Sezonowanie opon samochodowych nie wynika z fanaberii producentów, wręcz przeciwnie. Stosowanie ogumienia dostosowanego do pory roku znacząco poprawia stan bezpieczeństwa na polskich drogach, zwiększa komfort jazdy, a także pozwala na osiągnięcie lepszych parametrów jezdnych pojazdu, począwszy od sterowności i prędkości, na niższym zużyciu paliwa kończąc. Czym charakteryzują się opony letnie? Dlaczego warto z nich korzystać?

Aus dem Artikel erfahren Sie unter anderem:

  • Wann sollten Sie über einen Sommerreifenwechsel nachdenken?
  • Worauf ist beim Kauf von Sommerreifen zu achten?
  • Jak rozpoznać oponę letnią?
  • Dlaczego warto wymienić opony letnie?

ZAWARTOŚĆ

  • Kiedy wymienić opony letnie?
  • Dlaczego wymienić opony letnie?
  • To, czego nie wiesz o oponach letnich
  • Jak rozpoznać oponę letnią po bieżniku?
  • Skład mieszanki gumowej opon letnich
  • Zalety zmiany na opony letnie
  • Gdzie wymienić opony letnie?

Kiedy wymienić opony letnie?

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie o słuszność takiego postępowania. Dlaczego wymieniać opony, jeśli te istniejące wydają się nieużywane? Czy warto zainwestować w nowy zestaw opon i co taki wymiana daje? Kiedy należy wymieniać opony?

Opony letnie powinny być montowane na kołach pojazdu, gdy średnia temperatura otoczenia wynosi 7 °C lub więcej. Ten stan jest ściśle związany z mieszanką gumową stosowaną w oponach letnich, która szybko twardnieje przy niższych temperaturach i przez to traci określone przez producenta parametry jezdne.

Warto pamiętać, że na początku wiosny i pod koniec jesieni istnieją znaczne różnice między temperaturą panującą w ciągu dnia a tą, którą doświadczamy wszyscy w nocy. Dlatego należy zwracać uwagę na średnią temperaturę dnia, a nie na odczuwaną temperaturę o określonych porach dnia. Kierowcy, którzy jeżdżą po zmroku, powinni poczekać z wymianą opon.

Dlaczego wymienić opony letnie?

Opony letnie są o wiele bardziej wydajne w cieplejszych warunkach na mokrej i suchej nawierzchni. Mają lepszą przyczepność i mniej tarcia. Ich powierzchnia dobrze przylega do drogi i poprawia trakcję pojazdu. Jest również trudniej się poślizgnąć.

Dodatkowym argumentem za zmianą na opony letnie jest poprawa komfortu jazdy poprzez mniejsze emisje hałasu. Powyższe wnioski można wysnuć po zapoznaniu się z załącznikiem nr 3 regulaminu 117 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych, dotyczącym między innymi pomiarów emisji hałasu toczenia lub przyczepności na mokrych nawierzchniach, a także oporu toczenia.

Czego nie wiesz o oponach letnich?

Wielu kierowców nie potrafi odróżnić opon letnich od wielosezonowych i zimowych. Niestety przepisy nie formułują nakazu wprowadzania konkretnego oznaczenia dla letnich typów ogumienia.

Jak rozpoznać oponę letnią po bieżniku?

W określeniu, z jaką oponą ma się do czynienia pomóc może konstrukcja bieżnika, który jest dostosowany do przewidywanych warunków jazdy w określonych porach roku. Opony letnie wyposażone zostały w kanały pozwalające odprowadzić wodę gromadzącą się na nawierzchni drogi w trakcie opadów atmosferycznych. Bieżnik jest płytszy, ponieważ nie ma potrzeby „wgryzania” się w lód bądź śnieg.

Co więcej, blokowy wzór bieżnika oraz duża powierzchnia styku z nawierzchnią zwiększa sterowność auta, a także wydatnie skraca drogę hamowania.

Inną skuteczną metodą określenia rodzaju opony jest sprawdzenie w sieci internetowej na podstawie marki oraz nazwy producenta.

Opony letnie – skład mieszanki kauczukowej

Opony letnie cechuje twarda mieszanka kauczukowa przy mniejszej zawartości kauczuku naturalnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało się obniżyć tarcie, co powoduje mniejsze zużycie paliwa.

Korzyści wynikające ze zmiany opon na letnie

Wymiana opon na letnie niesie za sobą szereg korzyści, zarówno pod kątem bezpieczeństwa jazdy, jak i kosztów eksploatacyjnych.

Opony letnie – zalety:

  • Lepsze parametry hamowania;
  • Wyższy komfort jazdy;
  • Większa przyczepność na zakrętach drogi;
  • Niższe zużycie paliwa;
  • Poprawa stabilności pojazdu w przypadku akwaplanacji (utrata przyczepności podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą).

Wypada w tym miejscu dodać, iż opony letnie sprawdzają się w temperaturze otoczenia wynoszącej +7°C i więcej. To oznacza, że można z nich korzystać przez większą część roku.

Gdzie wymienić opony na letnie?

Aż do 37% wypadków drogowych jest spowodowanych niewłaściwym stanem opon. Dotyczy to jakości opon oraz niskiego poziomu obsługi. Dlatego zaleca się wybór opon z pomocą wiedzy i doświadczenia najlepszych warsztatów mechanicznych, które posiadają certyfikat opon.

Niski koszt nie jest w tym przypadku jedynym kryterium, na które warto zwrócić uwagę. Liczy się profesjonalizm, marka i przede wszystkim jakość opon, która powinna być zawsze najwyższa.

Pamiętaj, że dobre opony gwarantują bezpieczeństwo Twoich pracowników, rodziny oraz innych użytkowników drogi.

 

Foto:
https://pixabay.com/de/photos/winterreifen-reifenwechsel-auto-2861853/
https://pixabay.com/de/photos/reifen-rad-wagen-automobil-1714669/