Od 21 do 23 czerwca 2024 na katowickim lotnisku Muchowiec zagoszczą najciekawsze amerykańskie, zabytkowe pojazdy i potężne muscle cary z ponad 1000 konnymi silnikami pod maską.

American Cars Mania

To największe wydarzenie tego typu w Polsce i jedno z większych w Europie w klimacie międzynarodowych zlotów motoryzacyjnych, targów branżowych oraz imprezy rekreacyjnej. Piknik gromadzi właścicieli pojazdów amerykańskich, wielu wystawców oraz szeroką publiczność. Podczas wydarzenia można oglądać klasyczne i pięknie odrestaurowane pojazdy oraz nowoczesne maszyny. Punktem centralnym imprezy jest wystawa oraz towarzyszący jej szereg atrakcji przygotowanych dla widzów.

 

Podczas tegorocznej edycji już jest potwierdzony udział ponad 500 pojazdów, a to o wiele więcej niż rok temu w tym samym czasie. Spodziewamy się grubo ponad 1000 amerykańskich, kultowych samochodów – mówi prezes Fundacji American Cars Mania, Mariusz Wypychowski, organizator zlotu.

Strefa Zdrowia

Nowością w tym roku będzie „Strefa zdrowia”. Fundacja American Cars Mania przeprowadzi darmowe badania na pokładzie swojego ambulansu medycznego Chevrolet zwanego „Chevi”.

W tym mobilnym centrum zdrowia lekarze onkolodzy wezmą pod lupę skórę dzieci i dorosłych. Będzie można także oddać krew, wziąć udział w warsztatach z pierwszej pomocy.

Co ważne wszyscy, którym na sercu leżą działania charytatywne, mogą wesprzeć Fundację American Cars Mania i WYGRAĆ samochód Dodge Challenger R/T! Wystarczy kupić e-booka „Jazda po zdrowie” o działaniach fundacji, a otrzymany kod uprawni do wzięcia udziału w losowaniu auta. Szczęśliwa osoba, która odbierze telefon otrzyma auto na własność w Katowicach 23.06 tuż po zawodach strongmanów.

Całkowity dochód z akcji wesprze działalność ambulansu medycznego prowadzącego darmowe badania profilaktyczne na terenie Polski.

 

Urodziny Mustanga

W specjalnej strefie obchodzić będą urodziny fani Forda Mustanga. Tej kultowej marce stuknęło w tym roku 60 lat. Na zlocie pojawią się zarówno zabytkowe Mustangi z 1964 roku, jak i najnowsze modele. Dodatkowo będzie okazja do przetestowania najnowszego modelu terenowego Forda Bronco podczas jazdy na specjalnie przygotowanym torze offroadowym.

Największe atrakcje zlotu American Cars Mania

  • Konkurs na najpiękniejszy samochód i najmocniejszy samochód American Cars Mania (testy mocy na mobilnej hamowni);
  • Wybory Miss Pin Up 2024;
  • Strefa militarna i radiowozów policyjnych (Wojsko Polskie i grupy rekonstrukcyjne armii USA);
  • Strefa zdrowia z darmowymi badaniami medycznymi;
  • Do wygrania samochód – Dodge Challenger 5.7 HEMI R/T;
  • Muzyka na żywo – zespoły: Piersi (piątek) i Hollywood Rose – Guns n’ Roses tribute band (sobota), The King’s Friends (najlepszy “Elvis” w Polsce).
  • Zawody Viking European Strongman Cup – elita siłaczy z Polski i Europy;
  • Wyścigi na 1/4 mili.

Czy wygra Tesla, czy może stanie z nią do walki klasyczny dragster, którym przyjedzie Przemysław Szafrański, dziennikarz motoryzacyjny? Odwiedzający American Cars Mania przekonają się o tym już w czerwcu.

Elita strongmanów w Katowicach

W niedzielę 23.06 na terenie zlotu pojawią się także strongmani podnoszący samochody i bloki silników. Pierwszy raz od wielu lat impreza rangi Pucharu Europy Strongman zostanie rozegrana w Katowicach. Na obydwie imprezy, koncerty i wszystkie atrakcje obowiązywać będzie jeden, wspólny bilet.

American Cars Mania

Największa w Polsce i jedna z największych w Europie imprez dla entuzjastów amerykańskiej motoryzacji i kultury. Już od ponad 10 lat gromadzi właścicieli ponad 1000 kultowych aut Made in USA łącząc zlot z targami branżowymi, plenerowymi koncertami, pokazami pojazdów amerykańskich służb, wyścigami na 1/4 mili i strefą gastronomiczną w jednym miejscu. Event odwiedzają co roku tysiące widzów, gwiazdy motoryzacji, a swój wizerunek związały z nim największe firmy branży auto-moto i inne, którym bliski jest The American Way of Life. Największym potencjałem imprezy są ludzie i ich pasja do klasycznej, amerykańskiej motoryzacji, którzy są także otwarci na nowe technologie i trendy. Pomysłodawcami i organizatorami eventu są Mariusz Wypychowski i Adam Rostalski, którzy angażują się również w projekty charytatywne, jeżdżąc po Polsce ambulansem medycznym Chevrolet i promując zdrowy styl życia w ramach Fundacji American Cars Mania. 

Największy kalendarz imprez motoryzacyjnych w Polsce:

Szczegóły na cały rok: https://klassikauto.pl/kalendarz/ Jest on na bieżąco uzupełniany!

Patronat medialny KlassikAuto.pl

Źródło: materiały prasowe ACM oraz https://www.americancarsmania.pl/
Fotografie z ACM z 2023 r., autor: Gosia Herl