Już wielu przedsiębiorców przekonało się, że opłaca się kupować samochód na firmę, szczególnie że można go później użytkować również do celów prywatnych. Auta na firmę kupują zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i osoby prowadzące działalność jednoosobową. Największe problemy stwarza jednak wybór opcji finansowania nowego samochodu.
Nowe auto w leasing lub w abonamencie
Większość firm decyduje się na finansowanie zakupu samochodu poprzez leasing. Nic dziwnego, ponieważ według ekonomistów w większości przypadków jest to najlepszy sposób na zakup nowego auta. Specjaliści wskazują, że zarówno kwotę wkładu własnego, jak i raty leasingowe można zaksięgować jako koszty prowadzenia działalności. Dodatkowo istnieje możliwość odliczenia podatku VAT. Wszystkie te zalety sprawiają, że faktyczny koszt zakupu jest zdecydowanie mniejszy, niż mogłoby się to wydawać.
Oprócz tradycyjnego leasingu coraz popularniejszy jest najem długoterminowy, zwany również abonamentem. Różni się on od leasingu przede wszystkim tym, że po zakończonej umowie samochodu nie można wykupić. Jest to propozycja dla osób, które chcą co 3-4 lata zmieniać samochód na nowy.
Leasing daje możliwość zakupu najnowszych modeli topowych marek. Jeżeli komuś zależy na luksusowym i reprezentatywnym aucie w firmie, to może wybrać leasing BMW. Korzystne oferty finansowania obejmują zarówno mniejsze auta serii 1, jak i duże oraz wygodne limuzyny serii 7.
Czy zakup samochodu za gotówkę jest dobrym rozwiązaniem?
Zakup auta firmowego za gotówkę jest teoretycznie najprostszy i najkorzystniejszy. Jednak należy pamiętać, że pozostaje ograniczenie w postaci budżetu. Gotówka, jaką dysponuje przedsiębiorca, może nie wystarczyć na odpowiedni model z oczekiwanym wyposażeniem. Kolejną wadą jest zamrożenie kapitału, który można przeznaczyć na rozwój firmy i inwestycje.
Zaletą finansowania zakupu za gotówkę jest możliwość dodania auta do środków trwałych firmy, a co za tym idzie – dokonania amortyzacji. Kwotę, za jaką nabyło się pojazd, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu oraz odliczyć podatek VAT.
Kredyt samochodowy na pojazdy firmowe
Kredyty samochodowe są coraz rzadziej wybieraną opcją finansowania zakupu samochodu firmowego. Uzyskanie w banku pożyczki na zakup auta wiąże się z procedurą weryfikacji zdolności kredytowej. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę krócej niż rok, mogą mieć poważne problemy z uzyskaniem takiego kredytu. Bank może też wymagać przedstawienia sprawozdania finansowego firmy. Jeżeli okaże się, że dochód przedsiębiorstwa jest zbyt niski, to decyzja o przyznaniu pożyczki będzie odmowna.
Wadą kredytu samochodowego jest również to, że w koszty prowadzenia działalności można wliczyć jedynie odsetki rat. Pożyczka obniża także zdolność finansową przedsiębiorcy.
Kredyt na auto ma również swoje zalety. Samochód spłacany w tej formie jest własnością przedsiębiorcy, dzięki czemu ma on swobodę w wyborze ubezpieczyciela oraz serwisu samochodowego.
W przypadku kredytu samochodowego możliwe jest sfinansowanie nawet 100% ceny auta. Dzięki temu firma nie musi wydawać własnych środków. Pożyczka daje również możliwość optymalnego rozłożenia ilości rat, tak aby przedsiębiorca zachował płynność finansową.