wodór to przykłady tego typu paliw. Na razie jednak samochodów, w jakich rozwiązania te się wykorzystuje, jest niewiele, ale mają szansę zyskać na popularności w przyszłci.

Za to paliwo LNG, a więc gaz ziemny, jest doskonale znane. To świetna alternatywa dla oleju napędowego. Jeżeli firma do tej pory nie postawiła na elektromobilność, to właśnie to może być opcja, jaką warto wziąć pod uwagę. Ciekawą ofertę dla firm mających flotę na LNG proponuje Shell. Podobnie, jak w przypadku innych samochodów można wyrobić kartę flotową. O korzyściach związanych z tym rozwiązaniem można przeczytać na stronie: https://www.shell.pl/klienci-biznesowi/karta-paliwowa/lng-w-transporcie.html.

Innowacyjne technologie w procesie dekarbonizacji floty samochodowej

Dekarbonizacja floty to ważny temat i powstaje wiele narzędzi, jakie będą w tym procesie wsparciem dla firmy. Pomocne są przede wszystkim systemy telematyczne służące do zarządzania flotą samochodową. Pozwalają one na stały monitoring przebiegu tras, lokalizacji samochodu i jego stanu technicznego. Efektywne planowanie tras oznacza nie tylko mniejszą emisję spalin, ale też krótszy czas realizacji zleceń i mniejsze wydatki związane z zakupem paliwa.

Tak samo oszczędności pozwalają generować wspomniane wcześniej karty flotowe. Rozwiązanie to sprawdza się w każdej firmie, niezależnie od tego, czy flota składa się z samochodów spalinowych, hybrydowych czy elektrycznych. W przypadku tych ostatnich podczas wyboru karty należy zweryfikować, czy stacje, z jakich będzie można korzystać, posiadają punkty do ładowania. Jest to jednym z powodów, dla których warto postawić na elektromobilność z Shell Card. Pojazdy można ładować na każdej stacji Shell, a firmy mające karty mogą liczyć na atrakcyjne zniżki.