„Przyszłość wyrasta z przeszłci”. Muzeum Mercedes-Benz jest punktem obowiązkowym dla miłników zabytkowej motoryzacji, wysublimowana forma budynku, nietuzinkowa ekspozycja i prezentacja a przede wszystkim legendarne samochody, które trzeba zobaczyć.


Budynek, w którym mieści się muzeum został zaprojektowany przez UNStudio van Berkel & Bos z Amsterdamu. W każdy piątek odbywają się specjalne wycieczki dotyczące architektury muzeum. Zamysłem autorów było nawiązanie do helisy DNA. Zwiedzanie rozpoczyna się od najwyższego piętra, skąd rozchodzą się spiralnie w dół dwie drogi zwiedzania i tematyczne ekspozycje. Wystawa dzieli się na Legendy i Kolekcje. Legendy opowiadają chronologicznie historię marki Mercedes-Benz, kolekcje to opowieść o różnorodności pojazdów.
Muzeum Mercedes-Benz (1) Muzeum Mercedes-Benz (4) Muzeum Mercedes-Benz (6)

Wejście główne do budynku prowadzi nas bezpośrednio do kas. Wchodzący z parkingu muszą przejść przez sklep i schodami ruchomymi wjechać na poziom 0, gdzie znajdują się kasy i skąd zaczyna się zwiedzanie.

Przygoda z „Gwiazdą” rozpoczyna się od wycieczki windą, która niczym kapsuła czasu przenosi nas na najwyższy poziom, wychodząc z niej zobaczymy konia. Spiralna droga prowadzi nas przez niezwykłą historię motoryzacji i narodziny samochodu w roku 1886. Możemy podziwiać najstarszego, istniejącego Mercedesa – Simplex z 1902 roku.
Muzeum Mercedes-Benz (9) Muzeum Mercedes-Benz (10) Muzeum Mercedes-Benz (11)

Warto zaplanować kolejność zwiedzania, czy łączymy szlaki Legend i Kolekcji splatając je, czy oglądamy wystawy systemowo – jedna po drugiej.

Samochody prezentowane w ramach Legend ujęte są w 7 kolekcjach: od 1886 do 1982 roku oraz ekspozycje „zero emisji” i „wyścigowe legendy”.
A Muzeum Mercedes-Benz (22)

Dla żądnych rajdowych wrażeń za dodatkową opłatą (4 Euro) można skorzystać z symulatora jazdy rajdowej – w kapsule odwiedzimy najsłynniejsze tory i wyścigi samochodowe. Dobra zabawa gwarantowana. Kolekcje obejmują 5 wystaw tematycznych: Podróżnicy, Pomocnicy, Przewoźnicy, Celebryci i ekspozycje specjalne – czasowe.

Jest to jedyne muzeum na świecie, które dokumentuje 125 lat historii marki począwszy od pierwszego dnia. Na dziewięciu poziomach obejmujących 16.500 metrów kwadratowych zgromadzono 160 pojazdów i ponad 1500 eksponatów.
Muzeum Mercedes-Benz (12) Muzeum Mercedes-Benz (16) Muzeum Mercedes-Benz (15) Muzeum Mercedes-Benz (14) Muzeum Mercedes-Benz (13)

Muzeum połączone jest z salonami sprzedaży, które też warto odwiedzić. Mercedes-Benz Muzeum odwiedziło do września 2013 roku ponad 5,5 miliona gości. Czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 18.00 (kasy biletowe zamykane są o godzinie 17.00).
Muzeum Mercedes-Benz (17) Muzeum Mercedes-Benz (23) Muzeum Mercedes-Benz (21) Muzeum Mercedes-Benz (20) Muzeum Mercedes-Benz (19) Muzeum Mercedes-Benz (18)

Bilet normalny kosztuje 8 Euro, ulgowy 4 euro (dzieci poniżej 15 roku życia wchodzą bez opłaty). Ciekawostką jest darmowy parking przed głównym wejściem dla pojazdów zabytkowych – kierowcy wcześniej powinni zgłosić swoją wizytę w centrum obsługi.

Muzeum jest ciekawie zorganizowane, ekspozycje aut zachwycają,  historia opowiedziana jest w interesujący sposób, godne polecenia nie tylko dla fanów marki Mercedes.
mapa