Zakaz wjazdu z LPG a przepisy

Parkowanie na terenie parkingu podziemnego daje wiele korzyści, takich jak ochrona przed warunkami atmosferycznymi czy większe bezpieczeństwo. Jednak właściciele samochodów zasilanych LPG mogą napotkać na ograniczenia związane z wjazdem na ten rodzaj parkingu. Dlaczego wjazd pojazdem z LPG jest często zabroniony? Jakie przepisy regulują tę kwestię? Jeśli jesteś właścicielem samochodu z LPG i chcesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przeczytaj ten artykuł!

Czym tak naprawdę jest LPG?

LPG, czyli Liquefied Petroleum Gas, to mieszanka gazów, głównie propanu i butanu, stosowana jako alternatywne paliwo silnikowe. Samochody napędzane LPG cieszą się popularnością w Polsce, głównie ze względu na niższe koszty eksploatacji oraz mniejszą emisję szkodliwych substancji w porównaniu do pojazdów zasilanych benzyną czy olejem napędowym. Autogaz jest także bardziej przyjazny środowisku, co przekonuje wielu kierowców do jego wyboru.

Dzięki LPG właściciele pojazdów mogą znacznie zaoszczędzić na paliwie. Jednak korzystanie z LPG wiąże się z pewnymi ograniczeniami – zwłaszcza jeśli chodzi o parkowanie w zamkniętych przestrzeniach, gdzie zastosowano system detekcji gazu. Dlaczego? Zajrzyjmy w przepisy, aby zrozumieć te zasady.

Zakaz wjazdu LPG – jakie są przyczyny ograniczeń?

Zakaz wjazdu pojazdów zasilanych LPG na parkingi podziemne wynika z kilku istotnych powodów. Przede wszystkim LPG jest gazem cięższym od powietrza, co oznacza, że w przypadku wycieku może gromadzić się przy podłodze w zamkniętych przestrzeniach, takich jak garaż podziemny​. W związku z tym istnieje potencjalne ryzyko wybuchu – nawet niewielka iskra może doprowadzić do zapalenia się nagromadzonego gazu.

Przepisy budowlane nakładają obowiązek umieszczania odpowiednich oznaczeń przy wjazdach do garaży podziemnych, informujących o dopuszczeniu lub zakazie parkowania pojazdów z LPG. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, właściciele lub zarządcy parkingów są zobowiązani do stosowania wentylacji mechanicznej oraz wdrożenia środków bezpieczeństwa, takich jak czujnik gazu LPG, jeśli parking podziemny ma być dostępny dla aut z LPG. Jednak takie rozwiązania wiążą się z wysokimi kosztami, dlatego wiele parkingów decyduje się po prostu na wprowadzenie zakazu.

Zakaz LPG a bezpieczeństwo na parkingu podziemnym

Bezpieczeństwo w zamkniętych przestrzeniach, takich jak garaż podziemny, jest priorytetem. Parking podziemny jest zazwyczaj zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i może zapewniać wyższy poziom ochrony przed kradzieżą, ale ma też swoje wady. Właściciele pojazdów z LPG muszą pamiętać, że parkingi podziemne mają ograniczenia wynikające z ryzyka wybuchu.

Gaz LPG w przypadku wycieku może szybko się gromadzić, tworząc niebezpieczne stężenia, które stanowią zagrożenie nie tylko dla pojazdu, ale i dla wszystkich osób znajdujących się w pobliżu. Dlatego też zakaz LPG w garażach podziemnych jest wprowadzany przede wszystkim w celu minimalizacji ryzyka. Dla zarządców parkingów oznacza to mniejsze nakłady na systemy wentylacji, a dla właścicieli aut z LPG – konieczność poszukiwania alternatywnego miejsca parkingowego lub parki na którym jest zastosowana detekcja gazu i inne środki bezpieczeństwa redukujące ryzyko.

Złamanie zakazu wjazdu LPG – mandat?

Często pojawia się pytanie, jakie konsekwencje czekają kierowców, którzy złamią zakaz wjazdu LPG na teren parkingu podziemnego. Choć zakaz jest powszechny i widoczny w wielu miejscach, to jego złamanie nie podlega bezpośrednim karom na mocy przepisów ruchu drogowego. Prawo nie przewiduje mandatu za złamanie zakazu wjazdu LPG, ponieważ znak zakazu LPG nie jest oficjalnie uznawany za znak drogowy. W związku z tym właściciel pojazdu teoretycznie nie będzie odpowiadał za jego złamanie jak za wykroczenie.

W praktyce jednak, zarządca budynku może zastosować inne środki. Może to być na przykład opłata regulaminowa, jeśli w regulaminie parkingu określono, że użytkownicy zgadzają się przestrzegać zasad bezpieczeństwa. W niektórych przypadkach, przy powtarzającym się łamaniu przepisów, zarządca może skierować sprawę do sądu.