Narzędzia pneumatyczne odgrywają kluczową rolę w wielu branżach, umożliwiając skuteczną i efektywną pracę przy różnych zadaniach. Jednak aby spełniały one oczekiwania użytkowników i sprostały wymaganiom różnorodnych zastosowań, konieczne jest stawianie na najwyższą jakość. W tym artykule przyjrzymy się cechom, które powinny charakteryzować profesjonalne narzędzia pneumatyczne.
Solidna konstrukcja dla długotrwałego użytkowania
Narzędzia pneumatyczne działają dzięki wykorzystaniu sprężonego powietrza do generowania energii mechanicznej. Są powszechnie stosowane w wielu gałęziach gospodarki, w tym w przemyśle motoryzacyjnym, budownictwie czy produkcji.
Na zestaw instalacji i urządzenia pneumatycznego składają się takie elementy jak::
-
sprężarka,
-
filtr,
-
reduktor ciśnienia,
-
regulator ciśnienia,
-
węże,
-
narzędzie właściwe.
Trwałość całego sprzętu zależy w tym wypadku od solidności wszystkich podzespołów. Tanie narzędzia pneumatyczne wielokrotnie składane są niedbale, z podzespołów wykonanych z niskiej jakości tworzyw sztucznych lub innych materiałów.
To wpływa na dalszą ich żywotność, a także na koszty utrzymania i napraw. Zakup markowego produktu przeznaczonego dla profesjonalistów to gwarancja odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz pewność działania nawet w najbardziej wymagających warunkach.
Klucz pneumatyczny udarowy 1/2″ krótki 620Nm
Komfort to klucz do długiej i efektywnej pracy
Począwszy od wygodnych uchwytów, przez antypoślizgową obudowę, aż po odpowiednie wyważenie – ergonomiczny design narzędzi pneumatycznych jest niezbędny dla zapewnienia komfortu podczas pracy.
Spędzanie długich godzin na naprawach i budowie, podczas których konieczne jest używanie narzędzi niedostosowanych do naszych potrzeb, może zakończyć się bólem, a nawet kontuzją. Trudno także działać szybko, gdy urządzenie wyślizguje się z ręki lub przesuwa samoistnie po wózku. Ergonomia to kluczowa cecha nowoczesnego wyposażenia.
Niski poziom hałasu i wibracji
Wiercenie, szlifowanie, wycinanie, mocowanie – do tych wszystkich czynności wykorzystuje się narzędzia pneumatyczne. Ich cechą charakterystyczną jest duża siła, szybkość, ale także stosunkowo wysoki poziom hałasu i wibracji. Z tego względu przy wyborze producenta należy dokładnie zweryfikować kartę techniczną urządzenia i zapisane tam parametry.
Narzędzia pneumatyczne powinny być projektowane z myślą o minimalizowaniu negatywnego wpływu na zdrowie użytkownika, zarówno pod względem jego słuchu, jak i wibracji przenoszących się na dłonie. Odpowiednio dobrane materiały, łączenia oraz właściwości techniczne pozwalają wykonywać dane czynności łatwiej i ciszej – Jonnesway oferuje narzędzia pneumatyczne zapewniające najwyższy komfort pracy.
Certyfikaty i normy, czyli gwarancja bezpieczeństwa i jakości
Narzędzia pneumatyczne powinny być dopuszczone do użytku i spełniać odpowiednie normy. Nie zawsze pamiętamy, aby tę kwestię zweryfikować przed zakupem. To błąd, który bardzo szybko może przerodzić się w konkretne straty finansowe, a nawet problemy ze zdrowiem.
Zawsze trzeba prosić o deklarację właściwości użytkowych, która potwierdza zgodność z wytycznymi branżowymi. W ten sposób uzyskujemy pewność, że nasze wyposażenie jest bezpieczne w użytkowaniu i reprezentuje odpowiednią jakość. Analizując zestaw narzędzi pneumatycznych do nabycia (klucze, wkrętarki czy szlifierki), warto poszukiwać adnotacji odnośnie takich norm jak: PN-EN ISO 12100:2012, PN-EN ISO 11148-6:2013-06 czy PN-EN ISO 15744:2008.
Wkrętarka pneumatyczna 1/4″ 800 obrotów/z lewo-prawo z zewnętrzną regulacją
Grafika: freepik.com – zdjęcie główne, materiał partnera – zdjęcia zawarte w treści