Tradycja i innowacja: fabryka Mercedes-Benz Stuttgart-Untertürkheim świętuje swoje 120-lecie

Jest maj 1904 roku: w historii Mercedes-Benz ten czas zapisał się przeniesieniem administracji firmy Daimler-Motoren-Gesellschaft z Cannstatt do nowej fabryki w Untertürkheim. To narodziny jednej z najstarszych lokalizacji Mercedesa na świecie – lokalizacji, która w tym roku obchodzi swoje 120-lecie. Z czasem zakład w coraz większym stopniu skupiał się na budowie silników i komponentów, a także stanowił główny rodek rozwoju i testów silników, skrzyń biegów i osi, jak również kompletnych pojazdów po fazie początkowej produkcji. Równocześnie dołączały do niego nowe lokalne fabryki.

Untertürkheim kręgosłupem Mercedesa-Benz

Dziś Untertürkheim wraz ze swoimi sekcjami jest mocno zakotwiczone w globalnej sieci produkcji zespołów napędowych Mercedes-Benz jako zaawansowana technologicznie lokalizacja i wiodący zakład w zakresie technologii napędu. Każdego roku powstaje tu ponad 2 miliony produktów – w tym silniki, skrzynie biegów, osie, komponenty oraz akumulatory, które trafiają do szerokiej gamy pojazdów w fabrykach na trzech kontynentach. Do kluczowych kompetencji zakładów w Stuttgarcie-Untertürkheim należą badania i rozwój technologii napędu. Istotny kamień milowy w historii tej 120-letniej lokalizacji na drodze transformacji w stronę elektromobilności stanowi nowo otwarty Mercedes-Benz eCampus, czyli centrum kompetencyjne w zakresie rozwoju ogniw i akumulatorów do przyszłych elektrycznych pojazdów z gwiazdą. Inwestycje w wysokości kilkuset milionów euro wzmocnią rolę Untertürkheim jako nowoczesnego rodka zajmującego się technologiami napędu. To wyraźne zaangażowanie na rzecz siły roboczej i Badenii-Wirtembergii jako europejskiego i światowego centrum motoryzacyjnych kompetencji.

Tradycja i innowacja: fabryka Mercedes-Benz Stuttgart-Untertürkheim świętuje swoje 120-lecie

Zakład w Stuttgarcie-Untertürkheim i jego wspaniały zespół to przykład historii sukcesu Mercedes-Benz. Teraz, dzięki nowym, zrównoważonym i zaawansowanym technologicznie produktom, fabryka jest gotowa ją kontynuować. Untertürkheim będzie napędzać Mercedes-Benz – dosłownie – także w epoce elektrycznej, wzmacniając w ten sposób swoją rolę w globalnej sieci produkcji zespołów napędowych. Z okazji tej szczególnej rocznicy wszystkim koleżankom i kolegom życzę wszystkiego najlepszego – powiedział Jörg Burzer, członek zarządu Mercedes-Benz Group AG odpowiedzialny za zarządzanie produkcją, jakością i łańcuchem dostaw.

Bazując na swojej wiedzy, doświadczeniu i pasji, nasi pracownicy od 120 lat kształtują innowacyjność oraz postęp naszej fabryki. Zarówno jubileusz, jak i wszystkie kamienie milowe oraz produkty tego zakładu ilustrują jego zdolność do nieustannego rozwoju. Razem kształtujemy przyszłość mobilności – dodał Thomas Schulz, prezes Mercedes-Benz Drive Systems, szef produkcji zespołów napędowych Mercedes-Benz Cars i kierownik fabryki Mercedes-Benz Untertürkheim.

Ta rocznica wyznacza nie tylko 120-lecie wyjątkowej inżynierii i innowacyjności, ale celebruje też niestrudzone poświęcenie oraz pasję naszych pracowników. W imieniu rady zakładowej dziękuję naszym koleżankom i kolegom i gratuluję nam wszystkim tego sukcesu – powiedział Michael Häberle, przewodniczący rady zakładowej w fabryce Mercedes-Benz w Untertürkheim i wiceprzewodniczący generalnej rady zakładowej Mercedes-Benz Group AG.

Tradycja i innowacja: fabryka Mercedes-Benz Stuttgart-Untertürkheim świętuje swoje 120-lecie

120-ste urodziny jednej z największych fabryk Mercedes-Benz

20 lipca pracownicy świętowali 120. rocznicę powstania fabryki w Untertürkheim wspólnie ze swoimi rodzinami i znajomymi – na terenie zakładu odbyło się specjalne wydarzenie z barwnym programem rozrywkowym. Wzięli w nim udział m.in. Ola Källenius, Prezes Zarządu Mercedes-Benz Group AG, oraz pozostali Członkowie Zarządu, w tym Jörg Burzer, odpowiedzialny za produkcję, jakość i łańcuch dostaw. Tradycja i innowacja stanowiły moty przewodni wielu otwartych obszarów produkcji i rozwoju, a także powierzchni wystawienniczych, które pracownicy przygotowali dla swoich koleżanek i kolegów oraz gości, oferując im możliwość prześledzenia historii, teraźniejszości i przyszłci zakładu. Dzień zakończył imponujący pokaz laserowy.

Tradycja i innowacja: fabryka Mercedes-Benz Stuttgart-Untertürkheim świętuje swoje 120-lecie

Mercedes-Benz Stuttgart-Untertürkheim dziś i jutro

Fabryka Mercedes-Benz w Stuttgarcie Untertürkheim obejmuje kilka lokalizacji w dolinie Neckaru. Kompleks już od pewnego czasu wyznacza standardy w rozwoju elektromobilności. W elastyczny sposób powstają tu układy napędowe zarówno do pojazdów w pełni elektrycznych, jak i zelektryfikowanych. Za produkcję elementów napędu odpowiada Untertürkheim, gdzie mieści się kuźnia, a także dużą część działów badawczo-rozwojowych grupy, zajmujących się zespołami napędowymi, w tym tor do testowania samochodów, oraz nowy Mercedes-Benz eCampus. Ponadto w Untertürkheim znajdują się centralny oddział pojazdów dostawczych i jego sekcja badawczo-rozwojowa oraz główna siedziba Mercedes-Benz Group AG. Łącznie pracuje tam ponad 23 000 pracowników (włącznie z pobliskimi lokalizacjami), z czego około 14 100 przy produkcji.

Jeszcze w 2024 r. w Untertürkheim rozpocznie się zwiększanie produkcji elektrycznych jednostek napędowych do całkowicie elektrycznych modeli Mercedes-Benz. Wysoce efektywne silniki są produkowane w Bad Cannstatt. Budowa osi dla wszystkich układów napędowych oraz odlewnia znajdują się w Mettingen. Od 2024 r. będą tam wytwarzane części do silników elektrycznych, a następnie montowane w kompletne osie. Produkcja przekładni odbywa się w fabryce w Hedelfingen, gdzie od 2021 r. powstają też akumulatory do elektrycznych modeli EQS i EQE, a w tym roku rozpocznie się produkcja części do jednostek elektrycznych. W Sirnau jest zlokalizowana elastyczna linia produkcyjna, a w Brühl są prowadzone szkolenia. Ponadto od 2022 r. fabrykę w Brühl opuszczają akumulatory dla hybryd plug-in Mercedes-Benz. Własne zakłady produkcyjne Mercedes-Benz są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla netto* od 2022 r.

Plany producenta zakładają, że do 2030 r. ponad 70% zapotrzebowania na energię zużywaną do produkcji będzie pokrywane energią odnawialną. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez zwiększanie udziału energii słonecznej i wiatrowej w poszczególnych lokalizacjach oraz zawieranie kolejnych odpowiednich umów na zakup prądu. Mercedes-Benz chce, aby do 2039 r. wszystkie zakłady produkcyjne firmy na całym świecie korzystały wyłącznie z energii odnawialnej.

* neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla netto oznacza, że nieuniknione lub ograniczone emisje CO₂ ze strony Mercedes-Benz są kompensowane za pośrednictwem certyfikowanych projektów kompensacyjnych

 

Serdecznie pozdrawiam Czytelników KlassikAuto.pl
Piotr Strzępek, [email protected]