Album autorstwa Roberta Przybylskiego to wyjątkowa publikacja poświęcona amerykańskiej motoryzacji.
Na okładce czytamy słowa Autora:
Samochody z USA wywołują w Polsce duże zainteresowanie. Rosną kolekcje amerykańskich aut, a import zabytkowych modeli liczony jest w tysiącach. Emocje budzą przede wszystkim krążowniki szos z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych oraz „muskularne” auta z przełomu lat 60 i 70. Jednak amerykańskie samochody mają znacznie dłuższą i bogatszą historię, która często zagłuszana jest przez bieżące wydarzenia lub zręczną propagandę konkurencji.
Ostatnie dekady, w których producenci auto zza „Wielkiej Wody” skurczyli się niemal dwukrotnie w stosunku do lat 60. przesłaniają fakt, że Wielka Trójka czyli General Motors, Ford i Chrysler były przez blisko pół wieku wiodącymi koncernami samochodowymi świata. Od nich uczyli się metod masowej produkcji europejscy potentaci i japońskie koncerny zbrojeniowe. To auta z USA uchodziły za najlepiej zbudowane, najwygodniejsze i najlepiej wyposażone. To po tamtej stronie Atlantyku wprowadzono klimatyzację, radia, elektrycznie podnoszone szyby. W Stanach Zjednoczonych wynaleziono elektryczny rozrusznik, nowoczesną instalację elektryczną, szybkoschnące lakiery, niezależne zawieszenie kół przednich oraz automatyczne skrzynie biegów. Wreszcie to dostawcy części z Detroit i okolic jako jedni z pierwszych wprowadzili ABS oraz poduszki powietrzne.
Ten przemysł tworzyli ludzie o niepospolitych charakterach i silnej woli. Ci, którzy odnieśli największe sukcesy, stali się milionerami i bożyszczami publiczności. Zapraszam do zajrzenia za kulisy zmagań.
120 lat amerykańskiego samochodu
Książka jest pięknie ilustrowana, przedstawia szereg opisów na temat samochodów i historii popularnych marek amerykańskich. Treść podzielono na działy, ilustrujące rozwój motoryzacji w USA, w następującym porządku:
- Pionierzy
- Arystokracja
- Samochód dla każdego
- Zmotoryzowana Ameryka
- Parada chromu
- Nowa rzeczywistość
- W pogoni za Japończykami
- Sedany i Suvy
- Zmierzch bogów
Opracowano na podstawie książki oraz informacji ze stron księgarni internetowych, w których można publikację zakupić, np.: Empik czy Tania Książka