sprezarka

Sprężarki powietrza to urządzenia mechaniczne, służące do sprężania powietrza, czyli zmniejszania jego objętości, przy jednoczesnym zwiększeniu ciśnienia. Jak działają te urządzenia, jakie są ich najpopularniejsze rodzaje i gdzie wykorzystywane jest sprężone powietrze? Odpowiadamy!

  1. Jak działają sprężarki powietrza i gdzie są wykorzystywane?
  2. Kompresory powietrza – najpopularniejsze rodzaje
  3. Sprężarki tłokowe, a sprężarki śrubowe – czym się od siebie różnią?

Jak działają sprężarki powietrza i gdzie są wykorzystywane?

Jeżeli chodzi o sprężarki powietrza, to ich zasada działania jest dość prosta. Sprężarki i kompresory pobierają powietrze z otoczenia, a następnie zmniejszają jego objętość i zwiększają ciśnienie. Proces ten możliwy jest dzięki mechanizmom sprężającym, które są różne, w zależności od typu sprężarki. Przykładowo: kompresory śrubowe wykorzystują blok śrubowy, a kompresory tłokowe – tłoki i cylindry. Popularne są także sprężarki łopatkowe. Sprężone powietrze wykorzystuje się zarówno do profesjonalnych zastosowań, np. w zakładach produkcyjnych (m.in. w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym), warsztatach samochodowych czy budownictwie, jak i do użytku domowego. W gospodarstwach domowych kompresory znajdują zastosowanie między innymi do pompowania kół od roweru oraz piłek.

Kompresory powietrza – najpopularniejsze rodzaje

Sprężarki (kompresory) powietrza można podzielić na kilka grup, w zależności od sposobu działania, konstrukcji, zasilania czy zastosowania. Do najpopularniejszych zaliczyć można:

  • śrubowe sprężarki powietrza,
  • kompresory tłokowe,
  • kompresory łopatkowe,
  • sprężarki olejowe i sprężarki powietrza bezolejowe,
  • sprężarki membranowe,
  • sprężarki wysokociśnieniowe,
  • sprężarki spiralne,
  • kompresory warsztatowe,
  • kompresory do zastosowań przemysłowych

Sprężarki tłokowe, a sprężarki śrubowe – czym się od siebie różnią?

Sprężarki tłokowe i śrubowe różnią się od siebie przede wszystkim konstrukcją i zasadą działania, a także zastosowaniem. Kompresory tłokowe działają na zasadzie ruchu tłoka w cylindrze, który spręża powietrze. Mają prostą budowę, dzięki czemu są tańsze w zakupie i serwisie. Często wykorzystuje się je w pracy przerywanej, np. w serwisach samochodowych. Z kolei kompresory śrubowe wykorzystują blok śrubowy, w którym zmniejsza się objętość gazu a przez to następuje sprężanie. Są bardziej zaawansowane technologicznie i przeznaczone do pracy ciągłej. Cechuje je wysoka wydajność, dlatego znajdują zastosowanie głównie w przemyśle.

Sprężone powietrze wykorzystywane jest w wielu gałęziach przemysłu i życia codziennego. Z tego względu przy wyborze sprężarki powietrza warto kierować się jej przeznaczeniem i wziąć pod uwagę takie czynniki jak wydajność, moc silników, poziom hałasu, prosta konstrukcja, a także cena urządzenia.