W tym stwierdzeniu, które jest parafrazą słów Goethego, który powiedział „Zobaczyć Neapol i umrzeć” zawiera się cały opis muzeum.


Kto wybrał się do miejscowości Mulhouse i odwiedził muzeum, może powiedzieć, że widział już wszystkie zabytkowe samochody świata. Ceglasty budynek przypominający ogromną stodołę (dawny zakład braci Schlumpf) skrywa największą i najbardziej kompleksową kolekcję pojazdów Bugatti, najdroższe samochody, będąc jednocześnie największym muzeum samochodowym na świecie.

Na zwiedzanie najlepiej zarezerwować cały dzień. Żeby jednak przyjrzeć się dobrze samochodom, dostrzec wszystkie detale i delektować się ich pięknem, to należy zarezerwować cały tydzień. Z dziennikarskiego obowiązku ostrzegam, że nie jest to muzeum dla ludzi o słabych nerwach.

Kolekcja zawiera ponad 520 pojazdów, podzielonych na trzy główne sekcje mieszczące się w odrębnych salach: The Motorcar Experience, Motor Racing, Motorcar Masterpieces. Cité de l’Automobile jest też jedynym miejscem na świecie, gdzie można zobaczyć aż trzy Bugatti typ 41 „Royale” – dwa z sześciu wyprodukowanych sztuk oraz replikę Esder Royale stworzoną w warsztatach Bugatti braci Schlumpf z oryginalnych części zamiennych.

Zwiedzanie rozpoczyna się od długiego mostu prowadzącego do muzeum, potem ciemnym i wąskim korytarzem przechodzimy przez przedsionki, gdzie wystawione są figurki/korki chłodnic, zaopatrujemy się w przewodnik audio i nic nie zapowiada szaleństwa, które czeka nas za ścianą.

Po wejściu do głównej hali kolana miękną. Wystawione są najstarsze samochody od 1878 roku zaczynając na latach 50-tych dwudziestego wieku kończąc, zabawki – wierne kopie samochodów dorosłych z XIX wieku, sala Royal z najdroższymi i najbardziej ekskluzywnymi samochodami i gdy nieco przyzwyczaimy się do niecodziennego widoku następuje kolejne zaskoczenie – ekspozycja „sport”, którą zapowiada Bugatti Veyron.

Samochody ustawiono tu kolorami ze słynnym, ulubionym, francuskim błękitem Ettore Bugatti na czele. Wychodzimy przez ciemne sale z ekspozycją silników, a potem już tylko replika Royala i restauracja z kolejną porcją wystawionych Bugatti. Muzeum opuszczamy przez sklep, którego asortyment w porównaniu do tego, co widzieliśmy jest bardzo rozczarowujący.

Muzeum znajduje się przy ulicy 15 rue de l’épée w Mulhouse, mieście regionu Alzacji, we wschodniej Francji, w pobliżu szwajcarskiej i niemieckiej granicy.

Otwarte jest codziennie z wyjątkiem świąt od godziny 10 do 17. Bilet normalny kosztuje 11,5 Euro, ulgowy 9 Euro (drugie dziecko w wieku 7-17 lat wchodzi za darmo), z pokazem „On track!” 14,5 Euro, ulgowy 11 Euro. Dzieci do lat 7 zwiedzają za darmo, bilet ulgowy przysługuje dzieciom w wieku 7-17 lat, studentom, nauczycielom i bezrobotnym.

Bezpośrednio przy muzeum jest parking – płatny (naliczanie godzinowe), oraz przystanek tramwajowy.