Urlop w jednym z dużych miast w Polsce? Niespodziewany wyjazd rodzinny? A może udział w wydarzeniu biznesowym? Wynajem samochodów to rozwiązanie, które pozwoli Ci wygodnie pozałatwiać swoje sprawy, jeśli nie masz dostępu do własnego samochodu. O czym pamiętać, kiedy decydujesz się wypożyczyć auto?
Auto na miarę Twych potrzeb
Wynajem samochodów zyskuje na popularności. W zależności od wybranego modelu już za kilkadziesiąt złotych możemy wypożyczyć auto na całą dobę. ( Cena ta uzależniona jest oczywiście od wybranego modelu. Jeśli poszukujesz wygodnego samochodu na rodzinny urlop i decydujesz się na wypożyczenie minivana, cena ta będzie wyższa niż za wypożyczenie samochodu do jazdy miejskiej. Dodatkową zaletą tego rodzaju rozwiązania jest możliwość zarezerwowania pojazdu z wyprzedzeniem. Coraz więcej wypożyczalni decyduje się również na podstawienie samochodu (a także późniejszy odbiór) we wskazanym przez klienta miejscu (https://ascar-rent.pl). Zanim otrzymamy klucze do pojazdu, będziemy musieli podpisać umowę. Aby dopełnić formalności, wystarczy mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty. Przed podpisaniem dokumentu sprawdźmy stan techniczny pojazdu i w razie czego zgłośmy nasze zastrzeżenia pracownikowi wypożyczalni, by nie było problemów przy zwrocie wynajmowanego modelu.
Umowa o wynajem samochodu
Podpisanie umowy to niezbędny warunek wypożyczenia samochodu. Określi ona najistotniejsze warunki skorzystania z usługi. W jej zapisach znajdą się takie informacje jak model wypożyczanego samochodu, okres wynajmu, spis wyposażenia czy dodatkowe usługi z których wypożyczający chcą skorzystać. Oczywiście najważniejsze jest, by zapoznać się z treścią dokumentu, by uniknąć rozczarowania, kiedy będziemy zwracać wypożyczany model. Możemy poprosić pracowników wypożyczalni o przesłanie wcześniej wzoru dokumentu.
Ile to kosztuje?
Na koszt wynajmu wpływa przede wszystkim klasa pojazdu, który przy wynajmie krótkoterminowym naliczany jest dobowo. W przypadku średnio- lub długoterminowego koszty ustala się indywidualnie z wypożyczalnią. Sami pokrywamy również koszty paliwa. To jednak nie wszystko. Wynajem samochodów pozwala nam na skorzystanie z szeregu dodatkowych usług, za które trzeba będzie uiścić stosowną opłatę, a wszystkie takie zobowiązania zostaną zawarte w umowie. Do najistotniejszych należy limit kilometrów, które możemy wykonać w ciągu doby. Jeśli zostanie on przekroczony, będziemy musieli dopłacić określoną kwotę. Wypożyczalnia może poprosić również o dopłatę, jeśli auto będzie prowadzić dwóch kierowców czy w sytuacji, kiedy wybieramy się wynajmowanym samochodem za granicę. Nie musimy martwić się jednak kosztami ubezpieczenia AC i OC, które już wliczone są w koszty wynajmowanego samochodu.
Kiedy nie mamy dostępu do własnego pojazdu albo nasz samochód nie spełnia naszych potrzeb (np. gdy wybieramy się na dłuższe, rodzinne wakacje), wynajem auta może być najlepszym rozwiązaniem. Trzeba tylko pamiętać o tym, że decydując się na wypożyczenie samochodu, jesteśmy w pełni odpowiedzialni za jego stan przez okres obowiązywania umowy.