Okolice włoskiej Bolonii to zagłębie motoryzacyjne a ilość prywatnych kolekcji może przyprawić o zawrót głowy, tym razem bliżej przyjrzymy się obco brzmiącej Hombre, która skrywa Collezione Umberto Panini.


Magnat serowy i producent znanych na świecie naklejek z piłkarzami, który w młodości pracował w Wenezueli (stąd nazwa posiadłci Hombre), dostał od władz miasta kolekcję samochodów Maserati w celu zachowania dla potomnych. Tym sposobem prywatne muzeum rodziny Panini ma jedną z najbardziej kompletnych kolekcji samochodów tej marki. W Hombre, oprócz czterdziestu samochodów Maserati, można podziwiać trzydzieści zabytkowych motocykli w większości wyprodukowanych w regionie Emilia-Romania (Ducati, Maserati itp), a także zabytkowe rowery i traktory.

Collezione Maserati założona przez braci Maserati, a później kontynuowana przez Omara Orsi mimo burzliwych losów, takich jak wycofanie samochodów z prestiżowej aukcji dosłownie w ostatniej chwili, zachowała się w niemal nienaruszonym stanie do dziś. Kolekcja zawiera kilka samochodów o dużej wartości dla Maserati, częściowo ze względu na ich wyjątkowy charakter: takie jak 6CM z 1936 roku, jedno z 27 sztuk wyprodukowanych, które dominowało w europejskich rajdach i święciło triumfy w wyścigu Targa Florio.

A6GCS Berlinetta Pinifarina, jedno z 4 wyprodukowanych sztuk, które trzykrotnie wygrało Mille Miglia w swojej kategorii. Równie ważne jest Tipo 61 Birdcage – z jego wyjątkową ramą złożoną z 200 zespawanych rur ważących łącznie 36 kg i Maserati 420M58 – słynny „Eldorado” Stirlinga Mossa. Oprócz Maserati można zobaczyć Mercedesa Gullwinga, Cadillaca 355 z 1931 roku, silnik Ferrari Dino, prototypy i wiele innych, ciekawych motoryzacyjnych perełek.

Dostęp do kolekcji jest nieco utrudniony. Nie można bezpośrednio dojechać środkami transportu publicznego. Do Hombre najlepiej przyjechać samochodem (parking na miejscu jest duży i bezpłatny), należy się kierować na Cittanova di Modena zjazd Modena Nord i skręcić w Via Emilia w kierunku Reggio Emilia.

Kolekcję można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od: 09:30 – 12:30 oraz 15:30 – 18:30, a w soboty od 09:30 – 12:30. W niedzielę muzeum jest zamknięte. Wizyta możliwa jest jedynie po wcześniejszej rezerwacji, wstęp jest bezpłatny. Auta w muzeum mają skromne tabliczki lub nie ma ich wcale. Dobrze więc jest się samemu przygotować i nieco więcej dowiedzieć o autach. Nie ma planu zwiedzania. Każdy spaceruje wśród pojazdów jak chce. Najważniejsza jest jednak możliwość obcowania z autami, których kolekcja Maserati należy do największych i najpiękniejszych na świecie.