Każda organizacja zarządzająca musi wdrożyć środki bezpieczeństwa, aby złagodzić zagrożenie cyberatakami wymierzonymi w infrastrukturę inteligentnego miasta.
Cyberbezpieczeństwo w inteligentnych miastach: ochrona infrastruktury cyfrowej
Koncepcja inteligentnych miast nie jest już tylko futurystycznym projektem i staje się rzeczywistością na całym świecie. Obecnie rządy i firmy zaczęły wykorzystywać jeszcze więcej technologii w celu zwiększenia wydajności usług miejskich.
W inteligentnym mieście zarządzanie gminą działa poprzez zestaw zintegrowanych technologii, które jednocześnie wymieniają dane w ramach danego środowiska technologicznego. Chociaż koncepcja ta oferuje liczne zalety i sporą innowacyjność, generuje wyzwania w zakresie bezpieczeństwa naruszeń i ochrony danych. Co ciekawe, są to zagadnienia identyczne z tymi, z jakimi muszą zmagać się na przykład kasyna online. Niektóre z nich, jak na przykład Spin City, doskonale sobie z nim poradziły, mogą więc stanowić doskonały wzór skutecznego rozwiązywania tego typu problemów.
Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na ten właśnie temat.
Czym są inteligentne miasta?
Inteligentne miasta mają na celu ułatwienie zrównoważonego i efektywnego zarządzania infrastrukturą, aktywami i zasobami miasta w celu poprawy usług zarówno dla obywateli, jak i lokalnych przedsiębiorstw. Aby osiągnąć ten cel, konieczne jest połączenie wykorzystania rozwiązań programowych, sieci komunikacyjnych i urządzeń z grupy Internetu rzeczy (IoT), czyli technologii, która działa jako silnik napędzający inteligentne miasta.
Internet rzeczy składa się z sieci połączonych ze sobą urządzeń (pojazdów, czujników, systemów komputerowych), które mogą komunikować się i wymieniać dane. Informacje te przechowywane są w chmurze lub na serwerach lokalnych. To połączenie między urządzeniami IoT, wraz z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów do analizy danych, ułatwia konwergencję fizycznych i cyfrowych elementów miasta w celu poprawy wydajności sektora publicznego i prywatnego, zapewniając większe korzyści dla całego społeczeństwa.
Należy podkreślić, że inwestycje w usługi w chmurze są niezbędne dla funkcjonalności inteligentnych miast. Nic dziwnego, że inwestycje w chmurę rosną, mając na celu tworzenie coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań.
Jeżeli w najbliższej przyszłości nie zostaną dokonane większe inwestycje, cyberbezpieczeństwo systemów i usług publicznych nadal będzie słabym punktem inteligentnych miast. Aby chronić dane obywateli, największe miasta świata muszą zainwestować miliardy złotych w infrastrukturę. Oczekuje się, że do 2025 r. na całym świecie w cyberbezpieczeństwo infrastruktury miejskiej zostanie zainwestowanych 135 miliardów euro, z czego 44% zostanie przeznaczone na aspekty ochrony danych i badania w obszarach energii, zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, transportu, wody i odpadów.
Obawa ta odzwierciedla rosnący konsensus między rządem a przemysłem co do tego, że nie ma odpowiedniego planowania w zakresie technologii stosowanych w połączonych miastach. Obecnie na obszarach miejskich wyposażonych w sieci nadzoru, połączenia opieki zdrowotnej i usług publicznych brakuje wystarczającego poziomu bezpieczeństwa, aby zapobiec cyberatakom.
Zagrożenia cyberbezpieczeństwa w inteligentnych miastach
Oczekuje się, że w ciągu najbliższych 20 lat rynek inteligentnych miast na całym świecie przekroczy 1,7 biliona euro. Jednak wzajemne połączenia infrastruktury wirtualnej i fizycznej, niezbędne w inteligentnym mieście, mogą również powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa cybernetycznego, jeśli nie zostaną zastosowane odpowiednie środki. Inteligentne miasta mogą być podatne na różnego rodzaju cyberataki, takie jak zdalne wykonanie i ataki zakłócające, a także na bardziej tradycyjne środki, w tym złośliwe oprogramowanie, manipulację danymi i DDoS (Distributed Denial of Service). Aby zwalczyć ryzyko, potrzebne są kompleksowe plany mające na celu ochronę infrastruktury uznawanej za krytyczną.
Dobrze zaprojektowane inteligentne miasto wygląda atrakcyjnie:
-
Kierowcy unikają zatorów w ruchu ulicznym.
-
Służby miejskie wyprzedzają potrzeby mieszkańców.
-
Usługi publiczne dostarczają informacji w czasie rzeczywistym i tak dalej.
Aby jednak miasto było naprawdę inteligentne, musi być cyberbezpieczne i wzajemnie połączone, aby zapewnić dostęp do infrastruktury tylko właściwym osobom, we właściwym czasie i z właściwych powodów.
Tymczasem innowacje takie jak urządzenia mobilne, Big Data, sztuczna inteligencja, robotyka i Internet rzeczy (IoT) drastycznie zmieniają ogromną różnorodność interakcji międzyludzkich, w tym sposób, w jaki pracujemy, zarządzamy i współdziałamy, a także, oczywiście, miasta, w których żyjemy.
5 mądrych kroków
Komunikacja między różnymi systemami miejskimi oznacza, że do instytucji świadczących usługi miejskie spływają ogromne ilości danych, w tym prywatne informacje na temat finansów i przemieszczania się mieszkańców. Zasadniczo inteligentne miasto można postrzegać jako gigantyczne urządzenie Internetu rzeczy (IoT), komunikujące się między sobą oraz ze smartfonami mieszkańców, otwierające i zamykające wirtualne drzwi, które w przeciwnym razie wymagałyby zamków i kluczy.
Rzeczywistość jest jednak taka, że wiele z tych inteligentnych drzwi do miast nigdy nie jest całkowicie zamkniętych. Wręcz przeciwnie, są uchylone i mogą być narażone na cyberataki. W rzeczywistości, w przypadku braku wysiłków na rzecz rozwiązania problemu, Twoje przyszłe inteligentne miasto może nie zapewnić Ci prawdziwego bezpieczeństwa.
Postępowanie zgodnie z rozsądnymi zasadami
Zbyt często biorąc pod uwagę IoT, skupiamy się na korzyściach, a niewiele uwagi poświęcamy ryzyku. Stworzenie polityki dotyczącej prywatności i wykorzystania danych IoT może być niezbędne, aby zapobiec niewłaściwemu wykorzystaniu danych. Solidna polityka może pomóc pracownikom i użytkownikom zwiększyć bezpieczeństwo cybernetyczne.
Ochrona tożsamości mieszkańców
Zarządzanie tożsamością ma kluczowe znaczenie we wszystkich połączonych systemach. Dla każdego elementu połączonej infrastruktury mogą obowiązywać inne zasady i regulacje dotyczące zapewniania dostępu, niektóre słabsze od innych. Synchronizując dane uwierzytelniające i eliminując w ten sposób słabe punkty, miasta mogą skuteczniej chronić dane osobowe mieszkańców.
Kontrola dostępu
W każdej organizacji jest niewiele osób, które muszą wiedzieć wszystko o danym systemie. Protokoły i opcje dostępu tworzą bariery, zapewniając jednocześnie otwartość i funkcjonalność wymaganą, aby połączona infrastruktura była skuteczna. Protokoły te zapewniają pełną odpowiedzialność, identyfikują, kto korzysta z informacji, zapewniają autoryzację i zarządzają tym dostępem. Promuje także kulturę cyberbezpieczeństwa poprzez ustanawianie automatycznych standardów i ograniczeń.
Ochrona informacji
Każde podłączone urządzenie rozpoczyna generowanie danych w momencie włączenia, a następnie co sekundę. Zanim system zacznie działać, inteligentni zarządcy miast muszą dokładnie określić ilość danych, które będą gromadzone, a także sposób, w jaki zostaną one wykorzystane. W ten sposób system jest chroniony i odpowiednio szyfrowany, co pozwala uniknąć kosztownych, długoterminowych działań łagodzących.
Wdrożenie odpowiednich środków
Obecnie konsekwencje cyberprzestępczości są ograniczone i słabo zdefiniowane. Należy zaktualizować grzywny i kary pozbawienia wolności, aby odzwierciedlały konsekwencje dla przestępców we wzajemnie połączonym świecie.