Osoby przez wiele lat ubezpieczające swoje auto przywykły już do pytania o stan cywilny. W wielu towarzystwach możemy spotkać się z przenoszeniem zniżek OC na współmałżonka. Dlaczego warto pomyśleć o przeniesieniu zniżek i jak ten proces wygląda w praktyce? Dlaczego zniżki OC to istotny temat w przypadku kierowców?
-
Obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu
-
Zniżki OC – małżeństwo a przeniesienie zniżek w polisie
-
Jak działają zniżki OC w małżeństwie?
W tekście omawiamy podstawowe kwestie dotyczące bezszkodowej jazdy, OC samochodu, przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego oraz zniżek OC.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu
Każde zarejestrowane auto, zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, musi mieć aktualne ubezpieczenie OC. Jego rolą jest przejmowanie odpowiedzialności finansowej przez firmę ubezpieczającą za szkody, które wyrządziła osoba kierująca ubezpieczonym autem. Sprawia to, że osoba odpowiedzialna za przykre zdarzenie nie musi wypłacać odszkodowania z własnych środków.
Pilnowanie ważności przy ubezpieczeniu OC jest niezwykle istotne, gdyż pozwala to uchronić przed przykrymi finansowymi konsekwencjami. UFG nakłada kary za przerywanie ciągłości w ubezpieczeniu choćby na 1 dzień. Wysokość grzywny jest uzależniona głównie od minimalnej płacy. Oprócz tego liczy się także rodzaj pojazdu i jego czas pozostawania bez ubezpieczenia.
Doświadczenie w prowadzeniu pojazdów to jeden z dodatkowych czynników branych pod uwagę podczas wyliczania składki OC. Im dłużej posiadamy prawo jazdy, tym większa szansa na zakup taniej polisy.
Jeśli chcesz znaleźć dla siebie najlepsze OC, skorzystaj z kalkulatoroc.org.pl. Szybki kalkulator OC pozwoli porównać składki wszystkich ubezpieczycieli i sprawi, że zakup polisy ubezpieczenia samochodu odbędzie się w kilka minut. Nie zwlekaj i znajdź polisę OC dla siebie już dziś! Przy zakupie ubezpieczenia oc ac zawsze warto sprawdzać dostępne zniżki.
Pamiętaj jednak, że maksymalne zniżki wcale nie muszą oznaczać najniższej ceny na rynku! Warto porównać ofertę kilku towarzystw ubezpieczeniowych, tak aby na tym nie stracić.
Zniżki OC – małżeństwo a przeniesienie zniżek w polisie
W przypadku większości towarzystw ubezpieczeniowych nie będzie problemu z przenoszeniem zniżek OC na współmałżonka. Osoby, które pozostają w związku małżeńskim są jednymi z najlepszych klientów ubezpieczycieli. Dzieje się tak ze względu na to, że wykazują się znacznie bezpieczniejszą jazdą.
A jak w praktyce wygląda przeniesienie zniżek na żonę? Musimy pamiętać o jednym podstawowym warunku wymaganym przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe – wspólnota majątkowa. W takiej sytuacji podczas podpisywania umowy z ubezpieczycielem składacie oświadczenie o braku rozdzielności majątkowej, na którego podstawie zniżki jednego partnera stają się wspólne.
Jednak majątkowa wspólnota to nie jedyny sposób na przeniesienie zniżek OC. Można równie dobrze wspólnie zarejestrować na siebie pojazd. W takiej sytuacji obie osoby będą współwłaścicielami auta, co będzie oznaczać takie same zniżki dla obu osób.
Pamiętajmy jednak, że z opcji współwłasności pojazdu korzystają nie tylko małżeństwa. Jeżeli dopiero zacząłeś zdobywać doświadczenie jako kierowca, dobrym sposobem jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego kierowcy z długim stażem, tak aby został współwłaścicielem. W ten sposób jego zniżki przejdą na Ciebie i ostateczny koszt OC będzie znacznie niższy. Więcej na ten temat przeczytasz na: http://kalkulatoroc.org.pl/czy-znizki-oc-przechodza-na-wspolmalzonka/.
Jak działają zniżki OC w małżeństwie?
Jeżeli jeden z małżonków przez wiele lat wykazywał bezszkodową jazdę i dzięki niej zgromadził liczne zniżki, może z nich korzystać drugi partner. Warto też dodać, że wysokość zniżek u obu osób jest jednakowa. Jeżeli osoba zgromadziła na swoim koncie aż 50% zniżek, przy wspólnocie majątkowej lub współwłasności samochodu mogą one przysługiwać także żonie takiej osoby. Obecnie nie ma jednolitego systemu przyznawania zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy.
Towarzystwo ubezpieczeniowe może wymagać złożenia oświadczenia o wspólnocie majątkowej, na podstawie którego przeniesie na jednego z partnerów zgromadzone zniżki. Nie ma też znaczenia ilość zgromadzonych zniżek, ponieważ w całości przysługują one małżonkowi.