Wózek dziecięcy to jeden z pierwszych produktów kupowanych przez rodziców. Jego wybór jest niezwykle ważny, bo chodzi o wygodę dziecka i rodziców w czasie spacerów oraz wyjść. Na co zwrócić największą uwagę i jakimi zasadami kierować się podczas zakupowych decyzji? Czy spacerówka z pompowanymi kołami będzie dobrym wyborem?

Czym jest spacerówka z pompowanymi kołami?

Wózek spacerowy, potocznie nazywany spacerówką, jest odpowiedni dla dzieci, które potrafią siedzieć samodzielnie i utrzymać pionową postawę ciała. Najlepsza spacerówka zapewni pasażerowi komfort, a rodzicowi – wygodę użytkowania i prowadzenia. W przypadku wózka z pompowanymi kołami ważne jest regularne sprawdzania ciśnienia, odpowiednia konserwacja i ewentualne serwisowanie.

Czy spacerówka z pompowanymi kołami jest lepsza od innych wózków?

Jest jedna cecha, która sprawia że spacerówka na pompowanych kołach jest lepsza od innych wózków. Spacerówka z łatwością porusza się po każdej nawierzchni i praktycznie nic nie stanowi dla niej przeszkody nie do pokonania. Pompowane koła bardzo dobrze poradzą sobie na nierównej i nieutwardzonej drodze. O wiele lepiej amortyzują wstrząsy, wpływają na płynność jazdy i podnoszą wygodę podróżowania dziecka. Podczas podjazdu na krawężnik lub pchania wózka na podjeździe wystarczy użyć minimalnej siły. Bezproblemowe jest także uzupełnienie ciśnienia w kołach.

Wózek spacerowy z pompowanymi kołami ma także słabe punkty. Jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, przebicie koła i szybką utratę ciśnienia. Z tego powodu warto przygotować się na nieprzewidziane sytuacje. Należy zawsze mieć przy sobie zapasową dętkę do kół przednich i tylnych, wiedzieć, gdzie można naprawić koło wózka i na bieżąco sprawdzać stan ciśnienia. 

Jak i czym uzupełniać powietrze w pompowanych kołach spacerówki?

W instrukcji dołączonej do wózka lub na dętce należy sprawdzić wartość ciśnienia, która jest zalecana dla wybranego modelu. Do uzupełnienia powietrza wystarczy użyć pompki rowerowej lub samochodowej – dętki wózków dziecięcych mają klasyczne wentyle. Nie zaleca się stosowania kompresora, ponieważ może to doprowadzić do rozerwania dętki wózka.

Jak sprawdzić, czy koła w spacerówce zostały prawidłowo napompowane? Jeżeli podczas ucisku palcami wyczuwalne jest ugięcie na centymetr lub dwa centymetry, to oznacza, że wartość ciśnienia w kołach jest odpowiednia. Jeśli opona jest twarda lub bardzo miękka, to powietrza należy nieco upuścić lub dopompować. Więcej o wózkach dziecięcych można przeczytać na blogu Najlepszewozki.pl

Spacerówka z pompowanymi kołami – zalety i wady

Wózek spacerowy z pompowanymi kołami ma wiele zalet, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Do najważniejszych należą:

-komfort i bezpieczeństwo dziecka,

-łatwość i lekkość prowadzenia,

-możliwość jazdy po nieutwardzonych i wyboistych drogach,

-amortyzacja na wysokim poziomie,

-łatwość uzupełniania ciśnienia w kołach.


Spacerówka z pompowanymi kołami nie jest jednak wolna od wad. Należą do nich między innymi:

-waga kół i samego wózka,

-podatność na uszkodzenia mechaniczne,

-konieczność regularnej kontroli ciśnienia,

-trudności z wkładaniem wózka do auta lub wnoszeniem go po schodach.

Jak wybrać najlepszą spacerówkę na pompowanych kołach?

Podczas zakupów warto kierować się wagą wózka. Koła pompowane ważą więcej niż piankowe, co z kolei przekłada się na łączną masę spacerówki. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór wózka spacerowego o możliwie niskiej wadze. Dzięki temu przenoszenie z domu do samochodu lub wnoszenie wózka po schodach nie będzie stanowiło większego wyzwania.