Znalezienie odpowiedniego kompletu opon w internecie jest proste. Wiesz jak sprawdzić, czy dostałeś właściwy zestaw ogumienia?
Do zamówienia opon możesz podejść dwutorowo. Pierwszym sposobem jest podanie szerokości, profilu i średnicy, a następnie wybranie klasy – premium, średniej lub ekonomicznej oraz sezonu – letniego lub zimowego. Drugą metodą jest podanie parametrów samochodu – marka, model, rok produkcji, generacja, typ nadwozia i silnik. Potrzebne informacje znajdziesz np. w dowodzie rejestracyjnym auta. Na tej podstawie jesteś w stanie znaleźć komplet opon do Twojego samochodu. Opłacasz zamówienie i czekasz 1-2 dni na dostawę. Co zrobić, gdy kurier dostarczy Ci opony pod drzwi?
Po co sprawdza się oznaczenie opon?
Chyba nikt nie lubi pomyłek w zamówieniach. Niestety te zdarzają się nawet najlepszym firmom. Dlatego sprzedawcy, wychodząc naprzeciw Twoim oczekiwaniom, często zachęcają do sprawdzenia zawartości przesyłki. Jeśli doszło do nieporozumienia, możesz szybko odesłać paczkę i poczekać na zwrot pieniędzy lub nowy, tym razem prawidłowy komplet ogumienia.
Ważne jest bezpieczeństwo wszystkich osób, które jeżdżą Twoim samochodem. Źle dobrany komplet opon ma wpływ na prowadzenie i komfort w trakcie jazdy. Możesz czuć, że samochód prowadzi się niepewnie. Ponadto, pojawia się problem z ustawieniem prawidłowej geometrii pojazdu, a czasami bywa to wręcz niemożliwe. Takie sytuacje to koszty.
Długotrwałe korzystanie ze źle dobranych opon, prowadzi do uszkodzeń mechanicznych samochodu oraz nieprawidłowego funkcjonowania wielu systemów np. kontroli trakcji czy mechanizmu przeciwpoślizgowego. Pojawiają się liczne problemy, elementy zawieszenia zużywają się szybciej, a przy okazji możesz uszkodzić układ przeniesienia napędu (auta 4 × 4). W razie usterki to kolejny duży wydatek.
Nieprawidłowo dopasowane opony powodują szereg problemów i zagrażają bezpieczeństwu podróżujących. Jednocześnie wiele elementów pojazdu szybciej się zużywa, a część z nich może zostać uszkodzona. Naprawy, zwłaszcza te pojawiające się nagle, mogą być znacznym obciążeniem dla domowego budżetu. Warto więc mieć miejsce, gdzie w łatwy sposób znajdziesz właściwe ogumienie. Odwiedź sklep z oponami i znajdź swój komplet opon: https://www.voida.pl/.
Na co zwrócić uwagę czytając oznaczenia?
Na oponie „zakodowane” jest 17 oznaczeń, a czasami jest ich więcej. Warto podkreślić, że producenci mogą stosować różne opisy. Wynika to z faktu, że nie ma regulacji, które narzucałyby zamieszczanie określonych informacji na oponie w konkretny sposób. Jeśli nie pracujesz w wulkanizacji, nie produkujesz opon lub nie jesteś mechanikiem, wystarczy Ci kilka podstawowych informacji. Łatwo je zapamiętasz, a to pomoże w weryfikacji przesyłki z oponami. Oznaczenia opon wraz z przydatnymi opisami znajdziesz na https://www.voida.pl/blog/oznaczenia-opon-jak-czytac-oznaczenia-na-oponach-/63563.
Najważniejsza oznaczenia na ścianie opony:
• producent i model,
• rozmiar opon:
◦ średnica felgi,
◦ wysokość profilu opony,
◦ szerokość opony,
◦ rodzaj budowy opony.
• oznaczenie opon zimowych:
◦ symbol alpejski / 3PMSF
◦ M+S
Producent i model informują, kto wyprodukował oponę i jaka jest jej nazwa komercyjna. Rozmiar opon najczęściej oznaczany jest jako ciąg cyfrowo-literowy np. 225/50 R17 98. 225 to szerokość, 50 to wysokość profilu, R oznacza budowę radialną (najpopularniejszy typ opon) 17 to średnica felgi. Symbol alpejski – grafika przedstawiająca śnieżynkę, co potwierdza, że opona może być używana w warunkach zimowych. M+S to błoto i śnieg (ang. Mud+Snow), z którym mamy do czynienia zimą. Jeśli potrafisz odczytać ww. oznaczenia, poradzisz sobie z każdą oponą.
Ogumienie to kluczowy element pojazdu. Gdy to zaczyna zawodzić lub „złapiemy gumę”, pojawia się problem. O ile przebicie opony ciężko przewidzieć, o tyle możesz zadbać, aby Twój pojazd miał prawidłowo dopasowane ogumienie. W ten sposób oszczędzisz na remontach, ubezpieczeniu i przedłużysz żywotność swojego auta.
Prawidłowo dopasowane opony w samochodzie, są podobne do butów. Jeśli założysz za małe, pojawią się otarcia i odciski, a krótki spacer zamieni się w maraton. Z kolei, gdy wkładasz swoje ulubione obuwie, od razu czujesz się komfortowo. Zadbaj o swój pojazd, a ten się pozytywnie odwdzięczy. To się opłaca.