Fakt, że samochód jest w stanie – co do zasady – poruszać się samodzielnie, nie oznacza, że zawsze i wszędzie należy się nim poruszać. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy pojazd zostaje nabyty na odległość lub też w transakcji zakupu nie uczestniczy bezpośrednio nabywca. Inną przeszkodą może być brak stosownej dokumentacji, uprawniającej pojazd do poruszania się po drogach publicznych. Sprawdź, czy transport klasycznych aut na przyczepach typu laweta jest bezpieczny? Czy warto skorzystać z lawety?
Z artykułu dowiesz się między innymi:
- Czym jest przewóz na lawecie?
- Czy transport na lawecie się opłaca?
- Jakie są rodzaje przyczep lawet?
Przewóz samochodów na lawecie – na czym polega?
Przyczepa laweta stanowi bezpieczny i niezawodny sposób na przetransportowanie auta w dowolne miejsce, zgodne z życzeniem właściciela. W podobnym kontekście dotyczy to także innych pojazdów.
Warto dodać, iż nie jest to jedynie forma pomocy w ramach np. usługi assistance. Z tej najpopularniejszej metody transportowania pojazdów korzysta się także w przypadku, kiedy auto, motocykl czy maszyna rolnicza nie są uszkodzone, a jedynie wymagają relokacji do siedziby posiadacza auta bądź maszyny.
Lawetą jest specjalistyczny typ przyczepy, której podstawowym zadaniem jest transportowanie m.in. samochodów osobowych. Głównie kojarzona jest z kolizją drogową. Jednak przewożone są także sprawne samochody, a zabieg ten znajduje swoje uzasadnienie ekonomiczne.
Tego typu transport nie powoduje zużycia eksploatacyjnego auta, co ma znaczenie w przypadku sprzedaży lub zakupu. Dodatkowo w trakcie przewożenia, samochód jest bezpieczny, osoby zajmujące się przewozem pojazdów są zwykle doskonale przygotowane pod względem technicznym i merytorycznym, a sam przewoźnik przyjmuje na siebie pełną odpowiedzialność za ładunek.
Czy transport samochodu na lawecie się opłaca?
Oceniając koszty transportu samochodu na lawecie, nie można zapominać o tym, że przyczepa laweta jest ciągnięta przez przygotowany do tego celu pojazd, który w trakcie całej operacji zużywa paliwo oraz poddawany jest znacznym obciążeniom, które wpływają na jego zużycie.
Właściciel transportowanego auta może być spokojny o bezpieczeństwo swojego samochodu pod kątem ewentualnych zagrożeń czyhających na drogach (stłuczka, uszkodzona nawierzchnia drogi, złe warunki atmosferyczne, ewentualne przeszkody na trasie).
Przyczepa laweta jest też wspaniałym rozwiązaniem dla osób zajmujących się transportem lub zamierzających podjąć się tego wyzwania. Dysponując własną przyczepą lawetą, można sprowadzić niemal każde auto bez uszczerbku dla jego stanu technicznego i wizualnego.
Szczególnie dotyczy to samochodów zabytkowych, których wiekowe i tym samym delikatne podzespoły mechaniczne mogłyby nie przetrwać trudów podróży, przebytej na własnych kołach. Biorąc pod uwagę ceny części zamiennych do samochodów dysponujących żółtymi tablicami, z pewnością koszt transportu należy ocenić, jako niewielki.
Przyczepki samochodowe lawety – rodzaje
Na popularność przyczep lawet wpływa ich różnorodność, umożliwiająca wszechstronne zastosowania. Do wyboru klientów są lawety różniące się budową oraz materiałem, z jakiego zostały wykonane.
Przyczepy lawety – rodzaje:
- Lawety samochodowe
Lawety samochodowe przeznaczone są do przewozu pojazdów różnych kategorii. Dopuszczalna masa całkowita (DMC) najpopularniejszych z nich, mieści się w granicach od 1600 kg do 3500 kg. Na uwagę zasługują przyczepy lawety UNITRAILER, których produkcja odbywa się w Polsce.
- Lawety dwuosiowe
Lawety dwuosiowe charakteryzują się wzmocnionymi profilami, co zapewnia ich trwałość i bezpieczeństwo ładunku nawet na długich trasach. Dzięki wykorzystaniu specjalnych siłowników kiprowana laweta pozwala na bezpieczne i wygodne, wprowadzenie auta na platformę. Podwójna oś wpływa pozytywnie na rozłożenie środka ciężkości, co poprawia stabilność całego zespołu w czasie jazdy.
- Lawety uchylne z burtami
Uchylne burty aluminiowe, a także możliwość ich demontażu znakomicie rozszerzają funkcjonalność przyczepy lawety. Pozbawiona burt platforma umożliwia transport znacznie większych pojazdów, wystających poza obrys lawety. Załadunek niesprawnego samochodu ułatwia fabrycznie montowana wciągarka, natomiast za stabilność jazdy odpowiada konstrukcja dyszla, przypominającego literę V.
- Lawety jednoosiowe
Lawety jednoosiowe odznaczają się dużą zwrotnością, co ułatwia manewry na ograniczonych powierzchniach terenu. Dobre warunki jezdne gwarantują osie AL-KO lub KNOTT, których konstrukcje oparte zostały o wałki skrętne. Zastosowanie jednej osi obniża koszty wytworzenia lawety, co przekłada się na korzystny stosunek jakości do ceny.
- Lawety aluminiowe
Lawety wykonane z aluminium odznaczają się dużą odpornością na czynniki zewnętrzne (wilgoć, wahania temperatur, odkształcenia, uszkodzenia mechaniczne). Niski ciężar własny aluminium pozwala na transport znacznie większych ładunków, przy zachowaniu założonego DMC.
Wybierając przyczepę lawetę, dobrze jest zwrócić uwagę na nośność. W przypadku cennych ładunków warto też zadbać o dodatkową ochronę w postaci plandeki. Niezależnie od tego, nabywanie polskich produktów poprawia kondycję rodzimej gospodarki, tym bardziej że polskie lawety znacznie przewyższają jakością ich odpowiedniczki pochodzące z importu.