Książka jest próbą przybliżenia pierwszych polskich działań produkcyjnych w zakresie samochodów osobowych, podjętych już w 1922 roku, a więc w niepełne 3 lata po odzyskaniu niepodległci, utraconej w wyniku zaborczych działań sąsiadów: Rosji, Prus i Austrii.

Poczynania te przedstawiam na tle ogólnych dokonań motoryzacyjnych pierwszych lat Państwa Polskiego.

Ministerstwo Spraw Wojskowych

Prace nad stworzeniem produkcji samochodów osobowych prowadzone przez Ministerstwo Spraw Wojskowych, zostały zapoczątkowane przez grupę entuzjastów, którzy w trudnych warunkach pierwszych lat niepodległci potrafili rozwinąć ideę własnej wytwórczości i mimo ogólnej niewiary w powodzenie, konsekwentnie ją realizować. Stworzony wówczas przez inż. Tadeusza Tańskiego i jego zespół projektowy samochód osobowy CWS T1 odpowiadał najlepszym konstrukcjom światowym, a pod wieloma względami zdecydowanie je przewyższał.

Polscy konstruktorzy stanęli na wysokości zadania. (…) Warto też wspomnieć, że w 1925 roku, gdy zbudowano prototypy samochodów CWS T1, w Polsce było tylko 29,5 tys. samochodów (w tym prawie 5 tys. ciężarówek), W Wielkiej Brytanii w tym czasie jeździło ich milion, we Francji 840 tys. a, w Niemczech 370 tys. Tak niski poziom motoryzacji kraju wpływał także na działania zmierzające do stworzenia rodzimej produkcji pojazdów mechanicznych.” (str. 5)

W książce przedstawiono seryjny model CWS T1, jego odmiany pochodne, pojazdy prototypowe CWS T8 i CWS T2. Autor uwzględnił także sylwetki twórców i osób zaangażowanych w produkcję samochodu.

Samochody CWS

Publikacja opatrzona jest bogatym materiałem ilustracyjnym, a jej treść podzielona została wg porządku:

  1. Wprowadzenie
  2. Po odzyskaniu niepodległci
  3. Fabryka
  4. Konstruktorzy
  5. Pojazdy
  6. Wielkość i przyczyny przerwania
  7. Obsługa techniczna
  8. Zakończenie
  9. Aneksy

Książka jest dostępna w księgarniach internetowych.

Opracowanie własne na podstawie książki oraz strony internetowej Wydawcy.

Publikacje KlassikAuto.pl

Polecamy inne książki z naszego działu Publikacje. Można je znaleźć TUTAJ.