Lakier samochodowy bezbarwny stosujemy jako zewnętrzną powłokę chroniącą karoserię naszego pojazdu. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie lakierów bazowych, podkreślając ich kolor oraz zapobiegając blaknięciu. Bezbarwny lakier samochodowy podnosi także stopień odporności na ścieranie oraz na zarysowania i korozję. Chroni karoserię przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz emisją promieni UV. Używa się go także do usuwania drobnych zarysowań i napraw lakierniczych.
Lakiery bezbarwne odpowiedzialne więc są za podnoszenie walorów estetycznych pojazdu, jednocześnie będąc niezbędną ochroną karoserii.
- Lakier bezbarwny – do czego używać
- Lakier bezbarwny samochodowy – jaki lakier kupić
- Lakier bezbarwny – aplikacja
Lakier bezbarwny – do czego używać
Bezbarwne lakiery samochodowe stosujemy na lakiery bazowe. Utwardzają one nawierzchnię oraz zapewniają jej ochronę. Efekt końcowy użycia lakieru bezbarwnego to piękny połysk karoserii naszego pojazdu. Cały proces związany z pokryciem karoserii lakierem bezbarwnym możemy przeprowadzić samodzielnie. Jest to nieskomplikowana operacja, a korzystanie z usług lakiernika będzie z pewnością znacznie droższe. W internecie z łatwością znajdziemy sklep lakierniczy, mający w swojej ofercie odpowiedni lakier bezbarwny samochodowy gotowy do użycia.
Lakier bezbarwny samochodowy – jaki lakier kupić
Jeśli jeszcze nie wiesz jaki produkt kupić, zastanów się jakiego efektu końcowego oczekujesz. Decyzja zależy także od czasu, który możesz przeznaczyć na lakierowanie pojazdu. Lakiery bezbarwne stosuje się na tak zwane lakiery bazowe (inaczej lakiery 1K – jedno częściowe), jednak nie powinno się nakładać ich na lakiery akrylowe (2K), czyli lakiery, w których zastosowany został utwardzacz. Lakiery bazowe stanowią warstwę, która jest docelowym kolorem malowanego elementu karoserii. Lakier bezbarwny samochodowy powinien stanowić warstwę ochronną, jednocześnie podnosząc walory estetyczne samochodu.
Lakier bezbarwny – aplikacja
Nakładanie warstwy lakieru w niepoprawny sposób może doprowadzić do łuszczenia się lakieru po pewnym czasie. Warto pamiętać o ważnej zasady, jaką jest zachowanie przerwy pomiędzy nakładaniem warstwy lakieru bazowego i lakieru bezbarwnego. Lakier bazowy należy nakładać w odstępach 5 do 10 minutowych w temperaturze 20 stopni C. Zanim nałożymy kolejną warstwę, poprzednia powinna być już matowa. Jednak nie możemy zostawić lakieru do wyschnięcia na kilkanaście godzin.
Po zakończeniu nakładania lakieru bazowego w ciągu kilku godzin powinniśmy nałożyć lakier bezbarwny. Lakiery bezbarwne samochodowe mogą nie mieć przyczepności jeśli lakier bazowy będzie całkiem wyschnięty. W takim przypadku po jakimś czasie może zacząć odpadać.