Muzeum tarpana

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie posiada w swoich zbiorach wyjątkową kolekcję samochodów wyprodukowanych w Zakładach Samochodów Rolniczych „POLMO” z Poznania-Antoninka – to Tarpany. Najstarszy egzemplarz to kremowy Tarpan 233 o numerze 000249, pochodzący z przedprodukcyjnej serii liczącej 250 sztuk.

Ostatnim z muzealnych eksponatów jest krótka wersja Tarpana (jeden z trzech wyprodukowanych egzemplarzy), łudząco podobna do wojskowej Gelendy z lat 80. XX wieku. Te unikatowe pojazdy zostały wyprowadzone z muzealnych hal i uświetniły imprezę „Szreniawa Youngtimer”, która odbyła się w ostatnią niedzielę (dzień wcześniej miała miejsce impreza „Szreniawa Oldtimer”).

Muzeum Tarpana

Szreniawa Youngtimer

W niedzielnym wydarzeniu wzięło udział 45 pojazdów, niekoniecznie tylko klasycznych youngtimerów. Pojawiła się pokaźna reprezentacja Tarpanów i ich następców – Honkerów (w wersjach wojskowych), Fiatów 125p oraz innych ikon motoryzacji PRL-u. Poza tym można było zobaczyć m.in. Forda F-3 Series I z 1951 roku, Warszawę 224, Mercedesa-Benz 230.4 z 1974 roku oraz Fiata Uno 45 SL Sting z 1986 roku. Jednym z ciekawszych eksponatów był rzadko spotykany, działający artefakt: radio na baterie SONY 7F-74DL 11 Transistor z 1970 roku.

Muzeum Tarpana

Była to niezwykle interesująca impreza w wyjątkowym miejscu. Muzeum Tarpana gromadzi liczne wersje tego samochodu rolniczego, w tym zaskakujące prototypy i „concept cary”. Ponadto muzeum rolnictwa posiada w swoich zasobach rozmaite pojazdy wykorzystywane w rolnictwie: lokomobile, traktory, kombajny, samoloty, helikoptery oraz artefakty związane z niemal każdym aspektem produkcji rolnej. Zdecydowanie warto tam zajrzeć!

Muzeum w Szreniawie to nie tylko pojazdy i maszyny. To także interaktywne wystawy, skanseny wiejskie, pokazowe zagrody ze zwierzętami gospodarskimi oraz rekonstrukcje dawnych warsztatów i gospodarstw. Odbywają się tam także wydarzenia edukacyjne, pokazy rzemiosł, kiermasze produktów lokalnych i imprezy historyczne. Całość tworzy niezwykłą atmosferę łączącą historię, kulturę i technikę rolniczą w jednym, wyjątkowym miejscu.


Największy kalendarz imprez motoryzacyjnych w Polsce

Wszystkie wydarzenia motoryzacyjne: https://klassikauto.pl/kalendarz/ Jest on na bieżąco uzupełniany!

Patronat medialny KlassikAuto.pl

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe zgłoszenia i zapraszamy Organizatorów do: