Złoty pociąg do zabytków w Wałbrzychu…..

Pod koniec wakacji Stowarzyszenie Moto-Weteran organizuje w Wałbrzychu Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych. Impreza ma jeszcze krótką historię, bo zaledwie trzyletnią, ale jest już znaczącym wydarzeniem przyciągającym miłników zabytkowej motoryzacji. Świadczy o tym imponująca lista startowa, ponad siedemdziesiąt załóg w tym 27 przyjechało z Niemiec a 6 z Czech.
III_walbrzyski_01 III_walbrzyski_02 III_walbrzyski_04 III_walbrzyski_05
W tym roku impreza odbyła się w dniach 21-23 sierpnia, kiedy jeszcze nikt nie słyszał o „złotym pociągu”. Jednak ilość perełek motoryzacyjnych zapewniała mieszkańcom Wałbrzycha równie dużo wrażeń. Bazą zlotu było Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua-Zdrój – miejsce idealne dla uczestników, którzy mogli korzystać z relaksu na basenie i saunie. Na rajdzie czekało wiele atrakcji połączonych z możliwością podziwiania uroków ziemi wałbrzyskiej, ponieważ trasa poprowadzona była wyjątkowo malowniczymi drogami. Pierwszy dzień – piątek był przeznaczony na dojazd i integrację. W sobotę załogi wystartowały na trasę z Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, gdzie można było poznać historię kopalni i regionu. Po drodze na uczestników czekały zadania i pytania przeplatane poczęstunkiem czy zwiedzaniem Muzeum Broni i Militariów. Pierwszy etap zakończył się w Centrum Spotkań Europejskich Krzyżowa, gdzie wyjątkowe znaczenie miejsca dodatkowo podkreślało międzynarodowy charakter zlotu. Rajd tradycyjnie zakończył się na rynku w Wałbrzychu konkursem elegancji.
III_walbrzyski_06 III_walbrzyski_10 III_walbrzyski_09 III_walbrzyski_08 III_walbrzyski_07
Po zmaganiach za kierownicą zabytkowych pojazdów wieczorem załogi relaksowały się na balu komandorskim, gdzie ogłoszono wyniki zmagań i rozdano nagrody. Najstarszym pojazdem III MRPZ był Ford T z 1911 roku kierowany był przez najmłodszego kierowcę na rajdzie Jana Jirku z pilotem – Milanem Base oraz równie wiekowy Wanderer W3 z 1915 roku z  Haro i Heidi Falkenbach.

Najliczniejszą rodziną byli Państwo Kuczmowie – trzej bracia: Wiesław z dwoma wnukami, Czesław z żoną i Bolek. W klasyfikacji generalnej rajdu zwyciężyli Państwo Bargiel – triumfatorzy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych – w klasie samochodów wyprodukowanych do 1960.
III_walbrzyski_11 III_walbrzyski_15 III_walbrzyski_14 III_walbrzyski_13 III_walbrzyski_12
Nad imprezą czuwali organizatorzy, którzy wyjątkowo troszczyli się o załogi, a wzorowa organizacja i niezwykle przyjemna atmosfera na radzie sprawiają, że impreza jest godna poleceniu wszystkim właścicielom pojazdów zabytkowych. Dodatkowo zapewniają, że w następnym roku, jeśli „złoty pociąg” zostanie odkopany znajdzie się na trasie rajdu.

Poniżej spojrzenie „inny okiem” Pana Grzegorza Zabierowskiego
Rajd Wałbrzyski foto Grzegorz Zabierowski (1) Rajd Wałbrzyski foto Grzegorz Zabierowski (2) Rajd Wałbrzyski foto Grzegorz Zabierowski (3) Rajd Wałbrzyski foto Grzegorz Zabierowski (4) Rajd Wałbrzyski foto Grzegorz Zabierowski (5) Rajd Wałbrzyski foto Grzegorz Zabierowski (6) Rajd Wałbrzyski foto Grzegorz Zabierowski (7) Rajd Wałbrzyski foto Grzegorz Zabierowski (8) Rajd Wałbrzyski foto Grzegorz Zabierowski (9) Rajd Wałbrzyski foto Grzegorz Zabierowski (10) Rajd Wałbrzyski foto Grzegorz Zabierowski (11) Rajd Wałbrzyski foto Grzegorz Zabierowski (12) Rajd Wałbrzyski foto Grzegorz Zabierowski (13) Rajd Wałbrzyski foto Grzegorz Zabierowski (14) Rajd Wałbrzyski foto Grzegorz Zabierowski (15)