Dziś mamy do wyboru wiele opcji jak umyć nasz samochód z zewnątrz. Wybierając dla nas najlepszą, należy brać po uwagę wiele czynników. Stopień zabrudzenia, a nawet wiek pojazdu to wbrew pozorom ważne informacje.
Bezdotykowe mycie odbywa się w myjni, w której wykorzystuje się wodę pod ciśnieniem i środki czyszczące na przykład w postaci piany lub proszku, a pomija się używanie szczotek, które mogą zarysować delikatny lakier. Czy jest to bezpieczny sposób dbania o wygląd naszego samochodu?
Myjnia bezdotykowa a inne sposoby mycia pojazdów
Wielu kierowców korzysta z tradycyjnej myjni jedynie w ostateczności, twierdząc, że szczotki, mimo że coraz delikatniejsze i wykonywane z bezpiecznych dla powierzchni lakierowanych materiałów, wciąż mogą niszczyć powłoki naszego pojazdu. Problemem jest również fakt, iż w trakcie mycia niektóre elementy, których nie możemy zdemontować, mogą ulec uszkodzeniu. Dlatego alternatywą stały się myjnie bezdotykowe, gdzie wykorzystujemy wodę pod wysokim ciśnieniem oraz produkty czyszczące, do których nakładania nie potrzebujemy szczotek czy gąbek.
Korzystanie z tradycyjnej myjni było czasochłonne. Należało zdemontować antenę, zabezpieczyć lusterka i wystające elementy. Bezdotykowa myjnia to wygoda, dzięki temu, że myjemy samochód w swoim tempie mamy również pewność, że doczyścimy każdy zakamarek, który w przypadku tradycyjnej myjni zostałby pominięty.
Za najbardziej bezpieczne uważa się mycie ręczne, ponieważ sami decydujemy o użytych preparatach i akcesoriach, więc posiadając wystarczającą wiedzę, jesteśmy w stanie samodzielnie zadbać o czystość pojazdu. Myjnia bezdotykowa to wygodna alternatywa, gdy zależy nam na czasie, lub nie posiadamy w domu wszystkich niezbędnych produktów. To też rozwiązanie, które pozwoli nam usunąć ciężkie zabrudzenia bez obawy, że uszkodzimy powierzchnię nieodpowiednio dobranym sprzętem.
Myjnia bezdotykowa, na co należy uważać?
Będąc na takiej myjni, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń tam dostępnych, aby mieć pewność, że postępujemy właściwie. Przede wszystkim pianę czyszczącą najlepiej nakładać od dołu i przesuwać się ku górze. Dzięki temu nie umkną nam żadne zabrudzenia. Jest ona zazwyczaj rozwodniona, więc spływając z góry, tworzyłaby jedynie brudne zacieki.
To, na co warto zwrócić uwagę to odległość, w jakiej trzymamy dyszę z wodą pod ciśnieniem od maski oraz kąt, pod jakim spłukujemy środki czyszczące. Jest to największe zagrożenie dla starszych samochodów, których lakier mógł zostać uszkodzony i ciśnienie może te uszkodzenia jedynie pogłębić. Dyszę należy trzymać pod niewielkim kątem, a nie prostopadle do samochodu oraz rozpocząć spłukiwanie od góry, dzięki czemu dokładnie spłuczemy zabrudzenia i preparaty czyszczące. Przestrzegając tych zasad nie uszkodzimy też lakieru czy gumowych uszczelek. Po myciu należy dokładnie osuszyć karoserię używając ręcznika, aby uniknąć smug i zacieków.
O czym jeszcze warto pamiętać myjąc samochód?
W miarę możliwości warto stosować swoje kosmetyki samochodowe, których skład jest nam znany. W przypadku myjni bezdotykowej rekomendujemy ograniczenie jej funkcji jedynie do pozyskiwania strumienia wody pod ciśnieniem. Pianę aktywną możemy nałożyć samodzielnie przy użyciu pianownicy ręcznej, następnie umyć samochód przy pomocy szamponu samochodowego a finalnie efekt lustra na lakierze możemy osiągnąć przy użyciu płynnego wosku. Przykładowymi producentami profesjonalnej chemii samochodowej są ADBL oraz Shiny Garage. Obie marki dostępne są w sprzedaży w większości sklepów internetowych zorientowanych na sprzedaż produktów do auto detailing’u.