Alkomat to urządzenie, dzięki któremu możemy określić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Jak wiadomo, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest zakazane. Może skutkować poważną karą finansową i utratą prawa jazdy. Dużo większe konsekwencje grożą kierowcy, który pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek drogowy. Jeśli będą w nim osoby ranne lub zabite, kierowca, który spowodował wypadek pod wpływem alkoholu, może nawet trafić do więzienia i to na długie lata.

Warto posiadać alkomat

Jeśli zdarza się nam spożywać alkohol, a jeździmy samochodem, warto pomyśleć o zakupie alkomatu. Najtańsze można kupić już za niewielkie pieniądze. Niestety dokładność takich urządzeń często pozostawia wiele do życzenia. Nie warto ich kupować, bowiem mogą wręcz zmylić kierowcę. Tanie alkomaty mogą pokazywać zerową lub niską zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, w rzeczywistości jednak może być ona dużo wyższa. Kierowca, przekonany o tym, że jest trzeźwy i może wsiąść za kierownicę pojazdu, przy pierwszym badaniu trzeźwości przez Policję niemiło się zaskoczyć. Rozważając zakup alkomatu, warto stawiać na profesjonalne urządzenia. Są one nieco droższe, ale i dokładniejsze. Polecane można znaleźć w tym rankingu https://terdeals.com/pl/ranking/287/ranking-top-5-najlepszych-alkomatow.

Sprawdź także inne rankingi ciekawe rankingi na darmowisko.pl.

Sam zakup alkomatu to jednak połowa sukcesu. Konieczna jest także jego kalibracja. Jak skalibrować alkomat? Tylko pozornie jest to łatwe. Z logicznego punktu widzenia wręcz banalne. Jednak okazuje się, że w domowych warunkach jest to skomplikowane.

Kalibracja alkomatu

Co to jest kalibracja alkomatu? To nic innego jak ustawienie go tak, by pokazywał odczyty zgodnie z prawdą. Należy ją przeprowadzić na początku, po zakupie alkomatu ale i powtarzać. Specjaliści mówią wprost – co najmniej raz w roku. Oczywiście nie ma takiej potrzeby, jeśli alkomat pokazuje rzeczywiste odczyty. Aby się o tym przekonać, można podjechać lub podejść do firmy, która zajmuje się kalibracjami alkomatów i poprosić o sprawdzenie alkomatu. Takie sprawdzenie trwa chwilę i najczęściej jest bezpłatne. Sama usługa kalibracji jest już płatna.

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak samemu skalibrować alkomat? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Teoretycznie jest to możliwe, w praktyce jednak nierealne. Aby skalibrować alkomat potrzebne są odczynniki z określonym poziomem alkoholu i tak zwany symulator oddechu. Kalibracja zaś polega na zmianie ustawień alkomatu, co samo w sobie również nie jest proste. Kalibracja alkomatu jak zrobić? Poprzez symulator oddechu należy wdmuchać w alkomat powietrze z określonym poziomem alkoholu i ustawić alkomat tak, by taki poziom pokazywał na wyświetlaczu. Jeśli na przykład poprzez symulator oddechu podaje się do alkomatu powietrze o zawartości pół promila alkoholu, mniej więcej taki wynik powinien pojawić się na wyświetlaczu. Dlaczego mniej więcej? Ponieważ wiele alkomatów ma podany w instrukcji margines błędu. Jeśli odczyt mieści się w tych ramach, alkomat skalibrowany jest poprawnie.

Warto regularnie kalibrować alkomat

Zatem jak samemu skalibrować alkomat? Po prostu samodzielnie oddając go specjalistom. W warunkach domowych nie ma możliwości przeprowadzenia kalibracji. Owszem, można zakupić odpowiednie preparaty, symulator oddechu, ale i to nie wystarczy. Aby skalibrować alkomat, potrzebna jest też odpowiednia wiedza. Co więcej, w zależności od rodzaju alkomatu, sposób kalibracji może się nieco różnić.

Gdzie znaleźć firmy kalibrujące alkomaty?

Firmy, których pracownicy wiedzą, jak skalibrować alkomat nie działają w każdym mieście. W mniejszych miejscowościach oczywiście też ich nie ma. Mieszkając w takich rejonach, nie można liczyć na znalezienie fachowców, świetnie znających temat. W takiej sytuacji warto po prostu zajrzeć do Internetu. Można tam znaleźć wiele firm, które obsługują klientów przez Internet. Alkomat oczywiście należy wysłać do kalibracji a później odebrać przesyłkę ze skalibrowanym urządzeniem. Warto kalibrować i w ten sposób, skoro inny nie wchodzi w grę. Z całą pewnością nie warto używać alkomatu bez kalibracji lub kalibrowanego wiele lat wcześniej, bowiem może on pokazywać zafałszowane wyniki.