17 kwietnia 2016 roku w Wałczu odbyło się „II Bunkrowe Spotkanie Miłośników Pojazdów Zabytkowych”. Drugą już edycję zorganizowało Muzeum Ziemi Wałeckiej – Skansen Grupa Warowna Cegielnia oraz Grupa Miłośników Zabytkowej Motoryzacji ClassicAuto Wałcz.
Impreza rozpoczęła się o godzinie 8:00 i przed dwie kolejne godziny na teren zlotu zjeżdżali się wszyscy uczestnicy, a było to 235 osób które przyjechały 72 zabytkowymi samochodami oraz 22 motocyklami.
O godzinie 10:30 wystrzałem z XIX moździerza hucznie otwarto imprezę oraz zaproszono na szereg przygotowanych atrakcji. Było Bunkrowe Kino, w którym wyświetlano motoryzacyjne kroniki filmowe, zwiedzać można było skansen i jego wyposażenie. Drzwi otwarte były również do bunkra, który w 1945 roku bronił Wałeckiego Garnizonu.
Ponieważ pogoda w godzinach przed południowych nie rozpieszczała, dla wszystkich chętnych czekała zlotowa kawiarnia, w której można było posilić się ciastem i wypić coś gorącego. Obok czekała wystawa fotografii z ubiegłorocznego spotkania oraz wystawa archiwalnych zdjęć przedstawiających zabytkową motoryzację na ulicach Wałcza.
Zaprezentowano również kilkadziesiąt modeli samochodów z serii „kultowych aut PRLu” oraz stare książki o tematyce motoryzacyjnej i instrukcje obsługi zabytkowych pojazdów.
Równo w południe wszyscy uczestnicy ruszyli w paradę ulicami miasta i przejechali do ośrodka Edukacji Leśnej w Wałeckich Morzycach, gdzie na każdego uczestnika czekały ognisko i kiełbaski. Tam również odbyła się pierwsza prezentacja pojazdów dla mieszkańców i turystów.
O godzinie 14:00 uczestnicy z „Morzycówki” udali się w drugą paradę ulicami miasta prowadzoną zabytkowym i pięknie odrestaurowanym PF125 w barwach Milicji, którym przybył na zlot Pan Marek z Chodzieży.
Po powrocie z parady w skansenie grupy warownej Cegielnia, gdzie odbyła się druga część zlotu, odbył się piknik motoryzacyjny, na który tłumnie przybyli mieszkańcy Wałcza oraz turyści.
W II Bunkrowym Spotkaniu Miłośników Pojazdów Zabytkowych brało udział 235 osób. Przyjechały 72 pojazdy wyprodukowane przed rokiem 1991 oraz 22 motocykle. Najstarszymi pojazdami zlotu były: Aero30 z 1939 roku, którym przybył na zlot z Łobza Pan Sławomir oraz Ford Popular z 1943 roku, którym z Chojnic przyjechał Pan Ireneusz. Najliczniejszą ekipą wśród motocyklistów byli Wałczanie, a wśród pojazdów samochodowych uczestnicy z Koszalina. Załogą, która pokonała najdłuższą drogę w najbardziej ekstremalnych warunkach była załoga pięknej Syreny Kabrio która przybyła do nas z niewielkiej miejscowości pod Koszalinem. Przejechali w deszczu prawie 130 km. Wśród miejscowości, z których przybyli uczestnicy można wymienić m.in.: Trzcianka, Piła, Chojnice, Koszalin, Łobez, Stargard, Chodzież oraz powiat Wałecki.
Organizatorzy zapraszają na kolejną imprezę, do której już niebawem rozpoczną przygotowania.
Pozdrawiam Czytelników KlassikAuto.pl
Robert Nowicki