Polecamy książkę, w której Tomasz Szczerbicki wraz w Wydawnictwem VESPER, zapraszają na wyprawę do okresu PRL. Na 464 stronach monografii – wypełnionej unikatowymi zdjęciami ze zbiorów prywatnych i nie tylko, przewija się niezwykła hisPodejrzyj zmiany (otworzy się w nowej karcie)toria polskiej motoryzacji.
Jest to przede wszystkim „opowieść o SAMOCHODZIE, jako jednym z największych marzeń w tamtych czasach oraz o sposobach zdobywania tego przedmiotu pożądania i jego roli w życiu przeciętnych Polaków. Są to bardzo różne auta – stare przedwojenne Ople i Fiaty, wojenne Willysy i Dodge, powojenne krajowe Warszawy, Syrenki i Fiaty lub importowane Trabanty, Wartburgi, Moskwicze, Zastawy czy Dacie. Czasami trafia się zdjęcie z „lepszym” wozem – np. Volkswagenem, Mercdesem, Fordem czy Chevroletem”. (źródło: okładka)
W pierwszym rozdziale czytelnik wchodzi w świat PRL-u i poznaje jego realia finansowe oraz ekonomiczne epoki. To one decydowały o funkcjonowaniu rodzimego rynku motoryzacyjnego oraz o kształtowaniu się samochodowych marzeń. Pozostałe działy: „Samochody amerykańskie”, „Prototypy krajowe”, „Syrena”, „Pozostałe marki” oraz „Rozmaitości” to niezwykle ciekawy przegląd pojazdów, jakimi podróżowano. Można poznać m.in. samochody: rządowe, wojskowe, samochody z demoludów i w posiadaniu zwykłych użytkowników; limuzyny, pojazdy terenowe i prototypy. Książka opracowana jest z niezwykłą dbałością o detale, ubarwiona jest licznymi ciekawostkami, jak: foldery, ulotki, mapki ze sklepami Motozbytu.
Zachęcamy do tej lektury, cytując jej autora: Jeżeli jesteś zainteresowany tym, jak to się stało, że właśnie taki samochód był w posiadaniu Twojej rodziny musisz przeczytać tę książkę!
W cyklu ukazały się ponadto pozycje: Syrena, Warszawa. Wydawnictwo proponuje dodatkowo Motocykle PRL. Zapraszamy na stronę internetową wydawcy: https://vesper.pl/