Drive it Day czyli dzień jeżdżenia zabytkiem jako normalnym środkiem transportu. Tradycyjnie polska edycja imprezy odbędzie się w pierwszą sobotę czerwca.
Będziemy cały dzień jeździć zabytkami – do szkoły, do sklepu, na śniadanie i obiad, na wycieczkę i piknik, na zlot czy po prostu na przejażdżkę.
Zapraszamy do wspólnej zabawy. Pokażmy wszystkim, że polscy kolekcjonerzy mają czym się pochwalić i potrafią się bawić swoimi pojazdami. Przecież do jazdy codziennej zostały stworzone.
Hasło „Drive it day”. Co to znaczy? Kto ogłosił to hasło?
Codzienność serwuje nam dużą dozę akcji, promocji, hapeningów etc. Drive it Day to jednak mocno inne działanie. Nic nie sprzedajemy, do niczego nie namawiamy. Proponujemy akcję, która pozwoli wszystkim a co najmniej wielkiej liczbie posiadaczy odrestaurowanych zabytków kultury technicznej związanych z transportem na zademonstrowanie swoich osiągnięć, swojej pracy, swojej pasji, swojego hobby.
Pomysł powstał by umożliwić mieszkańcom, naszym sąsiadom, innym ludziom, zdobycie wiedzy, świadomości, że istnieje olbrzymia grupa zafascynowanych historyczną motoryzacją ludzi, którzy poświęcają swój czas, pracę i środki na odrestaurowywanie zabytkowych pojazdów, silników, urządzeń, rowerów, motocykli etc.
Grono tych osób rozrasta się w bardzo dużym tempie. Jest to hobby, którym można zajmować się bez zbędnego szumu, rozgłosu, w ciszy hal czy garaży. Ale koledzy w Europie doszli do słusznego wniosku, że należy stworzyć jeden dzień w którym świat zobaczy te nasze cudowne odrestaurowane cacka. Oczywiście każdy pojazd najlepiej zaprezentować w ruchu. I stąd powstał pomysł by ogłosić Drive it Day.
Nie jest to jeszcze w Europie jeden dzień. Odbywa się w różnych krajach w różnych terminach. Jedno łączy wszystkich organizatorów, idea. Idea pokazania naszych aut, motocykli, rowerów i innych historycznych odrestaurowanych eksponatów w normalnym ruchu ulicznym. Próbowaliśmy w poprzednich latach organizować ten dzień w środku tygodnia, przekonując do tego byśmy do pracy, szkoły, na zakupy, do kina, czy na przejażdżkę wyruszyli naszymi zabytkami. Ruszyli używając ich jak pojazdów, którymi jedziemy do pracy lub wykonujemy inne codzienne czynności.
Ta sama przesłanka kieruje nami w tym roku. Prosimy, proponujemy by sobotę 6 czerwca potraktować jako Polski Drive It Day.
Zróbmy to, pokażmy sobie i innym, jak piękna jest historia, jak piękne są przedmioty użytkowe jakimi były samochody, motocykle, rowery, traktory jak wyglądają dziś na ulicach w normalny dzień w normalnym ruchu ulicznym. Pokażmy siebie i nasze cacka by inni mogli zobaczyć efekty naszej pracy, ale też pokazując się uzmysłowimy wszystkim jak wielką stanowimy grupę.
Kryterium udziału w Polskim Drive It Day jest wyłącznie posiadanie takiego pojazdu. Nie trzeba być zrzeszonym, członkiem klubu, wystarczy mieć pojazd. Nie obowiązuje żadne zgłoszenie, żadne opłaty, żadne kwestionariusze, żadna ewidencja. Wystarczy wyjechać na ulicę, pojeździć po mieście, miasteczku, wsi, wybrać się na wycieczkę, przejażdżkę, po zakupy, zaparkować przed marketem, restauracją kinem czy muzeum, może przed miejscem pracy.
Zależy nam byśmy byli w jak największej liczbie miejsc, zauważeni przez jak największą liczbę ludzi. To jest nasze zadanie, to jest nasz cel. A jeśli przy okazji poznamy innych zarażonych tą pasją, jeżeli odbierzemy zasłużone brawa, uznanie od tych normalnych użytkowników, to świetnie, wiemy, że jest to miłe gdy mijający nas inni kierowcy oddają nam „honory” pozdrawiają kciukiem uniesionym w górę.
Zatem zapraszamy wszystkich posiadaczy do udziału w tym wydarzeniu, wspierajmy siebie i budujmy wizerunek naszej pracy, naszych starań, naszego zaangażowanie w to by historia motoryzacji, jej zmiany, ewolucja, jej edukacyjny i designerski charakter nie zostały zapomniane. Wywrzemy naszą obecnością presję na wszystkich, którzy może chcą i próbują marginalizować nasze środowisko, marginalizować rolę jaką spełniamy w ochronie dóbr kultury technicznej.
Do zobaczenia w sobotę 6 czerwca na drogach szosach i ulicach całej Polski.
Strona wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1406118156378590/
Kamil Pawłowski
Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych PZM